Domantės įspūdžiai iš Jaunimo forumo Liuksemburge

Daug paauglių iš skirtingų šalių susirinko aptarti saugaus interneto problemų, pavojų ir kitų aktualių klausimų Jaunimo forumo susitikime Liuksemburge.

Forumo dalyviai: Peter, Michal – Slovakija, Yasmin – Suomija, Chiara – Belgija, Ben, Loris- Liuksemburgas, Emilia – Vokietija, Gudny – Islandija, Jaoa – Portugalija, Kati – Anglija, Kirke – Estija, Liam – Malta, Marton –Vengrija, Minna – Austrija, Noelia – Ispanija, Teddy – Bulgarija. Jaunimo forume Lietuvai atstovavo Panevėžio 5-osios gimnazijos mokinė Domantė Lyškutė. Ji dalijasi savo įspūdžiais.

Viena iš pagrindinių forumo temų buvo žmogaus rytas po 20 metų. Pasiskirstę į 4 grupes turėjome ant didelių lapų užrašyti ar nupiešti savo sugalvotas įdėjas, kaip, mūsų nuomone, atrodys žmogaus gyvenimas po 20 metų ir kokios technologijos bus išrastos. Kalbėdami šia tema visi buvo labai įsijautę, laisvai mąstė, siūlė įvairias įdomias idėjas. Šios įdėjos prasidėjo nuo paprasčiausių technologijų, tokių kaip išmanioji kavavirė, kuri kiekvieną rytą atsikėlus pagamina kavos, iki išmaniosios sienos, kuria galima valdyti visą namą, ir holografinio laikrodžio, naudojamo vietoj telefono. Aptariant visas idėjas, kurios padeda žmogui gyventi lengviau ir suteikia daugiau komforto, buvo iškelta mintis, jog, kuo daugiau patogumų mes turime, tuo daugiau prarandame privatumo.

Dalyvaudami technologijų klasės veikloje visi pagal savo norus pasiskirstėme į darbo grupeles. Šioje klasėje turėjome 4 pasirinkimus. Surinkti mikroschemą arba mašinėlę, sukurti pakabuko prototipą, kuris bus išpjautas iš medžio naudojant lazerį, arba dirbti prie muzikos studijos. Visa grupelė pasiskirstė labai skirtingai, o kai kurie išbandė kelias veiklas. Technologijų klasėje mums dar pademonstravo mikroschemą, kuria galima valdyti kompiuterį grandininiu prisilietimo būdu, ir sklandančias plokštes, kurios veikia į maišą, esantį po lėkšte, pučiant orą, ir taip pakylant nuo žemės.

Grupelėse taip pat aptarėme sekstingą, patyčias internete ir jų pasekmes. Skaitydami tikras istorijas, kurios buvo paskelbtos internete, aptarėme jų pasekmes ir galimus sprendimo būdus, kuriuos vėliau visi susirinkę užrašėme ant lentos ir diskutavome apie kiekvieną iš jų visoje grupėje. Šios problemos ir jų sprendimo būdai (skambinti į pagalbos liniją ar pranešti suaugusiems žmonėms) buvo diskutuojami labai plačiai, nes paauglių gyvenime tai yra labai aktualūs dalykai.

Saugesnio interneto forume, kuriame taip pat dalyvavo ir jaunimas, visus nustebino puikaus pasirengimo lygis ir iškelti klausimai. Buvo nagrinėjamos tokios temos kaip elektronikos įtaka (angl. cyber effect) mažiems vaikams, paaugliams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Šį klausimą aptarė vienas iš jaunimo atstovų Joao Pedro Martins iš Portugalijos (kartu su diskusijoje dalyvavusiais suaugusiais). Joao iškėlė klausimą, kaip gyvena žmogus, nesinaudojantis šiuolaikinėmis technologijomis ar žinomiausiais socialiniais tinklais. Savo grupelėje turėjome atstovę iš Liuksemburgo, kuri nėra susikūrusi paskyros Feisbuk‘e ir todėl jai yra labai sunku bendrauti su bendraamžiais. Po kelių metų (jos nuomone), ji bus priversta susikurti nors vieną socialinio tinklo paskyrą, nes nuo to kenčia net jos pažymiai: daugelis mokytojų naudojasi šiais tinklais ir namų darbus užduoda būtent juose. Dar viena atstovė Gudny Ros nagrinėjo temą „įžeidžianti kalba ir radikalizacija internete“. Ji aptarė, kaip kiekvieną iš mūsų neigiamai veikia įžeidi kalba, ką reikėtų keisti. Taip pat buvo diskutuojama tokiomis temomis: „įžeidu, bet ne nelegalu“ (angl. harmful but not illegal) ir technologinis intelektas TI (angl. technology intelligence). Technologinis intelektas – tai žmogaus supratimo ir sugebėjimo naudotis technologijomis žinių patikrinimas.

Per šias dvi dienas įgijome labai daug naujos patirties. Sužinojome, su kokiomis interneto problemomis susiduria jaunimas skirtingose šalyse, kokių panašumų ir skirtumų turime, spėjome, kokios problemos mūsų laukia ateityje. Patyrėme nepamirštamų įspūdžių!

Daugiau jaunimo įspūdžių iš Saugesnio interneto forumo Liuksemburge.
Apie Saugesnio interneto ir Jaunimo forumą.

Apie Saugesnio interneto jaunimo forumą Lietuvoje sužinokite Draugiško interneto svetainėje.