Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Aktualijos

/2012-02-07/

Palyginamasis Europos valstybių vaikų tyrimas, kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų internete

Ne riboti, o skatinti – apsaugoti vaikus nuo pavojų internete

Tėvai turėtų aktyviai domėtis savo vaikų veikla internete – ne tik pasakoti apie galimus pavojus internete, bet kartais ir stebėti, ką vaikai veikia internete. Palyginus su vaiko naudojimosi internetu ribojimu, pozityvus domėjimasis vaiko veikla internete labiau sumažina riziką ir palieka galimybę naudotis interneto teikiamais privalumais. Tai yra viena iš „ES vaikai internete“ projekto pateiktos ataskaitos, parengtos Londono Ekonomikos ir politikos mokslų mokykloje, išvadų.

2012 metų Saugaus interneto dieną (vasario 7 dieną) paskelbta ataskaita apžvelgia strategijas, naudojamas tėvų padedant vaikams naudotis internetu. Remiantis interviu, atliktais 25 Europos šalyse su 25 000 vaikų ir jų tėvų, aptariama, kurios strategijos padeda išvengti rizikos ir skaudžios patirties internete.

Aktyvus tėvai = saugūs ir supratingi vaikai

Aktyvus tėvų tarpininkavimas, pavyzdžiui, kartu su vaiku užsiimant bendra veikla internete arba skatinant vaiką patiems mokytis naujų dalykų internete, mažina tikimybę susidurti su rizika internete įvairaus amžiaus vaikams. Taip pat panašu, kad toks tėvų elgesys sumažina tikimybę 9 – 12 metų vaikams susidurti su žala, patiriama internete (priekabiavimas ir pan.), neribojant naudojimosi internetu.

Tėvų ribojimas – draudimas lankytis tam tikruose tinklalapiuose arba skelbti savo nuotraukas – atrodytų efektyviausias būdas sumažinti tikimybę susidurti su pavojais internete. Tačiau šis būdas riboja vaiko naudojimąsi internetu apskritai, taigi, tai taip pat sumažina mokymosi, bendravimo ir kitas naudingas galimybes.

89 procentai apklaustų tėvų teigia, kad jie taiko tam tikras taisykles, susijusias su vaikų asmeninės informacijos viešinimu internete, 59 procentai teigia, kad stebi savo vaikus, kuomet jie naršo internete, o 82 procentai apklaustųjų kalbasi su savo vaikais apie internetą. Maždaug vienas iš dešimties apklaustųjų, teigia nesinaudojantys nei viena apklausoje nagrinėjama strategija.

Profesorė Sonia Livingstone, vadovaujanti projektui „ES vaikai internete” teigia:

„Tėvai, kalbėdami apie internetą ir veiklą jame, skatindami juos pačius naršyti internete ir suteikdami pagalbą, sumažina galimybę susidurti su rizika internete, neapribodami teigiamų interneto suteikiamų galimybių. Apskritai, apklausos duomenys rodo teigiamą vaikų požiūrį į tėvų domėjimąsi jų veikla internete bei tėvų pasitikėjimą savo vaikų gebėjimais.“

„Bet yra tėvų, kurie nelabai domisi tuo, ką jų, kartais net ir labai maži vaikai, veikia internete, taip pat yra vaikų, kurie norėtų, kad tėvai labiau domėtųsi jų užsiėmimais internete. Reiktų tam tikrų politinių prioritetų, kad būtų galima skatinti šiuos tėvus domėtis vaikų užsiėmimais internete.
Skirtingi auklėjimo būdai Europoje

Ataskaitos autorė Andre Duerager pabrėžia:

„Visoje Europoje tėvai skirtingai reguliuoja ar domisi vaikų naudojimusi internetu. Pavyzdžiui, Turkijoje ir Austrijoje tėvai labiau kontroliuoja ir riboja, o tuo tarpu, Šiaurės šalyse daugiau domisi bei dalyvauja vaikų internetiniame gyvenime.“

Kiti duomenys:

  • Tik 15 procentų apklaustų tėvų teigia, kad požiūris į saugumą internete pasikeitė po jų vaikų patirtų incidentų. 23 procentai apklaustųjų teigia, kad per artimiausius 6 mėnesius jų vaikams susidurti su problemomis internete tikimybė yra gana didelė, o 5 procentai apklaustųjų teigia, kad tokia tikimybė labai didelė.
  • Trys ketvirtadaliai apklaustų tėvų naudoja antivirusinę programinę įrangą, mažiau nei trečdalis naudoja apsaugos filtrus.
  • Du trečdaliai apklaustų vaikų teigia, kad jų tėvai žino daug (32 procentai) arba labai daug (36 procentai) apie jų veiklą internete.
  • Dažniausiai vaikai teigiamai vertina tėvų elgesį – du trečdaliai teigia, kad tėvų tarpininkavimas yra naudingas (27 procentai teigia, kad labai naudingas, 43 procentai – gana naudingas). Nedidelė dalis apklaustų vaikų teigia, kad norėtų, jog tėvai labiau domėtųsi jų veikla internete (5 procentai labai norėtų, 10 procentų – truputį).

Daugiau informacijos:

Visą Andrea Duerager ir Sonia Linvingstone ataskaitą „Kaip tėvai gali apsaugoti vaikus internete“ rasite projekto „ES vaikai internete“ svetainėje www.eukidsonline.net.
Dėl daugiau informacijos kreipkitės: Prof. Sonia Livingstone el. paštas s.livingstone@lse.ac.uk, pressoffice@lse.ac.uk arba adresu www.eukidsonline.net.

Informacija apie projektą ir apklausą:

  • Projektu „ES vaikai internete“ siekiama gilinti Europos vaikų ir tėvų žinias apie rizikingą ir saugesnį naudojimąsi internetu ir naujosiomis interneto technologijomis bei skatinti saugesnę aplinką vaikams internete. Projektas finansuojamas Europos Komisijos Saugesnio interneto programos (SI-2010-TN-4201001).
  • Projekto „ES vaikai internete“ komandos atliekama apklausa buvo vykdoma tiesioginio interviu bei testavimo namų aplinkoje metodais. Buvo apklausta 25 000 tūkstančiai, 9-16 metų amžiaus interneto vartotojų bei jų tėvų iš 25 šalių. Imtis buvo sudaryta stratifikuotos atsitiktinės atrankos būdu, o atsakymus į jautrius klausimus respondentai galėjo užpildyti patys.
  • Apklausoje dalyvavo: Austrija, Belgija, Bulgarija, Kipras, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Airija, Italija, Lietuva, Olandija, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Turkija ir Jungtinė Karalystė. Projekte taip pat dalyvauja tyrėjai iš Kroatijos, Islandijos, Latvijos, Liuksemburgo, Maltos, Rusijos, Slovakijos ir Šveicarijos.
  • Daugiau informacijos rasite S. Livingstone, L. Haddon, A. Görzig, K Ólafsson, knygoje „ Risks and safety on the Internet: The perspective of European children. Full findings“. Daugiau straipsnių ir techninių apklausos detalių rasite www.eukidsonline.net.
  • „Insafe“ tinklo organizuojama Saugesnio interneto diena vyksta kiekvienais metais ir yra skirta skatinti visus, ypač vaikus ir jaunimą, saugiau ir atsakingiau naudotis internetinėmis technologijomis ir mobiliaisiais telefonais. 2012 metų Saugesnio interneto dienos tema – „Suvienykime kartas – saugiai atskleiskime skaitmeninį pasaulį kartu!”.

Galite apsilankyti „Insafe“ ir „INHOPE“ portaluose:
„Insafe“: http://www.saferinternet.org
„INHOPE“: http://www.inhope.org

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.