SID2018 RENGINIO ATGARSIAI

2018 m. vasario 6 dieną daugiau nei 140 šalių visame pasaulyje minėjo tarptautinę Saugesnio interneto dieną. Lietuvoje ši diena lydima daugybe veiklų buvo minima taip pat. Šių metų šūkiu „Junkis, kurk ir dalinkis pagarbiai: geresnis internetas prasideda nuo tavęs!“ (angl. „Create, connect and share respect: a better internet starts with you“) projekto „Saugesnis internetas“ vykdytojai kartu su įvairiomis suinteresuotomis organizacijomis kvietė visus atkreipti dėmesį į pagarbų elgesį internete, ragino galvoti ką skaitome, ką kuriame ir kuo dalinamės elektroninėje erdvėje. Visi buvome kviečiami jungtis prie milijono Europos žmonių ir ieškoti efektyviausių metodų kaip spręsti internetinės saugos problemas.

Lietuvoje tarptautinė Saugesnio interneto diena buvo minima ne tik vasario 6 d., tačiau jau tradiciškai visą vasario savaitę vyko įvairios projekto draugų ir partnerių organizuojamos veiklos. Dėkojame visiems prisidėjusiems savo veiklomis! Kviečiame veiklų sąrašą skaityti ČIA.

Vasario 6 d. projekto „Saugesnis internetas“ vykdytojai kartu su projekto draugais ir partneriais 5-7 klasių mokinius, jų tėvus ir mokytojus, viešojo ir privataus sektoriaus atstovus kvietė dalyvauti renginyje „Viskas prasideda nuo MŪSŲ!“. Renginio dalyviai ankstyvą antradienio rytą rinkosi Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Džiugu, kad renginyje dalyvavo daugiau ne 300 dalyvių iš kurių:

 • daugiau nei 210 mokinių;
 • daugiau nei 50 mokinių tėvų ir mokytojų;
 • daugiau nei 40 svečių – politikai, policijos atstovai, psichologai, soc. darbuotojai bei kiti viešojo ir privataus sektoriaus atstovai;
 • renginyje dalyvavo mokinių ir mokytojų komandos iš 37 skirtingų Lietuvos mokyklų.

Už lango lėtai krentant snaigėms ir spaudžiant šaltukui visi atvykę renginio dalyviai buvo kviečiami šiltos arbatos puodeliui, o pakiliai nuotaikai sukurti kiekvienas atvykęs papuoštas ryškiomis saulės spalvos kepuraitėmis.

Kad laikas belaukiant visų dalyvių neprailgtų mokiniai ir mokytojai buvo kviečiami piešti ilgiausią piešinį bei pasitikrinti savo saugumo internete žinias sprendžiant testą vaikščiojančiame ROBOTUKE. Dėkojame už robotuko veiklą Vilniaus Vladislavo Sirokomlės vidurinės mokyklos mokinių ir mokytojų komandai.

 

10 val. duris atvėrė ryškiomis spalvomis ir aukštomis balionų palmėmis dekoruota salė, kurioje renginio vedėjas, Lietuvos jaunosios kartos teatro, kino ir televizijos aktorius Audrius Bružas pasveikino visus susirinkusius.

 

Renginys „Viskas prasideda nuo MŪSŲ!“ buvo pradėtas trumpu video siužetu, kuriame savo srities specialistai, tokie kaip: dr. Austėja Landsbergienė (edukologė, karalienės Mortos mokyklos įkūrėja), Linas Slušnys (vaikų ir paauglių psichiatras), dr. Robertas Povilaitis (psichologas, psichoterapeutas, VšĮ „Vaikų linija vadovas) dalinosi įžvalgomis apie elektroninę erdvę ir patarė “Ką daryti tėvams, kad apsaugotų nuo internetinių grėsmių savo vaikus?“. Video siužetą galima peržiūrėti ČIA.

Vėliau žodį tarė ir savo mintimis pasidalino projekto „Saugesnis internetas“ vadovas Mantas Masaitis, LR švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centro direktoriaus pavaduotojas, Gražvydas Kazakevičius, LR švietimo ir mokslo ministerijos viceministras ir Mykolas Majauskas, LR seimo narys, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas.

 

Didelio susikaupimo ir susidomėjimo sulaukė renginio metu skaityta paskaita „Kaip teisingai išnaudoti socialinius tinklus?!“. Lektorius Mindaugas Raguotis paskaitoje įdomiai ir vaizdžiai papasakojo kaip socialinių tinklų bendrame informacijos sraute rasti profesionalų sukurtą turinį, kaip galima socialiniuose tinkluose sužinoti daug naudingų dalykų, išmokti kalbų ar net pasivaikščioti po Marsą su marsaeigiu „Curiosity“. Paskaitos metu buvo kalbinamas renginio vedėjas Audrius Bružas, kuris pasidalino savo patirtimi internete ir aktyviai skatino mokinius mąstyti apie tai ką jie skelbia apie save ir kuo domisi elektroninėje erdvėje. Dėkojame Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centrui (http://www.gestuvertejai.lt/) už bendradarbiavimą ir galimybę paskaitą versti į gestų kalbą. Paskaitą stebėti galėjo ne tik renginyje dalyvaujantys dalyviai, bet ir kiti suinteresuoti žiūrovai, nes ji buvo transliuojama tiesiogiai iš renginio vietos. Už bendradarbiavimą ir sklandžią transliaciją dėkojame Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklui LITNET. Paskaitos įrašą galima rasti https://youtu.be/4lG-z8wzx3Y (įrašo trukmė 57 min.).

Džiaugiamės, kad renginio metu prie tiesioginės paskaitos transliacijos buvo daugiau nei 300 prisijungusiųjų. Tikslus žiūrovų skaičius sunkiai nuspėjamas, tačiau esame įsitikinę, kad paskaitą stebėjo ne viena Lietuvos mokykla.  Video medžiaga praėjus vos kelioms dienoms po renginio youtube kanale buvo peržiūrėta daugiau nei 500 kartų.

Paskaitai pasibaigus mokytojai ir mokinių tėveliai buvo kviečiami klausytis saugesnio interneto tema parengtų pranešimų bei dalyvauti jiems skirtose praktinėse veiklose. Dėkojame Jolantai Leonavičienei, Kauno „Vyturio“ gimnazijos informacinių technologijų mokytojai ekspertei ir Rugilei Butkevičiūtei, dingusių žmonių šeimų paramos centro atstovei už mokytojų ir mokinių tėvelių dalies moderavimą bei asmeninės patirties pasidalijimą.

 • Justina Stefanovič, Všį „Vaikų linija“ (http://www.vaikulinija.lt/) savanorių mokytoja skaitė pranešimą tema „Išmanusis vaikų pasaulis: kaip su juo susidraugauti?“ (pranešimą pdf formatu galima rasti ČIA);
 • Tomas Čeponis, LK Strateginės komunikacijos departamento specialistas skaitė pranešimą tema „Informacinis media raštingumas“(pranešimą pdf formatu galima rasti ČIA);
 • Rugilė Butkevičiūtė, Dingusių žmonių šeimų paramos centro atstovė skaitė pranešimą tema „#Suprasti: slaptas paauglių gyvenimas socialinėje medijoje“;
 • Saugesnio interneto projekto Jaunimo forumo atstovai: Veronika Šumilova, Gabija Kurkulytė, Gabrielė Didrikaitė ir Matas Švarlys pasidalino jaunimo forumo narių patirtimi dalyvaujant projekte ir organizuojant jaunimo veiklas (pranešimą pdf formatu galima rasti ČIA);
 • Jolanta Leonavičienė, Kauno „Vyturio“ gimnazijos informacinių technologijų mokytoja ekspertė, Rasa Rusovičiūtė, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centro socialinė pedagogė, Svetlana Sčastnaja, Eitminiškių gimnazijos matematikos mokytoja metodininkė pasidalino asmeninėmis patirtimis ir skaitė pranešimą tema „Saugesnio interneto projekto ambasadorių mokymų patirtis ir praktiniai patarimai mokytojams“ (pranešimą pdf formatu galima rasti ČIA).

Tuo metu kai mokytojai rimtai dirbo, mokiniai turėjo galimybė dalyvauti šešiose skirtingose veiklose, kurios buvo pasiskirsčiusios skirtingose erdvėse:

 • Mokiniai aktyviai ir susikaupę tikrino savo žinias spresdami užduotis ant stalų, kurie bovo padengti užduočių lipdukais;
 • UAB „Binarus“ (http://www.binarus.lt/, sprendimai inovatyviam mokymui ir mokymuisi) atstovai mokiniams pasiūlė užduotis ir aktyvius žaidimus naudojant interaktyvias grindis, stalą bei priedėlį, kuris leido užduotis atlikti specialiu pieštuku tiesiog ant sienos;
 • UAB „Biznio mašinų kompanija“ (http://www.bmk.lt/lt/) organizavo mokiniams žaidimą „Scottie go“ – programavimas kitaip. Mokiniai programavo ir sudarinėjo užduotis, kurias vėliau vykdė robotas. Žaidimas kėlė mokiniams nuostabą ir susidomėjimą programavimu;
 • UAB „Gluk media“ (http://www.gluk.lt/) atstovai savo fotografijos studijoje leido mokiniams pasijusti žvaigždėmis ir įsiamžinti ant Saugesnio interneto žurnalo viršelių. Saugesnio interneto žurnalo viršelius galite atsisiųsti: 1 PDF2 PDF3 PDF.

  

 • Robotikos akademijos komanda pakvietė mokinius išbandyti savo jėgas konstruojant robotukus iš lego kaladėlių, o vėliau suteikus jiems jėgos – dalyvauti robotų kovose;
 • Saugesnio interneto projekto Jaunimo forumo nariai skatino mokinius diskutuoti įvairiomis temomis susijusiomis su elektronine erdve, kvietė fotografuotis su SID dienos logotipu ir prisijungti prie jaunimo socialiniuose tinkluose iniciatyvos #togetherforrespect.Taip pat Jaunimo forumo nariai renginio metu kūrė reportažus, video medžiagą, kuri vėliau bus skelbiama projekto puslapyje bei  kitose JF erdvėse (vaizdaraštyje ir tinklaraštyje weebly.comFacebookpaskyroje https://www.facebook.com/sijfLT/).

 

 

  

Kol mokiniai aktyviai dalyvavo veiklose, o mokytojai klausėsi pranešimų, renginio svečiai ir politikai rinkosi apvalaus stalo diskusijai. Tokia diskusija Saugesnio interneto dienos metu organizuojama jau trečią kartą. Diskusijoje dalyvavo projekto „Saugesnis internetas“ vykdytojai, projekto jaunimo forumo nariai, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos atstovas, Žurnalistų etikos inspektorės tarnybos atstovai, Lietuvos žmogaus teisių lygos prezidentė, LR KAM pilietinio pasipriešinimo skyriaus atstovai, LR švietimo ir mokslo ministerijos bei LR Kultūros ministerijos atstovai.

Artėjant naujam Europos Komisijos kvietimui teikti paraiškas, šiemet aptartos Saugesnio interneto centro (SIC) veiklų plėtojimo galimybės. Diskusijos dalyviai pasidžiaugė vykstančiomis Saugesnio interneto jaunimo forumo veiklomis jaunimui, Saugesnio interneto ambasadorių (SIA) rengimo programa. Akcentavo, kad šios veiklos turi gerą sklaidos perspektyvą regionuose ir tam svarbu, kad į saugesnio ir geresnio interneto kūrimą įsitrauktų visos savivaldybės. Krašto apsaugos ministerijos atstovai informavo, kad vykdydami mokyklų informavimą skiria dėmesį medijų ir informacinio raštingumo žinių ir įgūdžių ugdymui, kas numatyta ir SIA kompetencijų tobulinimo veiklose. Todėl į artėjančią kovo 14 d. SIA konferenciją LR Seime pasiūlyta kviesti įvairių institucijų ekspertus įgalinant SIA informuoti ir šviesti mokyklų bendruomenes.

Apibendrinant politinio bendradarbiavimo gerinimo klausimą dalyviai konstatavo, kad aiškios lyderystės Lietuvoje nėra, todėl svarbu atsakingosioms ministerijoms pasiskirstyti funkcijomis, kad Lietuvoje atsirastų nuosekli vaikų apsaugos internete politiką.

Renginio pabaigoje – iškilminga organizuotų konkursų, skirtų paminėti tarptautinę Saugesnio interneto dieną Lietuvoje, apdovanojimų ceremonija (informaciją apie konkursų nugalėtojus galima rasti ČIA). Skelbiant nugalėtojus šventinę nuotaiką ir muzikinį foną kūrė muzikinės grupės „Pigeon is my friend“ narys Kęstutis Rubys (daugiau apie grupę ČIA).

Konkursų nugalėtojai atsiimti prizų buvo kviečiami ant scenos, kur šmaikščiai buvo kalbinami renginio vedėjo Audriaus Bružo. Dėkojame projekto jaunimo forumo nariams, kurie apdovanojimų ceremonijoje kiekvienam nugalėtojui įteikė prizus. Džiugu, kad jau antrus metus apdovanojimų į renginį atvyksta mažieji konkursų dalyviai – tai ikimokyklinio amžiaus įstaigų vaikučiai. Kiekvienas konkurso dalyvis buvo palydėtas audringais plojimais ir nuoširdžiomis šypsenomis, o šaudant konfeti turėjo galimybę įsiamžinti nuotraukose. Dėkojame fotografei Vygailei Sukurytei už fotografijose užfiksuotas renginio akimirkas (daugiau apie fotografę ir jos darbus galima rasti ČIA).

Daugiau renginio akimirkų galima rasti renginio nuotraukų galerijoje ČIA.

 

 

Projekto „Saugesnis internetas“ komanda kartu su gausiu projekto jaunimo forumo narių buriu sako visiems renginio dalyviams AČIŪ ir tikisi susitikti kitose organizuojamose projekto veiklose 2018 m.


SVARBIOS DATOS

PrAnTrKtPnŠtSk
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
       
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930