Ar labai didelės skaitmeninės platformos gerina žmonių gyvenimą ar blogina?

Autorė: Ivita

Šiuolaikiniame pasaulyje skaitmeninės platformos atlieka didžiulį vaidmenį mūsų gyvenimuose ir dažnai mes neįsivaizduojame savo dienos be jų. Bet ar dažnai susimastome, kokią įtaką skaitmeninės platformos turi mūsų kasdienybėje? Ar jos ištiesų gerina žmonių gyvenimą, ar atneša daugiau žalos negu naudos? Šioje esė aptarsiu teigiamus ir neigiamus naudojimosi skaitmeninėmis platformomis aspektus.

Kalbant apie privalumus, skaitmeninės platformos mums jų suteikia begalo daug, pavyzdžiui: lengvas informacijos prieinamumas, galimybė per atstumą palaikyti santykius su savo šeimos nariais bei artimaisiais, mokymasis ir dar daug daugiau. Tokios platformos kaip ,,Google” ir ,,Safari” suteikia galimybę rasti atsakymus į mums iškilusius klausimus, domėtis naujais dalykais, mokytis ir gilinti savo žinias. Socialiniai tinklai, tokie kaip ,,Instagram” ar ,,Facebook” leidžia mums laisvai bendrauti su savo draugais, artimaisiais, leidžia dalintis savo gyvenimo akimirkomis ir palaikyti ryšį netgi su tais, kurie yra tolimose šalyse. Taip pat, svarbu paminėti, kad tokios platformos padeda verslams pasiekti didesnę auditoriją ir plėsti savo nišą, kas jiems yra ypatingai svarbu!

Nepaisant visų privalumų, skaitmeninės platformos turi nemažai trūkumų, kurie gali pakeisti žmonių gyvenimą į neigiamą pusę, kartais netgi negrįštamai. Socialiniai tinklai turi neigiamą įtaką žmonių psichologinei būsenai. Jie dažnai sukelia FOMO (angl. Fear of missing out/liet. baimę praleisti kažką svarbaus) ir nepasitenkinimą savimi bei savo dabartinę padėtimi, nes mes dažnai matome kitų žmonių idealizuotas gyvenimo akimirkas, tokias kaip: atostogos Havajuose, ideali fizinė forma, vakarienė prabangiame restorane ir panašiai. Tai mums gali sukelti stresą bei nerimą, o po kiek laiko, netgi depresiją. Taip pat, per ilgas laiko praleidimas prie ekranų gali turėti neigiamą poveikį ir mūsų sveikatai, pavyzdžiui: galvos ir nugaros skausmai, astenopija, miego sutrikimai, mažesnis fizinis aktyvumas.

Galiausiai, skaitmeninės platformos gali sukelti priklausomybę. Priklausomybė nuo skaitmeninių platformų tampa vis aktualesnė problema šiuolaikinėje visuomenėje. Žmonės vidutiniškai praleidžia 20% (t.y. 4-5val) savo dienos naršydami socialiniuose tinkluose, žaisdami žaidimus ar tiesiog tikrindami pranešimus ir naujienas. Be to, skaitmeninių platformų algoritmai yra sukurti taip, kad skatintų vartotojus grįšti vis dažniau ir dažniau, o tai gali tapti tarsi užburtas ratas, kuriame žmonės praranda kontrolę ir tampa priklausomi nuo šiuolaikinių technologijų.

Apibendrinant, socialiniai tinklai turi tiek teigiamų, tiek neigiamų savybių. Jie palengvina gyvenimą suteikdami lengvą prieigą prie informacijos ir palengvindami bendravimą, tačiau taip pat kelia ir sveikatos problemų. Todėl svarbu reguliuoti skaitmeninių platformų veiklą, ugdyti sąmoningumą apie savo naudojimasi skaitmeninėmis platformomis įpročius, ieškoti būdų, kaip sumažinti jų neigiamą poveikį kasdieniam gyvenimui bei skatinti atsakingą jų naudojimą, siekiant maksimaliai išnaudoti jų privalumus ir mažinti neigiamą poveikį.