Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Archyvas

/2006-11-07/

Virtualūs romanai ?!

Virtualūs pasimatymai – kaip pramogauti, tačiau išlikti saugiam


Daugelis iš mūsų mokosi ar dirba tiek daug, kad nebelieka laiko išeiti iš namų ir susitikti su žmonėmis. Nors optimistiškiausi iš mūsų tikisi, kad per pertrauką tarp mėgstamų TV programų arba trumpam nutraukus plepalus interneto pokalbių svetainėse į mūsų duris pasibels princas ant balto žirgo ar nuostabi princesė, daugelis suvokiame, kad taip neatsitiks. Kadangi vis daugiau žmonių naudojasi internetu, vis daugiau jų kreipiasi į virtualias pažinčių tarnybas ar lankosi virtualių pažinčių pokalbių svetainėse.

Virtualus romanas

Prieš pradėdami pripažinkime, kad vienintelis būdas išlikti iš tikrųjų saugiam vaikštant į pasimatymus yra … į juos nevaikščioti! Pasimatymai visuomet yra susiję su rizika (vadinamieji „aklieji pasimatymai“, pirmieji pasimatymai ir virtualūs pasimatymai). Interneto vartotojams paaugliams yra taikomos specialios taisyklės. Šie patarimai skirti labiau vyresniems.
Virtualus pasimatymas šiek tiek skiriasi nuo kitokių pirmųjų pasimatymų. Kai pirmą kartą asmeniškai susitinkate su asmeniu, su kuriuo bendravote per internetą, jums atrodo, kad šį asmenį gerai pažįstate, todėl įprastos atsargumo priemonės dažnai yra pamirštamos. Jūs žinote jo mėgstamus aktorius, rašytojus ir ką jis mėgsta valgyti. Žinote viską, ką tas žmogus jums pasakė, tačiau jis galėjo kalbėti netiesą. Iš tikrųjų jūs jo nepažįstate. Todėl elkitės su juo, kaip su nepažįstamu žmogumi, ir imkitės visų atsargumo priemonių, netgi jeigu tai labai simpatiškas žmogus. Pirmą kartą susitikę su virtualiu draugu nesuteikite jam daugiau informacijos, negu suteiktumėte žmogui, kurį pirmą kartą sutinkate lėktuve, klube ar bare.

Moterys linkusios pameluoti apie savo svorį arba amžių, o vyrai linkę sakyti netiesą apie savo pajamas, praplikimą ir sportinį pasirengimą. Paaugliai apsimeta vyresniais negu jie yra. Vienintelis faktas, kuriuo galima pasikliauti, yra tas, kad dažniausiai kiekvienas šiek tiek meluoja. Todėl būkite atidūs.

Jums atsiųsta nuotrauka gali būti penkerių metų senumo, gerokai „pakoreguota“ naudojantis grafinėmis programomis, žmogus gali būti nusifotografavęs, kol dar buvo lieknas ar nepraplikęs, arba tai gali būti kažkieno kito nuotrauka. Geriausias su internetu susijęs dalykas kartu yra ir pavojingiausias – internetas sudaro galimybę atsiskleisti žmogaus asmenybei, ir tai, kas jūs esate viduje, gali sužibėti neužgožiant jūsų išorei. Tačiau mūsų gyvenime naudojami ženklai – kūno kalba, aprangos stilius, asmeninė higiena, balso tonas, pagal kuriuos vertiname, ar žmogaus teiginiai yra teisingi – pasimeta kažkur virtualioje erdvėje.

Neskubėkite, vadovaukitės savo galva ir būkite atsargūs!

Tačiau nemažai žmonių su savo mylimaisiais sutiko būtent interneto padedami, todėl, jeigu jūs vis dar norite surasti savo sielos draugą, pateikiame keletą saugumo patarimų:

Netikėkite viskuo, ką perskaitote internete

Internete jūs galite tapti kuo tik norite. Pavyzdžiui, aš stengiuosi įtikinti žmones, kad esu aukštas ir gražus blondinas! (Kol kas niekas nesusidomėjo...). Tačiau žavus 24 metų amžiaus brunetas gali būti visai ne žavus. Ir ne 24 metų amžiaus. Ir… - kas svarbiausia – ne vaikinas. Internete pateikti žmonių pasakojimai apie save gali būti netikri.

Nepateikite internete savo asmeninės informacijos

Internete niekada nesidalinkite asmenine informacija, pagal kurią kas nors galėtų jus susirasti realiame gyvenime. Internete niekada neturėtų būti pateikiami tokie duomenys, kaip pavardė, darbovietė, gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris (pasiskaitykite pastabas dėl telefono numerio davimo), fakso numeris.

Pasinaudokite interneto pažinčių tarnybų paslaugomis – šios tarnybos naudoja specialias apsaugos priemones, slepiančias jūsų tikrąjį elektroninio pašto adresą. Be to, galite susikurti „Hotmail“ ar kokią kitą nemokamą pašto dėžutę, kuri bus skirta vien interneto pažintims. Virtualus romanas labai greitai gali virsti virtualiu persekiojimu – todėl paprasčiau yra uždaryti specialiai sukurtą pašto dėžutę negu susikurti naują pagrindinę pašto dėžutę ir apie tai pranešti visiems savo pažįstamiems.

Neskubėkite – nepulkite į romaną stačia galva

Skirkite laiko ir pasistenkite geriau susipažinti su žmogumi pirmiausia virtualioje erdvėje. Pirmuose keliuose laiškuose kiekvienas gali pasirodyti puikiai. Kur kas sunkiau išlikti nuosekliam ilgiau susirašinėjant. Išsaugokite senus laiškus, kad galėtumėte juos palyginti su vėliau pateikiama informacija. Pavyzdžiui, viename laiške žmogus praneša, kad dirba orlaivio pilotu, o kitoje - kad jis yra studentas. Būtinai išsiaiškinkite šiuos neatitikimus. Galbūt žmogus mokosi vakariniame skyriuje, o gal jis tiesiog meluoja.

Neskubėkite ir neskubinkite kito žmogaus. Leiskite santykiams plėtotis virtualioje erdvėje, kol jausitės jaukiai bendraudami vienas su kitu - skirkite tam pakankamai laiko. Paklauskite savo draugų – jie nėra užsidėję rožinių akinių, kokius galbūt užsidėjęs jūs. Jūsų akimis mielas dalykas jiems gali pasirodyti visai kitaip. Tai gali atrodyti tarsi romanas su visu kolektyvu, tačiau padės jums išlikti objektyviam.

Tais atvejais, kai žmogus prieš tai buvo įskaudintas, jis linkęs galvoti, kad pagaliau rado partnerį, pasižymintį idealiomis savybėmis. Kai pamatome kitą asmenį turint patrauklių savybių, pamirštame išsiaiškinti kitus dalykus. Gyvenime yra daugiau svarbių dalykų, negu tik aukštas ūgis, tinkama gyvenamoji vieta, panašus požiūris į vaikus, vaikų turėjimas ar neturėjimas, muzikos stilius ir bendras susižavėjimas romantiniais filmais. Turi būti išsiaiškintos vertybės, patirtis ir visas mūsų turimas bagažas – ir tai užima nemažai laiko. Skirkite šiems dalykams tiek laiko, kiek jie to verti.

Geriausia būti sąžiningam

Kai lankotės vienoje iš interneto pažinčių svetainių, jūsų klausiama apie ūgį, svorį, religiją, pajamas… Daugybės asmeninių dalykų. Galbūt jūs nesate toks lieknas, aukštas ar neuždirbate tiek, kiek norėtumėte. Gal bažnyčioje nesilankėte jau trisdešimt metų. Galbūt bijote, kad prisipažinus, jog jūsų motina gyvena su jumis (arba, dar nepatogiau – kad jūs vis dar gyvenate su savo motina) niekas nenorės su jumis bendrauti.

Tačiau, jeigu pradėsite meluoti, yla galų gale vis tiek išlįs iš maišo. Jeigu norite nubraukti keletą kilogramų arba panaudoti senesnę nuotrauką... nieko baisaus. Tačiau, jeigu manote, kad šis žmogus jums reiškia daugiau negu vienkartinis nuotykis, verčiau pasakykite tiesą. Melui išaiškėjus gali labai greitai nutrūkti perspektyvūs santykiai.

Tai nėra tinkamas laikas jūsų fantazijoms, kad esate kitoks žmogus, negu iš tikrųjų, įgyvendinti... Tą spėsite padaryti vėliau.

Pradėkite nuo telefono skambučio

Prieš susitikdami su savo virtualiu draugu asmeniškai jūs turėtumėte pereiti nuo fantazijų ir interneto pokalbių prie pokalbių telefonu. Saugiausia yra naudotis viešu telefonu. Nustatykite skambučio laiką ir duokite savo virtualiam draugui viešo telefono numerį. Kai su tuo žmogumi jausitės pakankamai jaukiai, galite apsikeisti realiais telefono numeriais, tačiau įsitikinkite, ar jūsų telefonas gali nustatyti skambinančiojo numerį. Jeigu reikalai pasisuktų ne taip, kaip norėtųsi, jūs visada galėsite užblokuoti nepageidaujamo asmens skambučius. Be to, žinosite jo telefono numerį. Jeigu tas žmogus blokuoja jūsų skambučius, neatsakinėkite jam paskambinus.

Pirmą kartą susitikdami asmeniškai, atsiveskite kartu kokį nors draugą ir susitikite viešoje vietoje. Susitikite kavinėje. Pirmą pasimatymą planuokite trumpą – tiesiog išgerkite kavos arba sulčių. Iš anksto pasakykite savo virtualiam draugui, kad turite tik keletą minučių laiko, ir jis supras. Laikykite šį pasimatymą „akluoju“ pasimatymu, tik elkitės dar atsargiau. Kai einate į „akląjį“ pasimatymą, tą žmogų, su kuriuo jūs susitinkate, pažįsta koks nors jūsų pažįstamas asmuo, o einant į pasimatymą su virtualiu draugu niekas jo realiai nepažįsta. Jeigu tas žmogus primygtinai siūlo susitikti dviese, nesutikite.

Susitikę palyginkite, ką šis žmogus pasakojo apie save internete - ar tai atitinka tikrovę? Jeigu ne, susiraskite ką nors kitą. Atminkite, kad sąžiningumas yra labai svarbus dalykas. Nekalbu apie keletą papildomų kilogramų, šiek tiek retesnius plaukus arba keletą metų į vieną ar kitą pusę. Pagalvokite – geriau likti vienišam, tačiau saugiam.

Papasakokite draugui

Būtinai kam nors praneškite, su kuo ketinate susitikti, kur einate ir kada planuojate grįžti (kam nors dar, o ne tik tam draugui, kurį pasiimate su savimi). Išsaugokite visus el. pašto laiškus ir pasakykite, kur juos rasti. Jeigu kas nors atsitiktų, šie laiškai sudarytų galimybę nustatyti vietą, iš kurios jūsų virtualusis pažįstamas rašė.

Niekada neikite pas virtualųjį draugą į namus

Jūs galite pratęsti susitikimą ir eiti pavakarieniauti ar kur nors kitur į viešą vietą. Tačiau svarbiausia, kad tai būtų VIEŠA vieta. Prisiminkite, kaip mama jums liepė niekada nesėsti į mašiną su nepažįstamu žmogumi. Neikite pas savo naująjį pažįstamą namo ar į kokią nors kitą privačią vietą - net minutėlei. Neskubėkite, netgi jeigu jūs esate įpratę greitai veikti per pasimatymus. Tai ypatingas atvejis.

Apie bet kokį užpuolimą arba grasinimą praneškite teisėsaugos institucijoms

Jeigu reikalai pakryptų bloga linkme, nesvarbu, ar jūs laikėtės atsargumo priemonių ar ne, nesivaržydami eikite į policiją. Papasakokite visus faktus. Jeigu nepranešite apie tą asmenį, jis greičiausiai vėl taip pat pasielgs. Jūs turite teisę pasakyti „ne“, ir į tai privaloma atsižvelgti. Jeigu nutiktų kas nors negera, tai ne jūsų kaltė.

Sužinokite daugiau apie tai, kaip apsaugoti save ir savo privatumą virtualiame pasaulyje ir realiame gyvenime

Mūsų interneto svetainėje pateikta daug informacijos; be to, yra įvairių interneto kursų, kuriuose galima sužinoti, kaip saugiai pramogauti internete.

Nesivaržykite ir laikykitės toliau nurodytų taisyklių

Jūsų saugumas yra svarbiausias dalykas. Kiekvienas, kas jums neabejingas, jus gerbs už tai, kad esate atsargus. Užtikrinti, kad pasimatymai su virtualiais pažįstamais būtų saugūs, yra taip pat išmintinga, kaip ir užtikrinti saugų seksą! Nors mes tikimės, kad jūsų virtualusis pažįstamas yra tikras sielos draugas, norime užtikrinti jūsų saugumą. Tai galima palyginti su atsargiu vairavimu – netgi jeigu esate geriausias pasaulyje vairuotojas, yra dar ir kitų vairuotojų, kurių reikėtų pasisaugoti. Taip elgtis per virtualų pasimatymą yra apdairu. TAIP ELGTIS YRA TIESIOG PROTINGA!

Įsitikinkite, kad naudojatės geros reputacijos pokalbių svetainės ar interneto pažinčių tarnybos paslaugomis

Daugelis tarnybų suteiks jums nemokamą bandomąjį laikotarpį. Patikrinkite, ar per nemokamą laikotarpį galite naudotis visomis jų paslaugomis. Atkreipkite dėmesį, ar jie naudoja atitinkamas programas, paslepiančias jūsų tikrąjį el. pašto adresą. Kai kurie žmonės bandomojo laikotarpio pabaigoje duoda naujiesiems virtualiems pažįstamiems savo el. pašto adresą, kad jie galėtų susisiekti pasibaigus nemokamam laikui. Šiam tikslui susikurkite atskirą dėžutę. Nenurodykite savo interneto svetainės adreso, jeigu joje pateikta asmeninė informacija arba asmeninės el. pašto dėžutės adresas.
Jeigu koks nors žmogus jums kelia rūpesčių, nedelsdami praneškite apie tai pažinčių tarnybai, kurios paslaugomis naudojatės. Išsaugokite žinutės kopiją, be to, saugokite visų įžeidžiamų žinučių kopijas, kad tarnybos darbuotojai galėtų išsiaiškinti, kas jas rašo. Daugelis tarnybų turi blokuojančias programas (viešąją policiją) ir galės jus apsaugoti nuo įkyruolio. Taip pat stenkitės, kad jūsų žinutės nebūtų provokuojančios. Virtualus flirtas labai greitai plėtojasi ir vėliau yra beveik neįmanoma grįžti atgal, prie tiesiog draugiško elgesio.

Jeigu jus kas nors virtualiai persekioja ar prie jūsų priekabiauja – kreipkitės pagalbos!

Neatsakinėkite į persekiotojo žinutes. Tiesiog ignoruokite jį – daugelis jų anksčiau ar vėliau nustoja rašinėti. Niekada nepateikite nuotraukos internete, jeigu nenorite, kad ją galėtų apžiūrėti 120 milijonų žmonių visame pasaulyje. Virtualūs romanai dažnai pasibaigia tuo, kad viena pusė ima virtualiai persekioti kitą. Nesuteikite jiems jokių „ginklų“. Skelbimą „Jeigu norite gerai praleisti laiką, paskambinkite Saulei“ pakabinus ant vienos tualeto sienos, gali baigtis blogai, tačiau jeigu toks skelbimas „iškabinamas“ seksualinio pobūdžio pokalbių svetainėse, tai gali būti labai pavojinga!
Todėl pramogaukite, tačiau būkite apdairūs ir darykite tai saugiai!

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.