Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2008-03-06/

Gero elgesio tinkle vadovas IŠMINTINGIEMS VAIKAMS

Gero elgesio tinkle taisyklės (angl. Net Etiquette) atsirado, kai žmonės pradėjo bendrauti ir sąveikauti internete. Pateikiame kelias gero elgesio tinkle taisykles, kurių reikėtų laikytis.

Prieš prisijungdami prie naujienų grupės ar diskusijų forumo, pirmiausia įsitikinkite, kad Jūsų klausimai grupei yra aktualūs. Patartina iš pradžių pabūti stebėtoju (angl. k. tai vadinama „lurking“). Dauguma grupių turi  „DUK“ – dažniausai užduodamų klausimų – sąrašą (angl. FAQ), o jei nėra standartinės nuorodos į jį, galite paklausti, kur jis yra.
 
Niekada neatsakykite į šiurkščias ar grasinamas žinutes pokalbiuose internetu,  naujienų grupėse ar diskusijų forumuose.

Jei dėl pokalbio jaučiatės nejaukiai, tiesiog iš jo pasitraukite.

Niekada nedalyvaukite žodžių mūšiuose, kai 2 ar daugiau žmonių įžeidinėja vienas kitą (rašydami atitinkamus tekstus).

Niekada nerašykite elektroninių laiškų didžiosiomis raidėmis. Internete tai laikoma rėkimu.

Niekada nesakykite apie kitus bjaurių dalykų ar netiesos, ypač viešuosiuose forumuose, naujienų grupėse ar internetiniuose pokalbiuose. Tai išliktų daugelyje archyvų ir Jūs galite būti apkaltinti šmeižtu.
 
Niekada nepersiųskite Jums asmeniškai atsiųstos žinutės kitiems, prieš tai neatsiklausę jos siuntėjo.

Taip pat, kai persiunčiate žinutę kitiems, gerbkite savo draugų ar šeimos narių privatumą – neviešinkite jų elektroninio pašto adresų. Išmokite naudotis „BCC“ (liet. nematoma kopija) funkcija, kuri užtikrina pašto adresų slaptumą.

Rašydami elektroninius laiškus, nepraleiskite temos laukelio, nes tema padeda gavėjui greičiau atpažinti laiškus.

Atsakant į laiškus, ypač į labai ilgus ir išsamius, būtų mandagu nesiųsti atgal viso gauto laiško, o tik tas jo dalis, kurių reikia. Taip sutaupytumėte laiko ir vietos. Kartais elektroniniai laiškai tampa labai ilgi! Labai dažnai, ypač darbe, atsakant naudojami visi anksčiau gauti laiškai ir visa elektroninės diskusijos laiškų „grandinėlė“ yra saugoma. Tai laikoma darbo įrašais ir dažnai pakeičia popierinę korespondenciją.
 
Nepamirškite, kad internetas yra nauja bendravimo priemonė, o elektroninis paštas leidžia greitai ir tiesiogiai susisiekti su daugybe žmonių, kurių anksčiau nebūtumėte galėję taip sparčiai pasiekti. Žmonės reaguoja įvairiai, bet visada būtų mandagu atsakyti į elektroninį laišką nors trumpa žinute, kad išsamiai atsakysite, kai turėsite daugiau laiko.
 
Šaltinis: http://www.wisekids.org.uk/netetiquette.htm

Rekomenduoja TEO LT, AB

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.