Ar labai didelės skaitmeninės platformos gerina žmonių gyvenimą ar blogina?

Autorė: Viktorija

Šiandieniniame pasaulyje mūsų gyvenimas tampa vis labiau priklausomas nuo interneto. Tad skaitmeninių platformų poveikis žmonių gyvenimams virsta aktualia tema kiekvienam iš mūsų.

Internete esančios skaitmeninės platformos turi daug teigiamų aspektų. Jos suteikia galimybę žmonėms internete rasti prieinamesnes bei jų interesus tenkinančias paslaugas tiesiog po ranka. Vos vienu piršto paspaudimu galima gauti beribę informaciją ir naujienas iš viso pasaulio, o tai ypač naudinga ir šiuolaikiniam jaunimui, nes mokslas ir jo šaltiniai tapo prieinami visiems moksleiviams, kurie naudojasi internetu. Be to, žmonės turi daugiau galimybių siekti savo tikslų karjeroje, įgydami reikalingų įgūdžių net savo namuose, sutaupydami ir laiką, ir pinigus.

Kita vertus, nepaisant šių privalumų, egzistuoja ir tam tikri trūkumai, kurie kelia neigiamas pasekmes mūsų gyvenimams. Labai didelės skaitmeninės platformos (TikTok, YouTube, Instagram, Snapchat, Facebook) sukelia ir skatina priklausomybę, nes jos specialai seka mūsų pomėgius platformoje ir stengiasi mus įtraukti, kad taptume priklausomi nuo turinio, kuris mums pateikiamas. Priklausomybė nuo socialinių tinklų – didelė jaunimo problema, nes dėmesio nukreipimas nuo savo problemų ar smagus būdas praleisti laiką su kitais bendraamžiais internete, gali greitai išsivystyti į nevaldomą įsitraukimą į netikrą, virtualią realybę, kuri išplėšia iš tikrojo gyvenimo. Ne mažiau svarbus ir kitas minusas, darantis neigiamą poveikį jaunų žmonių psichologinei sveikatai – nekontroliuojamos, gausios informacijos prieinamumas. Jis kartais gali prisidėti prie netinkamo turinio platinimo nepilnamečiams, dezinformacijos skleidimo. Labai išpopuliarėjęs dirbtinis intelektas, kuris gali generuoti melagienas ir klaidinančią informaciją ir net supriešinti visuomenę ar trikdyti demokratiją, taip pat yra didelė grėsmė, kuri buvo nurodyta net Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitoje. Tad svarbu nepamiršti kritinio mąstymo ir visada pasitikrinti savo turimus šaltinius, bei jų kilmę. Taip pat, susiduriama su privatumo saugumo pavojumi, kadangi šios platformos aktyviai renka ir kaupia vartotojų informaciją, kyla rizika dėl netinkamos duomenų apsaugos.

Jaunimui labai svarbu domėtis ir lavinti savo skaitmeninius įgūdžius bei skatinti medijų raštingumą, nes jie kuria savo ateitį. Nuo mūsų visų priklausys, kaip bus kuriamos draugiško interneto ribos, neatsiejamos nuo dabartinio žmogaus gyvenimo. Skaitmeninių paslaugų aktas (DSA) siekia reguliuoti dideles platformas ir sumažinti jų neigiamą poveikį. DSA numato griežtesnius reikalavimus dėl netinkamo turinio, vartotojų duomenų apsaugos ir reklamų skaidrumo. Tai padeda sukurti saugesnį ir teisingesnį interneto pasaulį.

Pasaulis visada keičiasi ir keisis, tad svarbu mokėti prisitaikyti ir išlikti budriam šiose virtualiose interneto erdvėse. Didelės skaitmeninės platformos gali ir pagerinti, ir pakenkti žmonių gyvenimui, priklausomai nuo to, kaip jos yra naudojamos. Itin didelę reikšmę turi skaitmeninių paslaugų teikėjų pastangos saugios aplinkos kūrimui ir palaikymui, bei vartotojų atsakingumas ir apdairus elgesys internete, kadangi mes visi prisidedame prie saugios interneto erdvės kūrimo.