Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos ir naujienlaiškiai

/2011-02-15/

Po Tarptautinės saugesnio interneto dienos Seime. „Internetas – daugiau nei žaidimas, tai – tavo gyvenimas”

Pasaulinė technologijų plėtra ir internetas žmonėms atvėrė gausybę galimybių tobulėti, keliauti, bendrauti nepakylant nuo rašomojo stalo, tačiau atnešė ir nenumatytų grėsmių – priklausomybę nuo interneto, kompiuterinių žaidimų, virtualaus bendravimo. Žmogui, įpratusiam bendrauti virtualioje erdvėje, tampa sunkiau integruotis į realią visuomenę: užmegzti ryšius, susirasti darbą, suprasti tikrus žmonių santykius, todėl, kad realiame pasaulyje jis nebegali apsimetinėti, yra priverstas taikytis prie kitų žmonių priešingai nei virtualioje erdvėje. Plečiasi socialinių tinklų portalai, kurie be pagrindinio savo tikslo – vienyti žmones ir padėti bendrauti – turi ir tamsiąją pusę – niekada negali būti tikras, kad bendrauji su konkrečiu žmogumi – už slapyvardžio gali slėptis bet kas, turintis piktų kėslų. Anonimiškumu paremta virtualioji erdvė leidžia priekabiauti, vilioti ir platinti vaikų pornografiją. Vaikai (o neretai ir suaugusieji) internetiniams draugams socialiniuose portaluose drąsiai pasakoja asmeninio gyvenimo detales, atskleidžia asmens duomenis, netgi pasako, kada namuose nebus suaugusiųjų.. Mes neturime internetui leisti užvaldyti visos savo kasdienybės. Pasiimkime iš  interneto tai, kas iš tiesų naudinga, ir tai suprasti privalome mokyti vaikus jau nuo mažens.

Pirmą kartą Europoje Saugesnio interneto diena paminėta 2004 m. 2011 m. vasario 8 d. šią dieną Lietuva minėjo kartu su daugiau nei 60-čia pasaulio šalių. Vienas svarbiausių renginių, jau yra tapęs tradicija, vyksta LR Seime. Jį jau ketvirti metai rengia Lietuvos žmogaus teisių lyga kartu su LR Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetu, Informacinės visuomenės plėtros komitetu, Švietimo informacinių technologijų centru (ITC), LR ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) bei renginio partneriais – Lietuvos mokinių parlamentu, VšĮ „Vaikų linija“, „Bibliotekos pažangai“, VPU,  TEO LT, UAB „Omnitel“, UAB „Microsoft Lietuva“.

Šiais metais Saugesnio interneto dienos minėjimo konferencija Seime susilaukė itin didelio dėmesio. Į renginį, kuriam duris atvėrė istorinė Kovo 11-osios salė, susirinko apie 700 dalyvių iš visos Lietuvos (įvairių mokyklų mokiniai, pedagogai, socialiniai pedagogai, vaikų globos namų auklėtiniai, studentai, atsakingų institucijų atstovai, Seimo nariai, žurnalistai, svečiai).

Sveikindama visus konferencijos dalyvius ir pabrėždama, kad Seimas jau ketvirti metai draugiškai atveria duris šiam renginiui, pateikusi informacijos, statistikos ir  taip pasiūliusi  pasinerti į paslaptingą, kupiną žinių ir pavojų pasaulį – Internetą, Lietuvos žmogaus teisių lygos prezidentė Marija Nijolė Stačiokienė, renginio organizatorė ir vedėja, pradėjo konferencijos darbą. Sveikinimo žodį pakvietė tarti Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkės pavaduotoją Algį Kašėtą. Sveikindamas visus su tarptautine Saugesnio interneto diena, vicepirmininkas linkėjo įdomių, o svarbiausia naudingų ir vaisingų diskusijų bei pranešimų apie tai, kad internetas – daugiau nei žaidimas, kad tai – mūsų gyvenimo dalis. Pabrėžė, kad gyvendami sparčiai besivystančiame naujųjų technologijų amžiuje, susiduriame su daugybe iššūkių. Įvairaus pobūdžio telekomunikacijų naudojimas ne tik suteikia galimybę sparčiai dalytis informacija, bendrauti įvairiuose pasaulio kraštuose, tačiau taip pat įpareigoja kiekvieną iš mūsų atsakingai skleisti informaciją apie save ir aplinkinius. Virtualaus bendravimo internete nauda ir pavojai turi būti gerai žinomi tiek tėvams, tiek mokytojams, ir svarbiausia vaikams. Tik skleisdami žinias apie internete slypinčius pavojus galime užkirsti kelią nusikaltimams ir neleisti pasikartoti įvykiams, neseniai sukrėtusiems visą Lietuvą.

Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis atkreipė dėmesį į tai, kad saugumas internete, priklausomybė nuo virtualaus pasaulio yra labai svarbios ir aktualios temos. Svarbu ne tik nupirkti kompiuterį ir išmokyti vaiką juo naudotis, bet reikia rasti laiko ir metodų, kaip atkreipti vaiko dėmesį į interneto platybėse teikiamą informaciją, išmokyti jį atskirti teigiamą ir neigiamą jos turinį, papasakoti apie internete slypinčius pavojus ir būdus, kaip jų išvengti.

Švietimas ir žinios yra labai svarbu. Svarbu visiems suprasti, kad tik kalbėdami, diskutuodami, mokydamiesi ir mokydami vieni kitus išvengsime skaudžių patirčių. Būdami čia, mes parodome, jog saugumas internete mums yra aktualus ir esame pasirengę siekti, kad internetas taptų mums draugu, o ne priešu.

Šiais metais Saugesnio interneto dienai visoje Europoje skirtas šūkis „Internetas − daugiau nei žaidimas, tai − tavo gyvenimas!“, todėl D. Numgaudis pakvietė visus interneto vartotojus, vaikus ir suaugusiuosius atidžiau pažvelgti į virtualų gyvenimą, ir suprasti, ką jų tikrasis „aš“ gali jame patirti.

Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys džiaugėsi, kad jau ketvirtą kartą LR Seime minima tarptautinė Saugesnio interneto diena minima istorinėje Kovo 11-osios salėje, menančioje mūsų laisvos valstybės paskelbimo akimirkas ir Sausio herojiškas dienas. Laisvoje valstybėje atsiskleidžia galios kurti, veikti, planuoti savo gyvenimą. Gyvename pasaulyje be sienų, jo atvirumą dar labiau sustiprina modernios informacinės technologijos. Jų plėtra Lietuvoje yra itin sparti, internetas prieinamas atokiausiose teritorijose, pagal internetinio ryšio skvarbą esame vieni Europos lyderių. Be informacinių technologijų  šiandien nebeįsivaizduojame savo kasdienybės, jos tarnauja darbui, savišvietai, poilsiui, bendravimui, e. paslaugoms. Prasminga šios dienos idėja: internetas nėra tik žaidimas, jis atsakingai naudojamas padeda plėtoti savo galias ir kurti gyvenimo sėkmę.

Vilniaus pedagoginio universiteto rektorius Algirdas Gaižutis: „Internetas yra savotiškos nežabotos laisvės sala. Tačiau norėtųsi, kad jis užtikrintų žmogaus minties ir kultūros, nuomonių ir vertinimų laisvę, taptų jos  garantu. Internetą kai kas naudoja savo žemiems, tamsiems tikslams ir kėslams. Tad šis pokalbis, konferencija yra gera didelio darbo pradžia. Reikia bendrų pastangų – valstybinių, šeimos, mokyklos, universitetinės bendruomenės – siekiant internetą padaryti skaidrų ir turiningą. Pagal tai galima spręsti apie tautos bendrąjį kultūros lygį. Darbo per akis, bet jis jau  pradedamas, o tai  iš tikrųjų gerai.“

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų ir informacijos saugumo departamento direktorius Rytis Rainys pranešime „Skaitmeninis draugas“ akcentavo, kad bendraujant socialiniuose tinkluose vaikams labai svarbu adekvačiai suprasti žodžio „draugas“ sąvoką, kad reikia mokėti skirti virtualius ir realius draugus. Pasitikėjimas, savo asmeninių duomenų atskleidimas, nuotraukų ar videosiužetų siuntimas taip vadinamiems draugams vėliau gali skaudžiai atsiliepti vaikui ar jaunuoliui.

R. Rainys atkreipė konferencijoje susirinkusių vaikų dėmesį į tai, kaip svarbu atsiriboti nuo neaiškių ar gluminančių siūlymų internetinėje erdvėje, kad būtina patikrinti privatumo nustatymus savo sukurtuose profiliuose, kad pajutus pavojų būtina nedelsiant pasikalbėti apie tai su suaugusiais, o kartais ir pranešti policijai. Taip pat ketinant susitikti su internetiniu pažįstamu būtina informuoti tėvus, globėjus ar mokytojus. Apie aptiktą žalingą turinį internete galima pranešti „karštajai linijai“ užpildžius formą interneto svetainėje www.draugiskasinternetas.lt.

Kampanijos „Saugus internetas bibliotekose“ koordinatorė Inga Manelytė pristatė specialią „Gustavo enciklopedijos“ laidą „Ar internete tikrai esi atsargus?“. Ji džiaugėsi, kad vaikai buvo aktyvūs ir noriai atsakinėjo į užduodamus klausimus, kad jie puikiai žino, kaip internete elgtis yra gerai, o kaip blogai. Uždavus bet kokį klausimą, iškildavo norinčių ir galinčių atsakyti rankų miškas. Didžiausias iššūkis dabar – išmokyti šias teorines žinias taikyti ir praktikoje pasitelkiant įvairius interaktyvius žaidimus, mokant vaikus kalbėtis apie internetą ir apie tai, ką jie veikia jame.

Informacinių technologijų centro direktoriaus pavaduotojas Mantas Masaitis, pranešime „Vaikų internetinis saugumas Lietuvoje“ atkreipė dėmesį, kad paaugliai praleidžia internete labai daug laiko. 2009­­–2010 m. atlikto tyrimo duomenimis ketvirtokai vidutiniškai naudojasi internetu 24,2 val., septintokai – 40,8 val., devintokai – 52,3 val., dešimtokai 37,9 val., vienuoliktokai – 29,2 val. per savaitę. Jis teigė, jog akivaizdu, kad tiek laiko būnant internete neįmanoma nesusidurti su dažnai visų minimomis grėsmėmis. Mokslininkai teigia, kad, paaugliai suvokia ir įvardija kai kurias potencialias interneto grėsmes ir grėsmių atpažinimas, įsivardijimas yra naujai atsirandantis, vis didesnę svarbą įgyjantis švietimo tikslas. Atpažinus, pastebėjus grėsmę ji jau nebekelia didelio pavojaus. Tiesiog reikia saugotis ir elgtis atsakingai. Interneto grėsmių atpažinimas yra viena svarbiausių apsisaugojimo nuo tų grėsmių sąlygų.

Švietimo informacinių technologijų centro tarptautinių tinklų skyriaus metodininkė Aurelija Michailovaitė paskelbė ir apdovanojo filmukų konkurso „Internetas – daugiau nei žaidimas, tai – tavo gyvenimas” ir piešinių konkurso „Kompiuteris ir internetas – ne žaidimas!“ nugalėtojus.

UAB „Microsoft Lietuva“ programos „Partneriai mokyme“ koordinatorė Ieva Zdanytė viktorinoje „Internetas – tai mūsų gyvenimas“ kvietė vaikus pamąstyti apie elgesį realiame ir virtualiame gyvenime.„Dauguma vaikų yra Interneto miesto gyventojai. Šis miestas kaip ir kiti didieji miestai turi savo parduotuves, gatves, gyventojus, taigi ir jame turime laikytis tam tik tikrų taisyklių, elgtis protingai ir atsakingai.“

Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių vidurinės mokyklos 8 a klasės vadovės Staselės Riškienės vadovaujami mokiniai pristatė konferencijoje projektą „Pašėlę, bet saugūs internete”. „Comenius“ programos dvišalės partnerystės projektą su mokykla iš Prancūzijos aštuntokai pradėjo šiais mokslo metais. Saugesnio interneto tema labai aktuali šios klasės mokiniams, nes jie naudojasi internetu mokydamiesi, dalyvaudami projektinėje veikloje, bendraudami ir pramogaudami. Šios klasės svetainė www.eklase.lt yra pelniusi ne vieną apdovanojimą Lietuvoje ir net Europoje: 2009 m. ji tapo Europos elektroninio mokymosi apdovanojimų („eLearning awards“) konkurso laureate. Be to, šios klasės mokiniai – vieni aktyviausių programos „Saugesnis internetas“ dalyvių: kiekvienais metais dalyvauja organizuojamuose konkursuose, jaunimo forumuose ir net moko kitus, kaip saugiai naudotis internetu. Praėjusiais metais jie organizavo savo tėveliams užsiėmimą „Technologijos – draugas ar priešas?“, vedė pamokėles pradinių klasių mokiniams apie saugų elgesį internete, o šiais metais supažindina mokytojus su mobiliojo mokymosi iššūkiais. Seime mokiniai trumpai pristatė savo patirtį bei projektą, palygino savo ir partnerių iš Prancūzijos naudojimosi internetu įpročius, surengė linksmąją viktoriną apie Saugesnio interneto programą, kuri įtraukė visą auditoriją.

Marija Nijolė Stačiokienė teigė, kad paauglystė yra sudėtingas amžius, tuo pat metu reikia ir nepriklausomybės, ir vadovavimo. Paaugliai linkę įsitraukti į rizikingus dalykus. Tai jie daro tiek realiame gyvenime, tiek naudodamiesi internetu. Prasideda pažintys įvairiuose interneto pokalbių kambariuose. Dažnai atsitinka taip, kad paaugliai, susitikę pokalbių kambariuose vienas su kitu, jaučiasi labai gerai ir nori pradėti artimesnę draugystę. Bet reikia nepamiršti, kad realybėje žmogus gali pasirodyti esąs visai kitoks nei internete. Nors kartais būna sunku įdiegti paaugliams informaciją apie saugumą, jie dažniausia patys supranta, kad reikia saugotis tų, kurie juos išnaudoja. Paaugliai turėtų suprasti, kad kontroliuoti save – vadinasi, būti budriems saugantis žmonių, kurie gali įskaudinti juos. O jeigu taip atsitiko, reikia kažkam atsiverti. Ne visada drįstama atsiverti tėvams. Tuomet pagalbą gali suteikti VšĮ „Vaikų linija“. Psichologė, VšĮ „Vaikų linija“ savanorių mokymų vadovė Ivona Suchodolska papasakojo apie Vaikų linijos teikiamą pagalbą: vaikai ir paaugliai iki 18 metų gali kreiptis telefonu ar internetu dėl pačių įvairiausių jiems iškylančių sunkumų (pvz., nesutarimai su tėvais, draugais, patiriama prievarta, patyčios, vienišumo jausmas). Ji informavo, jog nuo vasario vidurio keisis nemokamas Vaikų linijos telefono numeris 116–111. Pradėjusi darbą nauju numeriu, Vaikų linija bendradarbiaus su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams linija bei priims skambučius ir iš suaugusiųjų, norinčių pranešti apie pažeidžiamas vaikų teises. Vaikų linija, bendradarbiaudama su Draugišku internetu, nuo 2011 m. liepos mėn. vykdys Saugaus interneto pagalbos linijos funkciją, t. y. konsultuos vaikus dėl įvairių grėsmių internete. „Vaikų linijos“ atstovė pakvietė dalyvauti „Savaitėje BE PATYČIŲ“,  2011 m. kovo 21–27 d. (daugiau informacijos www.vaikulinija.lt , www.bepatyciu.lt).

AB TEO LT projektų vadovas Egidijus Steponavičius priminė, kad TEO tradiciškai aktyviai dalyvauja Saugesnio interneto projekte ir šiemet planuoja TEOBUSO „Saugesnio interneto akademijos ant ratų“ turą per 10 Lietuvos miestų. Į 100 planuojamų paskaitų jau užsiregistravo apie 2,5 tūkst. moksleivių. Jis atkreipė dėmesį, kad konferencija Seime vyksta ne pirmą kartą, tačiau pirmą kartą joje yra tiek daug dalyvių.  Matyt, tragiški pastarųjų savaičių įvykiai paskatino domėjimąsi, kaip vaikai naudojasi internetu ir socialiniais tinklais, ar ne pernelyg daug atvirauja apie save, savo pomėgius ir šeimą, ar ne pernelyg pasitiki „Facebook`o“ draugais. Laura Nėčiūnienė ir Jūratė Jakimavičienė parodė dokumentinį filmą, kuriame III – IV klasių moksleiviai pasakoja apie savo patirtį internete. Su moksleiviais kalbėjo apie tai, kaip draugų bendravimas vis dažniau persikelia į „Facebook`ą,“ kaip vaikai save pristato internete – per savo slapyvardį, avatarą, profilį „Facebook`e“, draugų skaičių, publikuojamas nuotraukas ir pan.; kaip, padarius klaidą, galima susilaukti nemalonumų ir kaip elgtis, jei moksleiviai susiduria su elektroninėmis patyčiomis.

„Omnitel“ produktų vadovas Tomas Dirvonskas pristatė viktoriną „Kaip saugiai naudotis internetu telefone“. Viktorinos tikslas buvo paaiškinti vaikams, kad pasaulis keičiasi. Anksčiau mobilusis telefonas buvo naudojamas uždaroje erdvėje (skambučiams ir žinutėms), o dabar ir internetinėje erdvėje. Kas antras parduodamas telefonas yra išmanusis, taigi visos interneto grėsmės persikėlė į telefoną. T. Dirvonskas pabrėžė dvi svarbiausias grėsmes: pirma, asmeninės informacijos atskleidimas (kontaktai, slaptažodžiai, soc. tinklų informacija), antra, kenkėjiškos programėlės (siūlomos kaip naujas žaidimas ar naudinga programa, kurios telefoną gali paversti pasiklausymo aparatu, gali atskleisti buvimo vietą, siųsti žinutes itin brangiais numeriais, rinkti asmeninius duomenis (slaptažodžius, banko kodus)). Norint išvengti šių tykančių pavojų rekomenduojama nepasitikėti niekuo, patikrinti programėlių atsiliepimus, naudoti automatinį telefono užrakinimą, daryti atsargines duomenų kopijas, atiduodant savo telefoną atstatyti gamyklinius parametrus, naudoti tik patikimus wifi tinklus, patikrinti ryšio išklotinę.

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos Teisės ir personalo skyriaus vedėjo pavaduotojas Rytis Kalinauskas taip pat akcentavo, kad pavojus tyko ne tik internetinėje erdvėje, bet ir naudojantis mobiliaisiais telefonais. Internete ar užsisakant tam tikras mokamas paslaugas telefonu vaikai turėtų būti atsargesni ir atsakingesni, tartųsi su tėveliais. Nagrinėjant vartotojų skundus, būna tokių, kuriuose skundžiamasi, kad vaikai netyčia pasinaudoję mobiliuoju telefonu užsisakė padidinto tarifo paslaugas (pvz., gavo kreditus pirkti melodijas, žaisti žaidimus).

Valstybės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius dr. Algirdas Kunčinas kreipėsi į visus susirinkusius moksleivius pabrėždamas, kad kiekvienas, kuris įjungia internetą, atlieka jame kokius nors veiksmus, o ypač jei sukuria savo profilį socialiniuose tinkluose, neišvengiamai palieka pėdsakų. Šie pėdsakai, kad ir kokių priemonių besiimtų internautas, jau niekuomet neišnyks. Todėl reikia siekti, kad į internetą nepatektų asmens duomenys, kurie vėliau gali atnešti daug nemalonumų. Šiandien gal malonu, kad mano draugai žino, koks aš esu drąsuolis, kaip manęs nebaido dvejetukai, kad aš pradėjau rūkyti, paragavau alkoholio ir t. t. Tačiau reikia atminti, kad apie tai visuomet bus galima sužinoti internete, ir kas gali garantuoti, kad ateityje man tai nepakenks priimant į darbą, pasirenkant draugus, priimant sprendimus ir t. t. Dar blogiau, kai į socialinius tinklus patenka ir draugų asmens duomenys, o draugai apie tai nieko nežino, ir tik praslinkus daugeliui metų jie gali sužinoti, kam jie turi būti dėkingi už savo nesėkmes. Tad labai svarbu, kad internetas būtų saugus, tačiau ir mes turime būti atsargūs ir neteiktume jame savo asmens duomenų, kurie gali būti panaudoti ir negerais tikslais.

Šiuo renginiu buvo stengiamasi atkreipti LR Seimo, visų valstybės institucijų ir visuomenės dėmesį į vaikų apsaugą nuo pavojų, tykančių virtualioje erdvėje bei realiame pasaulyje, į nelegalią ir žalingą informaciją internete, susijusią su tokiais įstatymų numatytais pažeidimais, kaip pornografija, pedofilija, rasizmas, ksenofobija.

Panevėžio Algimanto Bandzos vaikų globos namų auklėtinių pasirodymas šventiškai užbaigė renginį. dalyvių ir svečių laukė įvairios organizatorių ir partnerių dovanos, vaišės ir šventinis tortas.

Marija Nijolė Stačiokienė
Lietuvos žmogaus teisių lygos prezidentė
Projekto „Saugesnis internetas LT“ valdymo ir darbo grupių narė,
tel.  8 698 12320, el. paštas marija.staciokiene@lhrl.lt

1.JPG1 (1).JPG1 (2).JPG1 (3).JPG1 (4).JPG1 (5).JPG1 (6).JPG1 (7).JPG1 (8).JPG1 (9).jpg1 (10).JPG1 (11).JPG1 (12).JPG1 (13).JPG1 (14).JPG1 (15).JPG1 (16).JPG1 (17).JPG1 (18).JPG1 (19).JPG1 (20).JPG1 (21).JPG1 (22).JPG1 (23).JPG1 (24).JPG1 (25).JPG1 (26).JPG1 (27).JPG1 (28).jpg1 (29).jpg

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.