Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos ir naujienlaiškiai

/2007-01-04/

Sugriežtinta teisinė atsakomybė už piratavimą

Už intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus Lietuvoje nustatyta griežtesnė teisinė atsakomybė. Priimtos tai reglamentuojančio Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos suteikia nukentėjusiems galimybę reikalauti dvigubai didesnio žalos atlyginimo, o taip pat įpareigoti pažeidėjus savo lėšomis paviešinti informaciją apie pažeidimą žiniasklaidoje.

„Įsigaliojusios naujos įstatymo pataisos atspindi brandesnį požiūrį į intelektinės nuosavybės apsaugą Lietuvoje. Pažymėtina, kad sankcijos griežtinamos iš karto keliais aspektais: viena vertus, didinama materialinė atsakomybė už neteisėtą kūrinių naudojimą, antra vertus, daugiau dėmesio skiriama ir prevencijai, kurią įgyvendinti padės įpareigojimas pažeidėjams savo lėšomis paskelbti apie padarytą pažeidimą“, - sako advokatų kontoros „Pranckevičius ir partneriai“ advokatė Edita Ivanauskienė.

Viena iš svarbesnių Autorių ir gretutinių teisių įstatymo pataisų numato, kad nukentėjusysis (autorių teisių turėtojas) iš pažeidėjo galės reikalauti dvigubai didesnio žalos atlyginimo už tą atlygį, kuris turėtų būti sumokėtas, pažeidėjui įsigijus minėtą kūrinį teisėtai. Tokios kompensacijos bus galima reikalauti, jei pažeidimas įvykdytas tyčia ar dėl didelio aplaidumo.

Be to, įstatyme įtraukta visiškai nauja sankcija – pažeidimo paviešinimas. Šis punktas leis reikalauti intelektinės nuosavybės teises pažeidusio asmens savo lėšomis paskelbti apie teismo jo atžvilgiu priimtą sprendimą viešojo informavimo priemonėse. Anot advokatės E. Ivanauskienės, šis punktas ypač svarbus įmonėms, nes jis susijęs su organizacijos reputacija ir įvaizdžiu klientų bei partnerių akyse.

Naujosios įstatymo pataisos taip pat suteikia daugiau galimybių kovoti su piratavimu virtualioje erdvėje. Vienas iš įstatymo straipsnių leidžia griežčiau kontroliuoti paslaugų tiekėjus (pavyzdžiui, interneto paslaugų), kuriais naudojamasi kaip platforma neteisėtam kūrinių platinimui. Nuo šiol teismas gali įpareigoti juos pateikti informaciją apie neteisėtų kūrinių kopijų kilmę ir platinimo būdus. Tai padės išaiškinti pažeidėjus.

Šios ir kitos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos priimtos derinant teisės aktus su Europos Sąjungos normomis. Minėti pakeitimai atlikti atsižvelgiant į 2004 m. balandžio mėn. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2004/48/EB dėl intelektinės nuosavybės teisių gynimo.

Tarptautinės tyrimų bendrovės IDC atlikta Pasaulinė piratavimo studija parodė, kad 2005 metais piratavimo lygis Lietuvoje siekė 57 proc. Per pirmus šešis 2006 m. mėnesius Lietuvoje teisėsaugos institucijos atliko 18 sėkmingų patikrinimų dėl nelicencijuotų kompiuterių programų naudojimo. Jų metu buvo rasta piratinės programinės įrangos, kurios bendra vertė viršija 320 tūkst. litų.

Šaltinis: www.elektronika.lt

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.