LRT medijų raštingumo projektai „Naujienų rentgenas“, „LRT Faktai“ ir “Proto džiunglės“

LRT medijų raštingumo projektų „Naujienų rentgenas“, „LRT Faktai“ ir „Proto džiunglės“  medžiaga gali būti panaudota mokinių medijų raštingumui ugdyti. Medžiagoje rasite manipuliacijos informacija pavyzdžių su ekspertų komentarais. Mokytojas gali aptarti pavyzdžius su mokiniais keldamas klausimus: kokia informacija ir kodėl buvo manipuliuojama; kodėl informacija atsirado būtent tuo laiku;  kam tai buvo naudinga; kam ir kokia galėjo būti padaryta žala; kaip atpažinti manipuliacijas informacija? Taip pat mokiniams gali būti duodama užduotis pasirinkti vieną iš projektuose pristatomų problemų, ją išsinagrinėti, kūrybiškai pateikti klasės draugams ar mokyklos bendruomenei tam, kad parodytų, kodėl į informacijos šaltinius reikia žiūrėti kritiškai ir tikrinti jų patikimumą, kodėl svarbu ugdytis imunitetą propagandai pasitelkiant istorinę atmintį, tapatybės stiprinimą, formuojant bendras vertybes.

Projektuose pristatomos problemos taip pat puiki galimybė tėvams kartus su savo vaikais padiskutuoti apie įvairias manipuliacijas informacija.

Trumpai apie projektus.

LRT „Naujienų rentgenas“ – jau antrus metus vykdomas projektas medijų raštingumui didinti ir auditorijos kritiniam mąstymui skatinti, padėti atpažinti manipuliacijas kasdieniame informacijos sraute. Projektu siekiama ne tik identifikuoti netikras naujienas, bet ir suprasti, kaip jos konstruojamos, kaip manipuliuojama mūsų sąmone, kokios technikos naudojamos ir kokių tikslų gali siekti netikrų naujienų ir manipuliacijų skleidėjai.
LRT „Naujienų rentgenas“
Plačiau apie projektą „Naujienų rentgenas“ skaitykite čia.

LRT Faktai“ – pristatoma viešumoje pasirodžiusi klaidinga informacija, dekonstruojamas žinutės formavimo mechanizmas ir apžvelgiama, kokių tikslų galimai buvo siekiama platinant klaidinančią žinią. Apžvelgiami tokie melagingų naujienų formatai kaip propaganda, spaudžiamosios antraštės („clickbait“), užsakytas turinys, dezinformacija, satyra, melagingos žinutės, vienpusiška ir šališka informacija, manipuliacija, pramanai, melaginga / suklastota naujiena („fake news“), konspiracijos teorija, pseudomokslas bei cenzūra.
„LRT Faktai“
Plačiau apie projektą „LRT Faktai“ skaitykite čia.

LRT PLIUS analitinėse laidose „Proto džiunglės“ narpliojamos ir dekonstruojamos melagienos, nagrinėjami informaciniai karai, jų tikslai ir galimos pasekmės.
LRT PLIUS „Proto džiunglės“
Plačiau apie LRT PLIUS analitinę laidą „Proto džiunglės“ skaitykite čia.

Ginta Orintienė,
tinklapio Draugiškas internetas koordinatorė bei sklaidos ir viešinimo veiklų koordinatorė