Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2015-07-03/

Pasaulio iššūkiai aptarti Saugesnio interneto tinklo mokymuose Prahoje

Šių metų gegužės 27–28 dienomis Prahoje vyko tarptautinis tinklo „Insafe“ dalyvių susitikimas ir mokymai bei kasmetinis visuomenės informavimo priemonių konkursas. Apie 100 dalyvių iš 30 šalių aptarė paskutines interneto tendencijas ir problemas, diskutavo apie technologijų ateitį ir tai, kaip jos gali paveikti Saugesnio interneto informavimo centrų ir pagalbos linijų veiklą.

Daiktų interneto ir ekstremizmo bei radikalizmo internete rizikų temas mokymų dalyviams pristatė tarptautiniai ekspertai Bruno Jakic  ir Dr. Maura Conway. B. Jakic aptarė daiktų interneto (angl. Internet of Things, IoT) teikiamas galimybes, kuo jis svarbus skirtingoms žmonių grupėms. Daiktų internetą būtų galima pavadinti trečiuoju interneto evoliucijos etapu – pirmiausia prie interneto buvo prijungti mūsų kompiuteriai, vėliau mobiliuoju internetu tarpusavyje susijungė žmonės, o dabar į tinklą jungiasi visi mus supantys daiktai. Po M. Conway pranešimo dalyviai diskutavo, kaip išmokti atpažinti ir suvaldyti ekstremizmo ir radikalizmo internete grėsmes. Grėsmės buvo aptartos atsižvelgiant į paskutinius pasaulio įvykius, kurie rodo, kad internetas naudojamas ekstremistinių organizacijų radikalizuoti jaunus pažeidžiamus žmones. Diskusijos dalyviai pripažino, kad tai problema, kuri turi būti sprendžiama, ypač kai vakarų Europos šalyse pagalbos linijos gauna vis daugiau skambučių šiuo klausimu.

Aukščiau minėtas temas plėtojo ir interneto industrijos atstovai iš socialinių tinklų „Facebook“ ir „Twitter“, pristatę geriausius ir naudingiausius patarimus vaikams, paaugliams ir jų šeimoms. Jie aptarė verslo, nevyriausybinių organizacijų, švietimo ir visuomenės atstovų veiksmus sprendžiant ekstremizmo ir radikalizmo problemas internete. Socialinio tinklo „Twitter“ žiniomis, apie 20,000 paskyrų buvo pašalinta per 2015 metų žiemą ir pavasarį, bet šioje erdvėje vis dar galima rasti nemažai smurtinio turinio.

Socialinio tinklo „Facebook“ atstovė pristatė tinklo politiką, reglamentuojančią: pagalbą savo saugumui (angl. Helping to Keep you Safe), pagarbaus elgesio skatinimą (angl. Encouraging respectful behavior), paskyros ir asmeninės informacijos saugumą (angl. Keeping your account and personal information secure), intelektinės nuosavybės apsaugą (angl. Protecting your intellectual property). Atnaujintus socialinio tinklo „Facebook“ standartus ir su jais susijusią informaciją galima rasti čia: www.facebook.com/communitystandards.

neo_imageKBS83KCO.jpgPasak „Vaikų linijos“ psichologės Jurgitos Smiltės Jasiulionės, socialinio tinklo „Facebook“ sesijos dalis apie pranešimų administratoriui teikimą ir bendrą statistiką buvo viena įdomiausių. Socialinis tinklas „Facebook“ per savaitę sulaukia daugiau nei 1 mln. pranešimų apie netinkamą turinį – juos išnagrinėti reikia daugybės išteklių, todėl labai svarbu, kad pranešimai būtų adekvatūs ir konkretūs. Pavyzdžiui, jei nuotrauka yra tinkama, o komentarai po nuotrauka – žeidžiantys, tai ir pranešti reiktų apie komentarus, o ne apie nuotrauką. Kitaip, pranešus apie nuotrauką, socialinio tinklo „Facebook“ administracija ir vertins nuotraukos turinį. „Taip pat svarbi pasirodė ši informacija apie socialinį tinklą „Facebook“  – geriau, kai pats asmuo praneša apie jį žeidžiant turinį, o ne kitas žmogus jį bando apginti – tuomet socialinio tinklo komanda į tokį pranešimą reaguoja rimčiau. Dėmesį atkreipiau ir į pasakytą informaciją, kad socialinio tinklo „Facebook“ darbuotojams nesvarbu, ar pranešimas siunčiamas vieną ar kelis kartus – t.y. nereikia skatinti visų savo draugų pranešti apie tą patį pažeidimą“ – dalinasi įspūdžiais psichologė.

Socialinio tinklo „Facebook“ informavimo centras teikia įvairią informaciją, patarimus ir pagalbą saugumo ir privatumo klausimais, kuriuos rasite žemiau pateiktomis nuorodomis:
• Socialinio tinklo „Facebook“ privatumo nustatymai: https://www.facebook.com/about/basics
• Socialinio tinklo „Facebook“ saugumo centras: https://www.facebook.com/safety
• Socialinio tinklo „Facebook“ klausimai pasitikrinti:
http://dwn5wtkv5mp2x.cloudfront.net/ufiles/Facebook_check_Feb_15.pdf
• Socialinio tinklo „Instagram“ saugumo ir privatumo klausimai pasitikrinti:
http://dwn5wtkv5mp2x.cloudfront.net/ufiles/Instagram-Safety-4x4-Checklist_web.pdf
• Socialinio tinklo „Instagram“ patarimai tėvams:
http://dwn5wtkv5mp2x.cloudfront.net/downloads/A_Parents_Guide_to_Instagram.pdf

Mokymų dalyvių pranešimų medžiagą galima atsisiųsti čia.

Saugesnio interneto informavimo priemonių konkurso laimėtojų darbai
Jau tradicija tapęs išteklių konkursas taip pat atskleidė aktualiais šiandienos pasaulio problemas. Balsuoant buvo išrinkti išteklių konkurso nugalėtojai, kurie pristatė savo sukurtus išteklius ir pasidalijo gerąja patirtimi.

1-osios vietos nugalėtoju tapo Švedijos sukurtas „MIL for me“  - internetinis mokymosi išteklius apie medijų ir informacinį raštingumą, kurį sudaro skirtingi moduliai. Šie interaktyvūs moduliai – skirti 4 tikslinėms grupėms: mokytojams ir mokyklų bibliotekininkams, viešųjų bibliotekų bibliotekininkams, jaunimui (12 – 18  metų), pedagogams, dirbantiems su specialiųjų poreikių vaikais. Šį įrankį sudaro medžiaga seminarams bei struktūrizuota metodologija.

Dabar, stebėdami kokybinius ištekliaus vertinimus, pastebime, kad pagrindinis mokomosios medžiagos pritaikymo mokykloje sėkmės faktorius yra tai, kad spręsti klausimus, susijusius su medijų realybe ir informaciniu raštingumu, ji suburia skirtingus profesionalus (mokytojus, mokyklų personalą, mokyklų bibliotekininkus, mokyklų lyderius).

Švedijos SIC išteklius bus verčiamas į kitas kalbas.

2-osios vietos nugalėtoju tapo Latvijos pagalbos linijos 116111 vaizdo filmukas „Mama, tėti, galvokite prieš skelbdami mano nuotrauką“ , skirtas visiems tėvams ir globėjams, perspėjantis pagalvoti prieš skelbiant savo vaikų vaizdo siužetus ir nuotraukas socialiniuose tinkluose. Filmuką galima peržiūrėti: https://www.youtube.com/watch?v=x87VHKQGA4Y .

3-oji vieta atiteko Portugalijai, sukūrusiai mokomuosius filmukus-komiksus, pritaikytus kurtiesiems ar klausymo sutrikimų turintiems 12–18 metų amžiaus paaugliams. Filmukai moko saugiai elgtis elektroninėje erdvėje, socialiniame tinkle „Facebook“ ir visoje internetinėje erdvėje. Susipažinkite ir pasinaudokite šia medžiaga: http://www.seguranet.pt/comic-strips-seguranet.

Lietuvos saugesnio interneto centras šioje kategorijoje pristatė naujai išleistą bloknotą suaugusiems ir jaunimui apie Saugesnio interneto paslaugas Lietuvoje, kurį rasite svetainėje: http://www.draugiskasinternetas.lt/lt/youth/pasinaudok.
 

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.