Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos ir naujienlaiškiai

/2007-01-04/

Šiemet konfiskuota piratinių programų daugiau nei už pusę milijono

2006 metais Lietuvoje per patikrinimus dėl nelegalių kompiuterių programų aptiktos nelicencijuotos programinės įrangos vertė siekia 536 tūkst. litų. Teisininkų teigimu, šiemet šalyje pastebimai griežtėjo požiūris į intelektinės nuosavybės apsaugą. Be to, daugėjo taikiai susitarti linkusių įmonių, kurių sumokėtų kompensacijų suma viršijo 550 tūkst. litų.

„Intelektinės nuosavybės apsaugos srityje 2006-ieji metai išsiskyrė tuo, jog pastebimai griežtėjo požiūris į autorių teisių pažeidimus tiek teismų praktikoje, tiek įstatyminės bazės prasme. Šiemet buvo paskirta didžiausia bauda už piratinių programų naudojimą, be to, sugriežtinti ir tai reglamentuojantys teisės aktai“, - sako advokatų kontoros „Pranckevičius ir partneriai“ advokatė Edita Ivanauskienė.

Pasak jos, taip pat jau keletą metų iš eilės pastebima, jog mažėja nelicencijuotų programų platinimas fizinėse laikmenose (CD). Šį kompiuterių programų platinimo būdą praktiškai išstūmė piratavimas internetu ar neteisėtas programinės įrangos diegimas į parduodamą techninę įrangą kompiuterių salonuose.

Šiemet per patikrinimus iš viso buvo išaiškinti 25 nelegalios programinės įrangos naudotojai ir 4 platintojai. Pažymėtina, kad visi nelegalios programinės įrangos platintojai buvo kompiuterių prekybos salonai. Tarp jų ir tokie rinkoje gerai žinomi vardai kaip „Fortakas“ bei „Microsoworld“.

Nelicencijuotų kompiuterinių programų naudotojams teisėsaugos institucijos skyrė beveik 85 tūkst. litų baudų. Už tokio pobūdžio pažeidimą šiemet skirta ir pati didžiausia bauda Lietuvos teismų praktikoje. Šilutėje įsikūrusi įmonė „Nemuno deltos projektai“ buvo įpareigota sumokėti 10 tūkst. litų dydžio baudą. Dar 5 tūkst. litų teko pridėti ir už pažeidimą atsakingam darbuotojui.

Šiais metais intelektinės nuosavybės teisių pažeidimus padariusios įmonės vis dažniau buvo linkusios susitarti taikiai ir žalą atlyginti be teismo. Tai patvirtina sudarytas rekordinis kiekis - 23 - taikūs susitarimai tarp programinės įrangos gamintojų ir pažeidėjų. Pagal šiuos susitarimus sumokėta bendra kompensacijų suma viršija 550 tūkst. litų.

„Vis daugiau autorių teises pažeidusių įmonių nusprendžia nesibylinėti, pasirašyti taikos susitarimus ir sumokėti nukentėjusiems kompiuterinės įrangos gamintojams kompensacijas. Veikiausiai tai lemia teigiama linkme kintantis požiūris į intelektinę nuosavybę bei griežtėjanti teismų pozicija tokiose bylose“, - sako advokatė E. Ivanauskienė.

2005 metais Lietuvoje buvo atlikti 49 sėkmingi patikrinimai dėl nelicencijuoto kompiuterių programų naudojimo. Jų metu išaiškintos 36 įmonės, kurios neteisėtai naudojo kompiuterių programas, bei 13 piratinių programų platintojų. Bendra konfiskuotos nelicencijuotos programinės įrangos vertė tuomet siekė 1,9 mln. litų.

Šaltinis: www.elektronika.lt

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.