Skaitmeninės platformos – gerina ar blogina žmonių gyvenimą?

Autorė: Donata

Socialinės medijos – tai skaitmeninės platformos leidžiančios žmonėms bendrauti, dalintis savo kuriamu turiniu, turėti prieiga prie skirtingos informacijos šaltinių. Dvidešimt pirmame amžiuje dideles skaitmenines paslaugų platformos kaip instagram, facebook, reddit ir pan., tapo neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi. Šiandien galima drąsiai teigti, kad socialiniai tinklai tapo ne tik galingiausia žmonių tarpusavio bendravimo forma, bet ir nuomonės formavimu. Man asmeniškai socialiniai tinklai ne tik padeda palaikyti ryšį su šeima ir draugais, bet tai taip pat yra būdas greitai gauti informacijos, rasti įkvėpimo kūrybai, sužinoti apie naujausias žinias iš viso pasaulio bei gerai praleisti laiką žiūrint nuotaiką pakeliančius video ir paveiksliukus, tačiau kalbėdama apie skaitmenines platformas negalėčiau išreikšti vien teigiamą nuomonę, nes kartais tampa sudėtinga atskirti kur tiesa, o kur melas.

Skaitmeninės platformos sukelia ir skatina priklausomybę įvairaus amžiaus žmonėms. Priklausomais nuo socialinių medijų galime tapti labai greitai ir net nepastebimai, įtraukiantis turinys ir laiko praradimo nuovoka daro savo. Naršydami skaitmeninėse platformuose, kur kas kelias sekundes keičiasi paveiksliukai, mūsų smegenys patiria geras emocijas, išsiskiria dopaminas. Nuo šių trumpalaikių ir greitai gaunamų pozitivių emocijų žmogus tampa priklausomas, nedėmesingas, susijaudines. Šios priklausomybės nuo skaitmeninių platformų pasekmės liečia ne tik moksleivius, bet taip pat ir suagusiuosius žmones. Taip pat noriu paminėti, jog socialinių medijų turinys dažnai gali būti netinkamas nepilnamečiams bei jaunimui dėl labai daugelio priežaščių, nuo kurių socialinių medijų platformos neapsaugo. Netinkamą turinį nepilnamečiams greičiausiai sutikti galima TikTok platformoje, kur bet kada naršant galima užtikti video, kuriose yra vaizduojama neapykanta, brutalumas, nešvankybės, taip pat skatinama yra greitiems bei nepatikimiems uždarbiams, yra rodoma melaginga informacija. Ir nors šiandien skaitmeninių paslaugų aktas yra išsamus taisyklių, su kuriomis yra siekiama sukurti saugesnį internetą bei apsaugoti žmonių teises, internete vis tiek labai dažnai galima pamatyti netinkamo turinio ir dezinformacijos.

Kalbant apie teigiamą skaitmeninių platformų pusę, socialinės medijos turi didelę įtaką įvairaus amžiaus žmonių gyvenimui. Interneto platformų pagalba yra skleidžiama visuomenei aktuali informacija, pasakojama apie visuomenines problemas, inicijuojami skirtingi judėjimai, protestai, skatinamas pilietybės jausmas, supažindinama su šalies menu bei muzika, suteikiama galimybė išreikšti save, rasti darbo galimybes, bet ne visada žinoma kaip tai padaryti saugiai.

Atsižvelgiant į faktus, kuriuos paminėjau, pasakyti vienareikšmiškai, kad socialiniai tinklai gerina ar blogina žmonių gyvenimą negaliu, nes skaitmeninės platformos turi didelę įtaką mūsų gyvenimui tiek teigiamai, tiek neigiamai, svarbu žinoti kaip naudotis skaitmeninėmis platformomis saugiai.