Kodėl kibernetinis saugumas yra svarbi mūsų kasdienybės dalis: ekspertų perspėjimai apie tykančius pavojus elektroninėje erdvėje ir patarimai, kaip jų išvengti

„Kibernetinis saugumas – kaip oras: kai jo yra, viskas gerai, bet kai ima trūkti – iškart pajaučiam, kad yra blogai“,  – sako kibernetinio saugumo ekspertas Darius Štitilis. Ar suprantame tikras kibernetinio saugumo grėsmes?

Naršydami internete, bet kurią akimirką galite tapti kibernetinių atakų taikiniu. Ar žinote, kad kibernetiniai nusikaltėliai gali pasinaudoti jūsų Facebook paskyra ar elektroniniu paštu darydami nusikaltimus, užšifruoti tiek asmeninius, tiek svarbius įmonės ar valstybinės institucijos failus? Asmeninė sąskaita gali tapti vienu iš terorizmo ar kitos nusikalstamos veikos finansavimo šaltinių. Tam pakanka tik telefonu padiktuoti savo banko sąskaitą. Todėl labai svarbu mokėti saugiai naudotis interneto teikiamomis galimybėmis ir vienintelis būdas to pasiekti yra vartotojų švietimas.

Kibernetinio saugumo specialistai skaičiuoja, kad 2020 metais kibernetinių nusikaltėlių padaryta žala pasaulyje sieks daugiau kaip 5 trilijonus eurų. Pandemija pakoregavo ir sukčių gyvenimą: Lietuvos bankas skelbia, kad finansiniams sukčiams lietuviai per pirmą šių metų pusmetį jau atidavė 2,2 mln. eurų.

Programėlės vaikų telefonuose taip pat gali būti rizikingos. Instagram ir kitų telefoninių programėlių teikiamas viešumas suteikia prieigą kitiems vartotojams matyti informaciją apie jūsų vaikų veiklą, jų buvimo vietą ir galimybę su jais susisiekti beveik realiu laiku. Tėvai taip pat turėtų nuo kuo mažesnio vaikų amžiaus kalbėti apie galimas kibernetines grėsmes ir supažindinti šeimos narius su institucijomis, į kurias galima kreiptis patyrus kibernetinę ataką ar pamačius žalingą turinį. Kaip pranešti apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį internete bei kokia tolesnė gautų pranešimų tyrimo eiga, galite pamatyti šiame vaizdo klipe.

Plačiau apie kibernetinį saugumą sužinosite:

Delfi tema. Kibernetiniam saugumui rekordiškai sunkūs metai: sukčiams lietuviai jau spėjo atiduoti milijonus (2020-10-27)
Klausimėlis. Ką žinote apie kibernetinį saugumą? (2020-10-25)
Kibernetinė duomenų vagystė – sena, kaip internetas, bet vis dar veikia (2020-10-03)
Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (2020-10-08)
Neatsparūs nei mokslo daktarai, nei verslininkai: susivilioję investavimo pasiūlymais praranda šimtus tūkstančių (2020-09-30)
Kibernetinis saugumas: 78 proc. Baltijos šalių gyventojų nesirūpina savo duomenų saugumu (2019-12-12)
SUSTIPRINK IMUNITETĄ – kibernetinio ir informacinio saugumo hakatonas (2019-11-20)
Kibernetinis saugumas – kaip apsaugoti save? (2019-10-08)
Kibernetinis saugumas: kokias pamokas išmokome? (2019-09-18)

Sekite naujienas apie kibernetinį saugumą:

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro svetainė
Lietuvos radijas ir televizija. Tema „Kibernetinis saugumas“
Projekto „Sustiprink imunitetą“ svetainė
Vilniaus universitetas. Kibernetinis saugumas

Ginta Orintienė,
tinklapio Draugiškas internetas koordinatorė bei sklaidos ir viešinimo veiklų koordinatorė