Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2014-10-16/

Saugaus interneto klausimai – Lietuvoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje

2014 m. rugsėjo 16‒18 dienomis pirmą kartą Lietuvoje vyko Europos nacionalinių saugesnio interneto centrų tinklo INSAFE konferencija, kurioje pagrindinis dėmesys buvo skiriamas vaikų ir jaunuolių saugumui internete, klausimams, susijusiems su interneto įtaka jų sveikatai, savęs žalojimu ir kitomis problemomis.

Konferencijoje, kurioje dalyvavo INSAFE tinklo atstovai iš 33 pasaulio šalių, pranešimus skaitė ir patirtimi dalinosi akademikai, psichologai, sociologai, populiaraus jaunimo socialinio tinklo „Ask.fm“ atstovai, interneto saugumo ekspertai. INSAFE valdymo komiteto posėdis, kuriame buvo aptariamos ateities gairės, sprendžiami strateginiai klausimai, vyko rugsėjo 18 d. Lietuvos Respublikos Seime.

Tyrimo „EU Kids Online“ duomenimis (2013 m. ), per pastaruosius penkerius–šešerius metus labai padaugėjo internetu besinaudojančių vaikų iki devynerių metų. Ši tendencija nėra vienoda visose šalyse, tačiau pastebėta, kad ten, kur apskritai daugiau vaikų naudojasi internetu, juo pradeda naudotis vis mažesni vaikai. Vis daugiau mažų vaikų naudojasi prie interneto prijungtais įrenginiais, ypač planšetiniais kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais su jutikliniais ekranais. Vis daugiau mažamečių vaikų turi galimybę prieiti prie interneto, o tai didina tikimybę susidurti su tam tikrais pavojais interneto erdvėje. Taip pat tyrimas parodė, kad nemažai vaikų iki devynerių metų yra gimę jau turėdami savo pirmąjį „skaitmeninį pėdsaką“ internete. Šie vaikai taps pirmąja karta, patyrusia gyvenimo skaitmeniniame pasaulyje poveikį visam tolesniam jų gyvenimui tikrovėje. Jie paveldės savo skaitmeninius profilius iš tėvų, kuriems dažnai atrodo, kad jų skelbiama informacija bus apsaugota skelbimo metu nustatytais privatumo ir saugumo lygiais, arba kurie visiškai nesidomi tokiais klausimais, kai skelbia savo vaiko tyrimo ultragarsu nuotraukas ar gydytojų išvadas. Prieš porą metų tyrimas, atliktas „AVG“ užsakymu, nustatė, kad Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje ir Ispanijoje 73 proc. kūdikių, kurių motinos turėjo profilius socialiniuose tinkluose, dar nebūdami nė dvejų metų jau turėjo savo skaitmeninius profilius internete .

Vaikų linijos“ vadovas Robertas Povilaitis pristatė pranešimą patyčių prevencijos tema, pasidalindamas Lietuvos patirtimi, mažinant šio reiškinio paplitimą. Savo šalių patirtį šiuo klausimu taip pat pristatė Bulgarijos ir Suomijos atstovai. Daug kritikos sulaukusio socialinio tinklo Ask.fm atstovas pristatė patobulintus tinklo saugumo nustatymus.

Atskirose grupėse vyko užsiėmimai įvairiomis temomis – apie lyčių stereotipus internetinėje erdvėje, sekstingo (angl. sexting) problemą, ribojamo ar nelegalaus turinio pasiekiamumą vaikams, intymios informacijos talpinimą, norint pakenkti vaikams, ir pan.

Šiais metais tinklas INSAFE švenčia 10 metų jubiliejų. Peršiuos metus 31 tinklui priklausantis Saugesnio interneto centras parengė ir išleido pačius įvairiausius mokomuosius išteklius, skirtus padėti mokytojams, tėvams, globėjams, vaikams ir jaunimui – šios sukakties proga konferencijos metu vyko INSAFE tinklo 10 metų geriausių išteklių konkursas. Kiekviena šalis pristatė savo 10 metų geriausią išteklių. Pirmąją vietą laimėjo du ištekliai – Prancūzijos SIC parengtas kompiuterinių žaidimų skeneris bei Slovakijos SIC parengtas, Lietuvoje jau puikiai žinomas animacinis filmukas „Sheeplive“. Antroji vieta atiteko Belgijos SIC, pristačiusiam žaidimą apie saugumą internete, skirtą jaunuoliams. Trečioje vietoje liko Graikijos SIC pristatytas filmukas „To Pantopoleion”, kuriame pabrėžiami pavojai, tykantys internete, kuomet jame naršant nesivadovaujama kritiniu mąstymu.

Tarptautinį užsienio partnerių ir kolegų susitikimą užbaigė vizitai į Vilniaus tarptautinę mokyklą, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų centrą ir „Vaikų liniją“.

Užsienio pagalbos linijų atstovai, lankydamiesi „Vaikų linijoje“, susipažino su tarnybos veiklomis, domėjosi šių veiklų specifika, geraisiais pavyzdžiais ir dalijosi savo organizacijų patirtimi. Šiltas neformalus bendravimas su dideliu būriu svečių „Vaikų linijos“ komandai leido užmegzti naujų pažinčių ir sustiprinti senus ryšius su užsienio kolegomis.

Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre INSAFE koordinatorių visoje ES, Karl Hopwood bei kitus konferencijos dalyvius pasitiko LKNUC direktorė Girdutė Lepeškienė, kuri supažindino su Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centru, jo skyriais ir veikla. Vėliau konferencijos dalyviai buvo pakviesti į IT klasę, kur jų laukė IT mokytoja J. Drazdauskienė ir socialinė pedagogė R. Rusovičiūtė. Svečiams buvo pristatyti visi „Saugaus interneto“ renginiai vykę LKNUC, naudojama metodinė medžiaga bei priemonės, jų taikymas. Po pristatymo vyko diskusijos, dalijimąsis gerąja patirtimi apie vykdytas veiklas bei taikomus darbo metodus, siekiant konstruktyvios pagalbos saugaus interneto klausimais dirbant su neįgaliaisiais.

Saugesnio interneto konferencija

Vilniaus tarptautinėje mokykloje dalyvius sutiko mokyklos direktorė Rebecca Juras, kuri trumpai pristatė mokyklos darbo principus. Mokytojas Antanas Stonkus išsamiai su praktiniais pavydžiais papasakojo apie mokykloje sėkmigai taikomą metodą „Atsinešk savo įrenginį“ (angl. Bring Your Own Device) po diskusijos apie šį Europoje prieštaringai vertinamą metodą, prie vizito dalyvių prisijungus ir Vilniaus tarptautinės mokyklos mokiniams, Graikijos SIC atstovė surengė vaikams improvizuotą pamoką pavojų, tykančių internete, tema.

INSAFE yra Europos nacionalinių saugesnio interneto centrų tinklas, įsteigtas ir iš dalies finansuojamas pagal Europos Komisijos programą „Saugesnis internetas“. Lietuvoje šį projektą įgyvendina Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centras (ITC), asociacija „Langas į ateitį“, VšĮ „Vaikų linija“. Projektą iš dalies remia telekomunikacijų ir IT bendrovė TEO LT.

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.