Šių metų kovo 14 d. Lietuvos Respublikos Seime baigiamojoje Saugesnio interneto ambasadorių mokymų konferencijoje kalbėję ekspertai ir mokytojai buvo vieningi, spręsdami kaip padėti vaikams ir jaunimui mokytis ir gyventi internetu grįstų šiuolaikinių medijų pasaulyje. Švietimo bendruomenės atstovai atkreipė dėmesį į plačias interneto galimybes mokantis, bendraujant ir kuriant, kurias svarbu gebėti atsirinkti ir saugiai naudotis.  

Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša pasveikindamas dalyvius pabrėžė didžiulius pokyčius, įvykusius per pastaruosius 30 metų. Šiuolaikinio interneto galimybės ir kartu akivaizdus pavojus, priklausomumas nuo jo, yra dideli, todėl ir mokytojų švietėjiško darbo su jaunimu svarba yra labai didelė. Medijų ir informacinio raštingumo prioritetą mokyklose ir švietime, užtikrinant saugumą, taip pat pabrėžė Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. 

Dr. Renata Danelienė, Lietuvos skaitmeninio raštingumo kuratorė pristatydama Lietuvos Nacionalinės skaitmeninės koalicijos veiklą, supažindino su Europos skaitmeninio raštingumo modeliu – skaitmeninių gebėjimų sistemą DigComp 2.1, kurioje saugumas internete užima ypatingai svarbią vietą. Ji pakvietė visus dalyvauti artėjančioje kasmetinėje europinėje kampanijoje All Digital Week (anksčiau Get Online Week) 2018, kurios tikslas: skatinti naudotis technologijomis bei internetu, įgyti geresnių įgūdžių pasinaudoti interneto teikiamomis galimybėmis. „Skaitmeninių įgūdžių kompetencijos Lietuvoje“ (pdf).

Ilma Cikanaitė, „Telia Lietuva“ išorinės komunikacijos vadovė pristatė socialinės atsakomybės projektą / iniciatyvą „Augu Internete“, kurios švietėjiškos veiklos tikslas padėti mokytojams šviesti vaikus ir tėvus apie elgesį internete. „Telia Company“ vaikų patariamosios grupės apklausos Lietuvoje įžvalgos apie privatumą ir saugumą internete parodė, kad vaikai nemato grėsmių internete, o kai susiduria su jomis tariasi su draugais. Todėl mokytojams svarbu inicijuoti su mokiniais pokalbius apie saugų socialinių tinklų, mobiliųjų įrenginių naudojimą ir kt., kuriems patarimų galima rasti „Augu Internete“ svetainėje, o taip pat pasikviesti į pokalbius „Telia“ specialistus į mokyklas visoje Lietuvoje. „Augu Internete“ (pdf).

Mantas Masaitis, Saugesnio interneto centro vadovas, Švietimo informacinių technologijų centro direktoriaus pavaduotojas aptarė Saugesnio interneto projekto svarbiausias paslaugas visuomenei, kurios teikiamos Lietuvoje jau 10 metų: karštoji linija, visuomenės informavimas ir švietimas per Draugiško interneto svetainę ir kitais kanalais, pagalbos vaikams linija. Labai svarbi projekto veikla – Jaunimo forumas, kuris padeda suprasti jaunimo nuomonę, išbandyti siūlomas jaunuoliams veiklas, ugdymo metodiką kaip įtraukti jaunimą kurti saugesnį ir geresnį internetą. Projekto stiprybė ir misijos filosofija remiasi idėja, kad  internetas – puikus dalykas, tik reikia žinoti, kaip išvengti pasitaikančių negerovių.

Saugesnio interneto ambasadoriai (SIA) labai svarbūs. Centras gauna kvietimų į mokyklas pakalbėti su mokiniais, todėl gerai, kai mokyklose atsiranda žmogus galintis padėti suprasti interneto galimybes mokiniams ir mokyklos bendruomenei. Ateityje norėtųsi sutikti SIA kiekvienoje mokykloje ir įgalinti juos bendrauti, bendradarbiauti, dalintis priemonėmis, o vaikai išmoktų „uždaryti puslapį“ susidūrę su blogiu internete. „Saugesnio interneto centro misija ir veiklos tęstinumas Lietuvoje“ (pdf).

Vilius Nakutis, Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) Interneto priežiūros skyriaus vedėjas pristatė karštosios linijos naujienas, nacionalinio ir tarptautinio bendradarbiavimo tinklo partnerius bei klausimus. Jis pakvietė dalyvius į atnaujintą karštosios linijos pranešimų svetainę, supažindino su pranešimų apie netinkamą turinį teikimo tvarka ir tematika. Naudingų patarimų galima rasti taip pat svetainėje www.esaugumas.lt. Gera žinia apie populiariausius socialinius tinklus Facebook ir Youtube – kiekvienas naudotojas gali pranešti apie netinkama turinį šių tinklų administratoriams ir  į juos yra greitai reaguojama. Labai svarbu, kad vartotojai aktyviau praneštų apie netinkamą turinį, kadangi blogos informacijos vis daugėja. „RRT interneto karštoji linija ir jos tarptautinio bendradarbiavimo patirtis“ (pdf).

Justina Stefanovič, „Vaikų linijos“ Saugesnio interneto projekto koordinatorė analizavo įvairaus amžiaus vaikų elgesio internete problemas ir pagalbos linijos patyrimą jas sprendžiant. Naujai atsiradęs terminas ir reiškinys, apie kurį svarbu šviesti jaunesnius paauglius – sekstingas. Viena aktualiausių problemų – elektroninės patyčios, kurių įvairias formas reikia išmokti atpažinti ir su jomis tinkamai tvarkytis. Šių ir kitų virtualaus pasaulio grėsmių neišvengsime, todėl svarbu kalbėtis su vaikais, juolab, kad ir patys vaikai nori būti išklausyti ir apie tai kalbėti, tik svarbu išlaikyti nuostatą: „Man rūpi, kas su tavimi vyksta“. Daugiau informacijos galima rasti „Vaikų linijos“ svetainėse   „Su kokiomis grėsmėmis internete susiduria vaikai ir paaugliai? Vaikų linijos patirtis“ (pdf).

Rita Šukytė, Asociacija „Langas į ateiti“ pateikė rekomendacijas ir patarimus mokykloms, kurios siekia saugios e. erdvės ženklo (eSafety Label), taip pat pristatydama gerą praktiką Lietuvoje. Tai yra programa, kuri padeda sisteminti ir tobulinti informacinių technologijų naudojimo mokykloje turimą patyrimą. Saugi mokyklos e. erdvė – Europos patirtis Lietuvos mokykloms (pdf).

Jūratė Drazdauskienė. Švietimo informacinių technologijų centro Saugesnio interneto jaunimo forumo koordinatorė papasakojo, apie jaunimo iniciatyvas Lietuvoje ir Europoje: Jaunimo manifestą, jaunimo forumo YouTube kanalą, 2017 m. Baltijos šalių jaunimo kūrybinių dirbtuvių metu sukurtą socialinę reklamą, Europos jaunimo forumo 2017 m. šūkį #togetherforrespect. Jaunimas už pagarbą internete #togetherforrespect (pdf).

Medijų ir informacinių raštingumo ekspertai paantrino idėjai apie jaunimo gebėjimų elgtis medijų pasaulyje plėtojimą ir atskleidė tendencijas ir iššūkius susijusius su interneto viešąja erdve.

Žygimantas Jančoras. Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ direktorius aptarė MIR sąvoką, kuri plačiai sutinkama įvairaus lygio strateginiuose ir programiniuose dokumentuose. Įvairiose srityse medijų raštingumas suprantamas ir naudojamas labai skirtingai. Ne išimtis ir švietimo sistema, kurios labai svarbus vaidmuo – ugdyti mokinių gebėjimą susiorientuoti medijų perpildytame pasaulyje. Kokios pastebimos tendencijos ir kokie iššūkiai mūsų laukia. Dideli maži ekranai. Medijų raštingumas mokykloje: tendencijos bei iššūkiai (pdf).

Gražina Ramanauskaitė-Tiumenevienė. Žurnalistų etikos inspektorė pateikė praktinius nepilnamečių teisinės apsaugos nuo neigiamo informacijos poveikio aspektus. Rūpintis tuo yra ne tik žurnalistai, bet ir visi visuomenės nariai, todėl svarbu žinoti nuo kokios informacijos vaikus saugo teisės aktai Lietuvoje. Nepilnamečių apsauga viešojoje erdvėje. Praktiniai aspektai (pdf).

Konferencijos praktinė dalis atskleidė Saugesnio interneto ambasadorių (SIA) mokymų, kurie įvyko 2017 m. spalio – 2018 m. vasario mėn., gerąją praktiką. Mokytojai gali rasti pateikiamuose SIA lektorių pranešimuose įdomių ir naudingų idėjų, kaip ugdyti mokinių MIR ir kitus gebėjimus, svarbius tinkamai naudojantis internetu. 

Saugesnio interneto ambasadorių mokymų patirtis ir bendruomenės telkimas organizuojant SID renginius (pdf)
Algirdas Keblikas iš Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus ir Jolanta Leonavičienė, Kauno „Vyturio“ gimnazija

eTwinning projektai saugesnio interneto tema (pdf)
Daiva Kačinskienė, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija

Pažintį su saugiu internetu pradėkime nuo pradinio ugdymo (pdf)
Rūta Pečiulienė, Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazija

IT įrankių įvairovė saugesnio interneto veiklose mokykloje
Danguolė Vaitmonienė, Kauno Veršvų gimnazija
Rimantė Grumadaitė, Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija

Kai darniai dirba komanda. Maršrutas: Trakai-Utena-Vilnius (pdf)
Jūratė Drazdauskienė, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras
Rasa Rusovičiūtė, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras

Giedrė Sudniutė, Utenos Dauniškio gimnazija
Svetlana Sčastnaja, Eitminiškių gimnazija
Marija Suščinskienė, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija

Saugesnio interneto ambasadorių patirtinio ir savivaldžio mokymosi pavyzdžiai + Padlet (pdf).
Rita Adomonienė, Vilniaus Gabijos gimnazija
Ruta Filončikienė, VGTU inžinerijos licėjus

Dovana Lietuvai – 100 saugaus interneto veiklų Kauno „Šilo“ pradinėje mokykloje (pdf)
Roma Svigarienė, Kauno „Šilo“ pradinės mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui
Karolina Petraitytė, Kauno „Šilo“ pradinės mokyklos socialinė pedagogė

Saugesnio interneto ambasadorių mokymų akimirkos ir atradimai (pdf)
Tatjana Kriliuvienė, Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazija
Ingrida Kupčiūnienė, Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija
Julita Pigulevičienė, Socialinių projektų institutas

Po mokytojų apdovanojimų, konferencijos svarbiausius rezultatus apibendrino SIP koordinatorė ir nubrėžė tolesnių SIA veiklų mokyklose plėtojimo galimybes.

Saugesnio interneto ambasadorių veiklos mokyklose perspektyvos (pdf)
Natalija Ignatova, SIC koordinatorė, Švietimo informacinių technologijų centras

Nuotraukų galerija (daugiau nuotraukų galite rasi Draugiško interneto Facebook paskyroje ):

Konferencijos tiesioginės transliacijos įrašas: