Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2009-02-10/

Interneto naudotojai skiria daugiau dėmesio apsaugos priemonėms

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) užsakymu atlikti tyrimai rodo, kad dažniausiai pasitaikantys tinklų ir informacijos saugumo incidentai, su kuriais 2008-aisiais metais susidūrė interneto naudotojai, verslo subjektai, interneto paslaugų teikėjai, ir toliau išlieka nepageidaujami elektroninio pašto pranešimai bei kompiuteriniai virusai. RRT nuo 2005 metų kasmet atlieka išsamų elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo būklės Lietuvoje tyrimą.

  Su nepageidaujamais elektroninio pašto pranešimais susiduria 65 proc. interneto naudotojų, t. y. 8 proc. daugiau nei 2007 metais, o su kompiuteriniais virusais – 61 proc. naudotojų, t. y. 9 proc. mažiau nei praėjusiais metais. Vis didesnė interneto naudotojų dalis naudoja antivirusinę programinę įrangą – tai nurodė net 93,3 proc. apklausos dalyvių, t. y. 5 proc. daugiau nei 2007 m., 7 proc. daugiau nei 2006 m. ir 9 proc. daugiau nei 2005 m. Verta paminėti, kad 2008 metais 25 proc. daugiau nei 2007 metais išaugo interneto naudotojų, darančių atsargines duomenų kopijas, skaičius. Tačiau, nors apsaugos priemonių naudojimas išaugo, nemažai interneto naudotojų patyrė realią žalą dėl saugumo incidentų. Tokių vartotojų buvo 37 proc., t. y. 19 proc. daugiau nei 2007 metais.

  Apklausos dalyviai, siekdami užtikrinti, kad vaikai internete naršytų saugiai, kalbasi su vaiku apie neteisėtą ir žalingą turinį internete (39 proc.), beveik kas trečias riboja naudojimąsi internetu (29 proc.) bei kartais žvilgteli, kur vaikas naršo internete (29 proc.). Deja, tik 7 proc. apklausos dalyvių naudoja filtravimo priemones, nepageidaujamoms interneto svetainėms blokuoti.

Verslo subjektai, kaip ir interneto naudotojai, dažniausiai susiduria su nepageidaujamais el. laiškais – juos gavo 75 proc. įmonių, t. y. 8 proc. mažiau nei 2007 metais, bei su kompiuteriniais virusais – su jais susidūrė 53 proc. įmonių, t. y. 20 proc. mažiau nei praėjusiais metais. Daugiau nei pusė verslo subjektų (64 proc.), susidūrę su tinklų ir informacijos saugumo incidentais, dažniausiai apie tai niekam nepranešdavo. Didesnė verslo subjektų dalis nėra patyrę žalos dėl tinklų ir informacijos saugumo pažeidimų. Tie verslo subjektai, kurie patyrė žalą (36 proc.), nurodė, jog buvo sugadinta kompiuterių programinė įranga (35 proc.) bei sutrikdyta įmonės komercinė veikla (32 proc.). 2008 metais 96 proc. verslo subjektų nurodė naudojantys antivirusinę programinę įrangą – tai 4 proc. mažiau nei 2007 metais ir 2 proc. mažiau nei 2006 metais. Kita dažnai naudojama apsaugos priemonė – atsarginės duomenų kopijos, kurias daro 53 proc. apklaustų įmonių. Didžioji dalis (72,2 proc.) įmonių nėra nusistatę jokios informacinių technologijų saugumo politikos. Kas antra apklausta įmonė (49,8 proc.) turi informacinių technologijų (IT) specialistą / padalinį, užtikrinantį informacijos ir tinklų saugumą, ar samdo išorinę įmonę, dirbančią šioje srityje.

2008 metų lapkričio mėnesį tyrimo, atlikto naudojant anketas, metu buvo apklausti 54 Lietuvos interneto paslaugų teikėjai (toliau – IPT). Visi apklausoje dalyvavę IPT nurodė, kad susidūrė su nepageidaujamais el. pašto pranešimais, ir, palyginti su 2007 m. duomenimis, pranešimų skaičius išaugo 7 proc. Net 98 proc., t. y. 12 proc. daugiau nei pernai, IPT teko susidurti su kompiuteriniais virusais.

Apibendrinus apklausos duomenis, galima teigti, kad 2008 metais IPT skyrė daugiau dėmesio informacijos saugumui, naudojo daugiau apsaugos priemonių, kuriomis siekė apsaugoti savo ir klientų duomenis. 13 proc. sumažėjo IPT, nenusistačiusių jokios informacinių technologijų valdymo politikos, skaičius. 9 proc. IPT nurodė turintys išankstinio įspėjimo sistemas. 9 proc. IPT nurodė, kad yra įkūrę CERT padalinius, t. y. vienu padaliniu daugiau nei praėjusiais metais.

RRT užsakymu Lietuvos gyventojų, besinaudojančių internetu, ir įmonių atstovų, atsakingų už įmonių IT, reprezentatyvią apklausą 2008 m. lapkričio–gruodžio mėnesiais atliko VšĮ Socialinės ir ekonominės plėtros centras. Tiesioginio interviu metodu buvo apklausti 800 gyventojų ir 500 įmonių. Su visa 2008 m. tyrimo medžiaga galima susipažinti portalo http://www.esaugumas.lt/  puslapyje „Tyrimai“.

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.