Turbūt daugelis girdėjo ir žino, kad internetas nėra toks jau nepavojingas ir reikia imtis tam tikrų priemonių norint išvengti žalos. Tačiau ne kiekvienas pagalvoja, kad išlikę gėdą užtraukiantys įrašai internete gali ne vien pasiekti tave, draugus ar šeimą, bet ir darbdavius ar mokslo institucijas.
Klaipėdos Vydūno gimnazijos 9 dt klasės mokiniai vasario 26 d. dalyvavo nuotoliniame jaunimo forume „Mano internetinis įvaizdis: koks jis?“. Lektorė Lina Petravičiūtė, Šveicarijos turizmo ir vadybos instituto komunikacijos departamento vadovė, Liucernos miesto integracijos projektų organizacijos „Living In“ viceprezidentė, priminė, kaip išlikę įrašai socialiniuose tinkluose gali pakenkti ateities karjerai ar studijoms, paaiškino, koks svarbus yra asmeninio įvaizdžio socialiniuose tinkluose kūrimas. Būsimo darbo ar mokymo institucijos administracijos atidžiai tikrina kandidato veiklą internetinėse paskyrose. Tokios procedūros vykdomos norint sužinoti apie darbuotoją, jo pomėgius, politines pažiūras, charakterį, atsakingumą bei patikimumą. Lektorė pateikė pasiūlymų, kaip reikia formuoti savo „internetinę“ asmenybę. Ji taip pat pasakojo, kaip reikia siekti savo išsikeltų tikslų, pateikdama labai originalias schemas. L. Petravičiūtė akcentavo, kad sąmoningas ir vertybėmis pagrįstas komunikavimas socialiniuose tinkluose kuria pozityvią atmosferą, išvengiama patyčių, netinkamo turinio.
Ši paskaita, moksleivių manymu, buvo įdomi, ypač dėl lektorės bendravimo būdo. Ji nekalbėjo oficialiai, kadangi didžioji dalis žiūrovų buvo 15–16 m. paaugliai. Paskaitą dalyviai įvertino labai gerai.
Aušra Pagojutė, Klaipėdos Vydūno gimnazijos 9 dt klasės vadovė
Mokinių refleksijos
Paskaita tikrai buvo naudinga, nes manau, jog daugelis mūsų tikrai aktyviai naudojasi socialiniais tinklais ir žaidžia vaizdo žaidimus, kuriuose gali kalbėtis su žaidėjais. Tačiau, ne visi mokame elgtis adekvačiai ir nekelti sau gėdos. Tikrai, labai padėjo susimąstyti, ar taip kaip save pateikiu internete, nepakenks man ateityje. Ir supratau, jog geriau žmogui, kuris, kaip sakant daro nesąmones, geriau yra patarti, nes pats „užsidirbsi“ sau autoritetą, bei ir žmogui, kuriam pagelbėsi, gali išsaugoti jo privatumą internete.
Silvija A.
Man buvo labai įdomu, linksma ir iš tikro norėjosi klausytis paskaitos. Tikrai atvėrė akis ir privertė susimąstyti apie tai ką keliu ir dalinuosi internete. Lektorė Lina Petravičiūtė buvo labai maloni, norėjosi jos klausyti, linksma, nebijojo pasidalinti su mumis apie save. Labiau supratau kaip suderinti tai ko noriu ir ką galiu ieškant darbo. Supratau, kad ne visada gyvenime seksis, bet nereikia pasiduoti.
Aušrinė D.
Prie interneto priėjimą turi vos ne kiekvienas žmogus. Ne visi iš jų nuoširdūs, mokantys užsiimti savo reikalais. Kai kurie neturi ką veikti, ir mėgsta priekabiauti prie žmonių, palikti aštrius komentarus po nuotraukom, parašyti gąsdinančias žinutes. Jeigu jūs gaunate tokį komentarą, aš tik noriu priminti, jog jie rodo tai publikai, sudaro kitiems tokį įspūdį. Apsikvailina prieš pilna žmonių, suteikia sau tokia reputacija. Todėl siūlau būti atsakingam ką keliate, ką komentuojate ir ar tikrai žmonės priims jūsų žinutę taip, kaip jūs norėjot.
Gerda D.
Internetas – labai keistas dalykas kuriame gali rasti visko nuo informacijos, žaidimų iki pat nelegalios informacijos. Bet jis ateina ir su savo minusais. Vienas iš jų yra saugumas. Nors nuo to laiko kai jis atsirado viskas gan gerai apsaugota tad visokie virusai ir neaiškus puslapiai nebėra problema. Bet vis dar iki pat šių dienų yra susiduriama su pačių žmonių sukeltais nesaugumais. Na pavyzdžiui, kad ir dažnai minimi „facebook“ pedofilai apsimetantys jaunais vaikais. Dėl to einant į internetą reikia mokėti apsisaugoti.
Emilijus D.
Pradžioje aš skeptiškai žiūrėjau į šią tema. Ką naujo gali pasakyti apie taip dažnai peršnekama tema? Aš klydau. Gavau patarimų ne tik kaip elgtis saugiai internete, bet taip pat gavau ateičiai naudingos informacijos. Pavyzdžiui kaip galima socialines medijas panaudoti norint gauti išsvajotą darbą.
Dalyvavimas šioje paskaitoje tikrai nenuėjo veltui. Man labai patiko jaunimo forume su Lektore Lina Petravičiūte.
Gintė I.
Mums tėvai visąlaik kartodavo, jog reikia saugotis internete. Dėl to manau, kad daugelis mūsų žino kaip teisingai elgtis socialiniuose tinkluose, bet jaunimo forume Lektorė Lina Petravičiūtė mums labai įdomiai priminė tai. Taip pat sužinojau ir naujų dalykų, kad pavyzdžiui socialiniai tinklai padeda darbdaviams atsirinkti darbuotojus ar gali padėti pažinti naujus žmones geriau. Man labai patiko, kad Lektorė pasidalino su mumis savo patirtimi. Visą tai manau yra labai svarbu žinoti, nes nuo to kaip elgiesi internete gali priklausyti tavo ateitis – kokį turėsi darbą, kokius draugus ir panašiai.
Evelina K.
Iš paskaitos sužinojau apie svarbias socialinių tinklų taisykles. Man labiausiai įsiminė – nekelk nuotraukų, kurias būtų gėda rodyti svarbiems žmonėms. Šią taisyklę tikrai taikysiu ateityje. Lina Petravičiūtė – nuostabus žmogus. Jos klausytis buvo pasakiškai smagu ir jos gyvenimo patirtys įkvėpė mane.
Rokas K.
Internetas yra labai gera priemonė, kurią galima panaudoti viskam, pavyzdžiui mokymosi tikslams, bendravimui, informacijos skleidimui ir daug daugiau, bet kai internetas naudojamas tikslams, kurie nėra patys geriausi, jis tampa žalingu, pavyzdžiai galėtu būti kitų žmonių šantažavimas, nelegalus pardavinėjimai, apgaules.
Mes kaip interneto vartotojai turime išlikti saugus atsisiųsdami antivirusines programas, kurios padės mums apsisaugoti nuo virusų, kurie gali tykoti už kiekvienos svetainės, bet tuo pačiu norime ir save saugoti nesidalindami savo asmenine informacija, mes turime būti tolerantiški, kad internetas būtų saugus.
Naudokimės internetu atsakingai <3
Neda M.
Internetas yra svarbus ir reikalingas mums visiems, tačiau su juo reikia mokėti elgtis teisingai. Internete galima ne tik naršyti ir stebėti kitų gyvenimus, bet ir susidaryti įspūdį apie save, susirasti bendraminčių ir padėti žmonėms pažinti tave. Kaip Lektore Lina Petravičiūte sakė, internete galima susikomunikuoti su naujais žmonėmis ir net duodi darbdaviui pirmąjį įspūdį apie save. Tačiau į internetą kelti norimus dalykus reikia gerai apgalvoti. Kartais įkelti dalykai gali įžeisti, įskaudinti, supykdyti ar net atsisukti prieš mus pačius. Žinant kaip protingai juo naudotis viskas bus gerai ir tai padės mums augti it tobulėti.
Rugilė M.
Dalyvavome jaunimo forume „Saugus internetas“ su Lektore Lina Petravičiūte. Buvo pasakojama kaip saugiai naudotis internetu, apie ką kalbėti ir apie ką ne. Pavojai internete galėtų būti patyčios, apkalbos, dideli argumentai, žinoma ir visokie „hackeriai“ ir t.t. Taip pat buvo kalbama apie įvairias vertybes ir komunikaciją.
Joana P.
Vasario 26 dieną dalyvavau jaunimo forume su Lektore Lina Petravičiūte. Šios paskaitos tema buvo “Saugus internetas”. Ši paskaita buvo labai naudinga, nes ji man priminė apie interneto pavojus. Tie pavojai yra įvairiausi, nuo patyčių iki tavo kokios nors paskyros „nulaužimo“, kas tikrai nėra gerai. Juk nenorėtum, kad kas nors įsilaužtu į tavo paskyrą ir paplatintų arba pasisavintų joje esančią informaciją. Dar ši paskaita buvo naudinga tuo, kad priminė, jog visada reikia apmąstyti savo sprendimus ir ką žadame kelti į internetą. Turėti „Instagram“, „Facebook” ar kitas programėles nėra blogai, tik reikia atsiminti, kad bandant įsidarbinti kur nors, tavo vadovai / direktorius gali rasti tavo paskyras. Taigi reikia pasirūpinti, kad informacija, kurią mes keliame į internetą, nesutrukdytu mūsų gyvenimui, karjerai ir kitose srityse.
Labai noriu padėkoti Lektorei Linai Petravičiūtei už šią nuostabią, naudingą paskaitą ir už tai, kad taip įdomiai ją mums pateikė.
Gabija T.
Turbūt daugelis girdėjo ir žino, kad internetas nėra toks jau nepavojingas ir reikia imtis tam tikrų priemonių norint išvengti žalos. Tačiau ne kiekvienas pagalvoja, kad išlikę gėdą užtraukiantys įrašai internete gali ne vien pasiekti tave, draugus ar šeimą, bet ir darbdavius ar mokslo institucijas. Praeitą savaitę dalyvavau jaunimo forume su Lektore Lina Petravičiūte, kuri man, asmeniškai, priminė (nes, galbūt ne kaip kiekvienas, nemažai jos pateiktos informacijos žinojau), kaip išlikę įrašai socialiniuose tinkluose gali pakenkti ateities karjerai ar studijoms. Būsimo darbo ar mokymo institucijos administracijos atidžiai tikrina būsimo darbuotojo veiklą internetinėse paskyrose. Tokios procedūros vykdomos norint sužinoti apie darbininką, jo pomėgius, politines pažiūras, charakterį, atsakingumą, patikimumą ir t.t. Lektorė pateikė pasiūlymų, kaip reikia formuoti savo internetinę asmenybę. Negana to, ji taip pat ir pasakojo, kaip reikia siekti savo išsikeltų tikslų. Ši paskaita, mano manymu, buvo įdomi, ypatingai dėl lektorės bendravimo būdo. Man patiko, kad ji nekalbėjo labai oficialiai, kadangi didžioji dalis žiūrovų buvo 15–16 m. paaugliai. Šią paskaitą vertinu teigiamai.
Jonas T.
Taigi, ši savotiška paskaita, wooow.. Tikrai įsiminė visais gerais dalykais. Dievinau kas buvo kalbama apie pomėgių patvirtinimą, kad bet koks žmogus, kad ir koks karjeristas jis būtų gali turėti visuomenės manomus „vaikiškus hobius”, žaisti žaidimus ar turėti kelis keistus charakterio bruožus. Tai labai pakėlė visą nuotaiką. Be „strioko“ parodė pavyzdžių apie internetinę personą, apie skirtingus socialinius tinklus ir kaip jie veikia, kaip jie gali efektyviai keisti tavo aplinką ir kaip save parodai. Nebuvo jokių bauginimų, „epepepe” socialiniai tinklai blogai, mažiau to mažiau ano” NE, taip nebuvo! Paprasčiausiai pasakyta išsivalyti nustatymus ir išlaikyti žema profili. Mėgautis ir puoselėti kaip save rodai kitiems. AI, BEJE- tos šventosios trejybės? SUPER. Dar niekada negirdėjau, kad žmogus taip nuotaikingai paaiškintų taip sunkiai “įkandamą” dalyką. Tinkantys „on brand” pavyzdžiai, visiškai lengvas tonas, jokio spaudimo, rojus. Netgi iš asmeninio gyvenimo istorijų buvo galima ištraukti patarimų.
Jautėsi jog vedėja nebuvo užsidėjusi „vedėjos” kortelės. Ji buvo klausytojas, mokinys ar netgi paprasčiausias žmogus kaip mes. Man rodos tai ir buvo stipriausias bruožas šiame forume.
Fausta Ž.