Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2017-01-11/

Renginiai Liuksemburge skirti kurti geresnį ir saugesnį internetą vaikams ir jaunimui

Europos mokyklų tinklas kartu su Europos Komisija ir saugesnio interneto centrų tinklu „Insafe“ praėjusių metų lapkričio 23–24 dienomis Liuksemburge surengė 3 Saugesnio interneto renginius.

„Insafe“ tinklo mokomasis susitikimas

Lapkričio 23 d. saugesnio interneto centrų atstovai iš 30 šalių diskutavo aktualiais saugesnio ir geresnio interneto klausimais, keitėsi idėjomis ir patirtimi savo šalyse.

Ekspertai ir tyrėjai dabartinius vaikus apibūdina tarsi „panirusius medijose, ypač internete“. Vis labiau populiarėja mobilieji įrenginiai, leidžiantys nuolat būti socialiniuose tinkluose, žaisti internete. Taip pat atsiranda ir daugiau prie interneto prijungtų žaislų. (Daugiau skaityti galite čia.)

Lengvai prieinamos technologijos, ypač internetas, anonimiškumas (kartais ir tariamas) bendraujant socialiniuose tinkluose, socialinio priimtinumo pojūtis – šie ir kiti veiksniai didina priklausomybės nuo interneto riziką. Priklausomybė nuo interneto įgauna pačias įvairiausias formas: tai ir socialiniai tinklai, svetainės suaugusiems, internetiniai žaidimai, tiesioginis naršymas, apsipirkimai internetu ir kt. (Daugiau skaityti galite čia.)

Susitikime apie pavojus jaunimui kalbėjo ir nužudyto 15-mečio mama. Jos sūnus buvo nužudytas nusikaltėlio, kuris metus viliojo paauglį internete. (Daugiau skaityti galite čia.)

Diskusijų popietėje kiekviena šalis prisistatė apvalių stalų grupelėse ir aptarė savo siūlomus išteklius ir idėjas. Kai kurių šalių pasiūlytos sklaidos idėjos labai sudomino ir sulaukė dėmesio iš kitų šalių, norinčių perimti panašią patirtį. Estijos saugesnio interneto centro pasiūlyta suvienyti kelių šalių jaunimo forumo pastangas ir sukurti bendrą kanalą Youtube. Lietuva pasiūlė vienytis jaunuoliams kuriant tinklaraščius ir taip pat palaikė Latvijos iniciatyvą jaunimui kurti skaitmenines istorijas apie asmeninę patirtį internete. Visų šalių idėjų santraukas galima peržiūrėti čia.

Saugesnio interneto forumas ir Jaunimo forumas

Lapkričio 24 d. Liuksemburgo forume Geesseknäppchen įvyko jau 13-asis kasmetinis Saugesnio interneto forumas SIF 2016

Saugesnio interneto forumą 2016 organizavo Europos mokyklų tinklas, vykdydamas Europos Komisijos Geresnio interneto vaikams (angl. Better Internet for Kids) strategiją. Forumo tikslas – skatinti pokyčius (angl. „being the change“) dėl geresnio ir saugesnio interneto vaikams ir jaunimui visoje Europoje. Vienos dienos renginyje susirinko daugiau kaip 200 dalyvių iš 40 šalių – tėvai, politikai, mokslininkai, verslininkai, Europos Komisijos atstovai. „Insafe“ tinklo Saugesnio interneto centrai iš 31 šalies taip pat pasidalino sukurtomis informavimo priemonėmis su saugesnio ir geresnio interneto simbolika.

Dieną prieš forumą, t. y. lapkričio 23, Liuksemburge taip pat įvyko ir 8-asis Jaunimo forumas, kuriame dalyvavo 19 atstovų iš visos Europos. Jaunuoliai diskutavo, kokį poveikį jų gyvenimui daro internetas ir technologijos. Daugiau apie Jaunimo forumą skaitykite Domantės straipsnelyje.

Pagrindinės Saugesnio interneto forumo sesijų temos

Medijų ir informacinio raštingumo bei teisinio reguliavimo vaidmuo šiandienos virtualiajame pasaulyje
Daugelis sutiko, kad kritinis mąstymas ir atsparumas vaidina lemiamą vaidmenį prisitaikant skaitmeniniame pasaulyje ir kūrybiškai naudojantis internetu. Nuogąstaujama, kad nepakankamai stengiamasi apsaugoti vaikus nuo įvairių grėsmių, pavyzdžiui, patyčių, neapykantos, žalingo turinio, modernių interneto rinkodaros metodų ir žaislų bei aplikacijų, skirtų kūdikiams. Kai kurie dalyviai pasisakė už tėvų kontrolės priemonių naudojimą, tačiau jaunimo nuomone, turėtų būti leista mokytis iš savo klaidų naudojantis visomis interneto galimybėmis. Dalyviai susipažino su naujausiais ES reguliavimo iniciatyvos sprendimais, skirtais padėti apsaugoti vaikus internete. Medijų ir informacinis raštingumas vertinamas kaip itin svarbus, ypač padedant jauniems žmonėms susidoroti su žalingu nors ir teisėtu turiniu ir elgesiu internete.

Naujų technologijų poveikis privatumui, duomenų saugumui ir elgesiui internete
Susirūpinimą kelia tai, kad klaviatūrų pakeitimas balso komandos atpažinimo technologijomis gali toliau mažinti refleksiją prieš paskelbiant pranešimą. Taip paskelbtas pranešimas iš automobilio ar išmaniųjų namų gali kenkti privatumui ir duomenų saugumui.

Seksualinis vaikų išnaudojimas
Medžiagos, susijusios su seksualiniu vaikų išnaudojimu, kūrimas ir platinimo platformų „evoliucija“ kėlė pagrindinį susirūpinimą forumo metu, taip pat ir virtualios realybės technologijų naudojimas viliojimui, tiesioginės prievartos transliacijos, išnaudojimo užklausos ir pridėtinis anonimiškumas. Visa tai siūlo tamsusis internetas (angl. Darknet) ir tokios naršyklės kaip, pvz., TOR. Ekspertai pažymi, kad adaptuoti tokias naršykles saugiam naudojimui „demokratiniais“ būdais nėra galimybių, todėl labai svarbu šviesti visuomenę, kad keistųsi naudotojų elgesys. Taip pat būtina šviesti teisininkus tobulinant teisinę vaikų naudojimosi internetu bazę.

Plenarinis pranešimas „Kibernetinis efektas – kur link mus veda skaitmeninė revoliucija?“
Forumo pradžioje Dublino universiteto profesorė Mary Aiken atkreipė dėmesį į tai, kaip svarbu skirti realųjį ir virtualųjį pasaulius.

Profesorė pažymėjo, kad Amerikos psichologų asociacija (APA) rekomenduoja, kad labai maži 2–5 metų amžiaus vaikai neturėtų naudotis internetu, kaip tai yra siūloma dabar – naudotis vieną valandą per dieną. Nepaisant šio pakeitimo, vis dar nėra aiškių gairių dėl kūdikių kibernetinio pažinimo vystymosi ir žaislų bei aplikacijų naudojimo teisinio reguliavimo. Ypač nerimaujama dėl tokių produktų, kaip pavyzdžiui, kūdikio kėdė, suprojektuota specialiai planšetės laikymui priešais sėdintį kūdikį.

Kalbant apie 4–12 metų amžiaus vaikus, Marija Aiken teigė, kad visuomenė tapo pernelyg susirūpinusi vaikų priežiūra ir neteko kolektyvinės atsakomybės už vaiko teisių internete apsaugą. Šiuo atžvilgiu ji teigė, kad technologiniai sprendimai gali padėti aptikti patyčias ir griežčiau stabdyti teisėtą, bet amžiui netinkamą turinį internete, pavyzdžiui, savęs žalojimo medžiagą ar pornografiją. Ji siūlo įtraukti kibernetines teises į Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją. Vaikai taip pat turi būti mokomi etiketo internete.

Kalbėdama apie paauglius, Marija Aiken perspėja, kad virtualios realybės technologijos atskiria vaikus nuo šeimų, didina patyčių problemą. Ji taip pat minėjo, kad jauni žmonės naršo „tamsiajame internete“, todėl reikėtų peržvelgti amžiaus cenzą. Visą profesorės pranešimą galima atsisiųsti čia.

Plenarinių sesijų pranešimus,visų sesijų santraukas, forumo medžiagą ir nuotraukas galima rasti 2016 metų Saugesnio interneto forumo Liuksemburge svetainėje.

Saugesnio interneto centro Lietuvoje svetainė.

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.