Kaip saugiai naudotis internetu, siaučiant koronaviruso pandemijai

Mes išgyvename precedento neturinčius laikus. Mokyklos uždarytos ir žmonės priversti likti namuose dėl visuotinio masto koronaviruso pandemijos, todėl internetu ir internetinėmis paslaugomis dabar naudojamės kur kas daugiau nei kada nors anksčiau. Internetas tapo vieninteliu išsigelbėjimu tiek senoliams, tiek jaunimui, darbuotojams ir mokiniams, tiems, kurie jautriai reaguoja į pokyčius, ir tiems, kuriems smalsu viską žinoti. Todėl pats laikas prisiminti keletą pagrindinių taisyklių, kurios padės saugiai naudotis internetu.

Kaip kalbėti su vaikais ir jaunimu apie viruso pandemiją

Dėl koronaviruso susiklosčiusios aplinkybės vaikus ir jaunimą veikia tiek pat, kiek ir kitas gyventojų grupes. Jie yra sutrikę, nori daugiau sužinoti apie dabartinę situaciją ir kaip reikės gyventi ateityje, todėl ieško galimybių apie tai padiskutuoti. Suaugusieji turėtų atvirai ir sąžiningai pasikalbėti su vaikais ir paaugliais apie koronavirusą ir išsiaiškinti, kaip jie jaučiasi. Vienas iš būdų padėti suprasti situaciją – kasdien skirti šiek tiek laiko diskusijai: galbūt aptarti naujausius įvykius ir tada atsakyti į jiems kylančius bei nerimą keliančius klausimus. Internete galima rasti naudingos informacijos apie tai, kaip kalbėtis su vaikais ir jaunimu.

Kaip kalbėti su vaikais ir jaunimu apie technologijų naudojimą

Kaip visada, labai svarbu atvirai ir sąžiningai kalbėtis su vaikais ir jaunimu apie tai, ką jie veikia internete, o ypač šiuo metu, kai jie taip intensyviai naudojasi technologijomis. Nuolatos tikrinkite, kaip ir kokiu tikslu jaunimas naudoja technologijas – ką veikia internete, kokius naujus įrankius ir programėles yra įsidiegę savo telefone ar kompiuteryje. Įvertinkite tiek jų naudojamas priemones, tiek turinį, aptarkite, kodėl tam tikri įrankiai ir programėlės gali būti netinkami.

Būkite atviri pokalbiams su vaikais ir jaunuoliais įvairiais klausimais, susijusiais su internete randama informacija. Pasakykite jiems, kad esate pasirengę aptarti bet kokius jiems iškylančius klausimus ir kad drauge ieškosite sprendimų. Kaip ir aptariant bendrą koronaviruso situaciją, gali būti naudinga kasdien rasti laiko internetinėje erdvėje skelbiamai informacijai aptarti, o galbūt netgi pasidalyti keliomis tą dieną perskaitytomis džiuginančiomis naujienomis.

Pasinaudokite socialinės žiniasklaidos privalumais šiuo nelengvu laikotarpiu

Ateinančias savaites ir mėnesius, kol privalome fiziškai vieni nuo kitų atsiriboti, socialiniai tinklai neabejotinai išliks neįkainojama priemonė, suteikianti galimybę bendrauti su šeima ir draugais, palaikyti socialinius ryšius ir patikrinti, ar mums rūpimiems žmonėms viskas gerai. Pasinaudokite galimybe naudotis socialine žiniasklaida geriems tikslams, pavyzdžiui, dalykitės pozityviais pranešimais, kurkite grupes socialiniuose tinkluose ar prisidėkite kuriant bendruomenės jausmą.

Ieškokite naujos, jus dominančios ar linksminančios informacijos (atidžiai atrinktos iš didžiulio srauto ir tinkamą pagal amžių). Pavyzdžiui, daugelis visuomenės veikėjų ir įžymybių bando palaikyti gerą nuotaiką ir pralinksminti žmones skelbdami trumpus vaizdo klipus, gyvai transliuodami muziką, siūlydami pažiūrėti komediją ar dalyvauti internetinėje viktorinoje arba apsilankyti virtualiame muziejuje. Daugybė sporto klubų ir pavienių sportininkų siūlo nemokamą prieigą prie savo nuotoliniu būdu vedamų pamokų, kurias žiūrėdami galite sportuoti namie – svarbu palaikyti gerą fizinę formą ir rūpintis sveikata, net jei negalite sportuoti lauke, kaip esate įpratę. O galbūt verta pasinaudoti galimybe išmokti naujų įgūdžių, lankant piešimo ar kitas pamokas internetu.

Mokymasis nuotoliniu būdu

Anot ekspertų, neverta bandyti kurti mokyklos aplinką namuose. Prireiks laiko, kad kiekvienas prisitaikytų prie šių staigių gyvenimo būdo pokyčių. Tai sunkus metas. Turime iš lėto pratintis prie naujo ritmo, nedarant didelio spaudimo visiems šeimos nariams. Tačiau nepamirškime, kad galime pasinaudoti vaikams ir jaunimui prieinamais ištekliais, kurie gali būti ir linksmi, ir ugdomieji.

Labai svarbu pabandyti sukurti tam tikrą dienotvarkę vaikams ir jaunimui, savaites ar net mėnesius leidžiantiems namuose. Pavyzdžiui, pabandykite sudaryti planą kiekvienai dienai, kuriame būtų numatytas laikas žaisti internetinius žaidimus, mokytis, skaityti, žiūrėti televizorių, sportuoti ir bendrauti internete su draugais ir artimaisiais. Visi šie dalykai yra svarbūs ir technologijos, be abejo, reikalingos, tačiau įsitikinkite, kad vaikai turėtų ką veikti ir be interneto.

Būkite atidūs bendraudami internete

Socialiniai tinklai yra neabejotinai puiki erdvė bendrauti, o šiuo metu bendravimas internete tapo kone gyvybiškai svarbus atsižvelgiant į tai, kad tiek daug žmonių artimiausioje ateityje bus priversti fiziškai atsiriboti vieni nuo kitų. Vis dėlto derėtų prisiminti, kad socialiniai tinklai atveria galimybę bendrauti su nepažįstamais žmonėmis. Bendravimas su nepažįstamaisiais pats savaime nėra blogas dalykas (priklausomai nuo interneto naudotojų amžiaus), tačiau vaikai ir jaunuoliai neturėtų užmiršti, kad niekada negali žinoti, kas yra tavo pašnekovas bendraujant internetu, ir kad jie gali bet kada nutraukti pokalbius, verčiančius dėl kokių nors priežasčių jaustis nepatogiai. Kaip nurodoma bendruose saugaus interneto naudojimo patarimuose, vaikai ir jaunimas turėtų pasikalbėti apie neraminančius atvejus su savo tėvais ar globėjais.

Atidžiai rinkitės svetaines ir programėles

Dabar, kad daug vaikų (ir tėvų) būna namuose, jie neišvengiamai daug laiko praleis naršydami internete ir bendraudami įvairiose socialinės žiniasklaidos platformose. Vaikai ir jauni žmonės, kurie dabar turi gerokai daugiau laisvo laiko nei įprastai, gali nuspręsti išbandyti naujas socialinės žiniasklaidos platformas. Tėvai turėtų nepamiršti, kad daugelis iš šių svetainių turi amžiaus apribojimus ir labai svarbu suprasti, kokį turinį jos siūlo ir kaip tai gali paveikti jauno amžiaus vartotojus. Prisiminkite, kaip veikia privatumo nustatymai tam tikrose svetainėse ir kaip pranešti susidūrus su problema.

Saugokite asmens duomenis

Ne mažiau svarbu atidžiai pagalvoti prieš dalijantis bet kokia asmenine informacija. Kadangi daugelis iš mūsų daug laiko praleis namuose, apėmus nuoboduliui, bendraudami socialinės žiniasklaidos platformose žmonės gali prarasti budrumą ir galbūt pateikti daugiau asmeninės informacijos negu paprastai, arba neatkreipti dėmesio į paviešintose nuotraukose ar paskelbtos vaizdo medžiagos fone matomas asmenį identifikuojančias detales.

Pagalvokite prieš dalydamiesi informacija

Tai sena taisyklė, tačiau dabartinėje situacijoje ji kaip niekad aktuali. Natūralu, kad žmonės susirūpinę dėl įvykių, vykstančių visame pasaulyje, todėl internete ir socialinėje žiniasklaidoje gausu informacijos apie koronavirusą ir jo poveikį. Tai, ką matome, mus gali sukrėsti ar išgąsdinti, tačiau ne mažiau svarbu patikrinti, ar ta informacija, kuria dalijamės, yra teisinga ir atitinka tikrovę. Interneto platybėse jau pasklido keli internetinės apgaulės pavyzdžiai – kaip antai, Harlem Aldi praėjusią savaitę įkėlė filmuotą vaizdo medžiagą, kur rodomas panikos apimtų pirkėjų elgesys Olandijos prekybos centruose. „Bellingcat“, žurnalistinių tyrimų svetainė, įrodė, kad šis vaizdo įrašas iš tiesų buvo sukurtas 2011 metais ir jame rodoma Kylyje (Vokietija) esanti parduotuvė, kurioje vyko išpardavimas.

Šiuo metu nesunku išprovokuoti baimę ir susirūpinimą, tačiau turėtume to vengti. Internetas yra puiki vieta naujausiai informacijai sužinoti, tačiau patikimos informacijos apie virusą ir apie tai, kas vyksta aplink, ieškokite oficialiuose tinklalapiuose, pavyzdžiui, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) svetainėje pateikiami įvairių šalių vyriausybių patarimai visuomenei, kurie reguliariai atnaujinami.

Taip pat svarbu neskelbti ir nesidalyti gauta informacija, nebent žinote jos šaltinį ir patvirtinti, kad informacija yra patikima.

Sukčiavimas

Deja, yra piktadarių, kurie naudojasi koronaviruso situacija kurdami pinkles, į kurias galime neapdairiai įkliūti. Atminkite, kad, jei kas nors atrodo per gerai, kad būtų tiesa, tai tikriausiai nėra tiesa. Elektroniniai laiškai, kurie ragina jus skubiai imtis veiksmų, gali atrodyti teisėti, tačiau visada verta stabtelėti ir pagalvoti, ar siuntėjas tikrai yra tas, kuo dedasi esąs. Niekada neatmeskite galimybės, kad tai, ką jūs skaitote, gali būti sukčių sukurtos elektroninio pašto šiukšlės, ir nepamirškite, kad labai mažai tikėtina, jog vyriausybės ir sveikatos priežiūros institucijos skambins jums telefonu, siųs elektroninius laiškus ar žinutes prašydami jūsų pasidalinti asmenine informacija. Įsitikinkite, kad vaikai ir jaunuoliai tai pat atsargiai elgsis gavę interneto sukčių siunčiamus laiškus ar įtartinas žinutes apie naudojamas paslaugas.

Kur galite rasti daugiau pagalbos ir patarimų

Kaip dažnai nutinka sunkmečiu, poelgiai išryškina tiek pačias geriausias, tiek ir pačias blogiausias žmonių savybes, tačiau bandykime sutelkti dėmesį į teigiamus dalykus. Dialogas ir diskusija šiuo metu yra svarbiausi dalykai, todėl turime kalbėtis vieni su kitais – akis į akį ar internetu!

Kaip ir visada, susidūrę su iššūkiais, susijusiais su technologijų naudojimu – jūs ne vieni. Saugesnio interneto informavimo centras yra skirtas padėti vaikams ir jaunimui saugiai naudotis internetu, ir palaikyti tuos, kurie rūpinasi vaikų saugumu. Saugesnio interneto informavimo centro svetainėje rasite kontaktinę informaciją ir nuorodas į svetaines, pagalbą teikiančių institucijų sąrašą, įskaitant pagalbos linijų paslaugas, kurios gali padėti jums įveikti bet kokius konkrečius interneto iššūkius.

Šaltinis www.betterinternetforkids.eu