Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2014-03-13/

Tyrimas apie mažamečių vaikų naudojimąsi internetu

Tinklas „ES vaikai internete“ (angl. „EU Kids Online“) septynerius metus tyrė 9–16 metų vaikų ir interneto santykį, orientuodamasis į vaikų naudojimosi internetu naudą ir pavojus. Nors tai reiškė, kad reikėjo ištirti daug daugiau mažesnių vaikų nei kada nors buvo tirta iki 2006 metų, kai pradėjo veikti tinklas „ES vaikai internete“, rezultatai rodo, kad dabar ypač trūksta informacijos apie mažamečių (0–8 metų amžiaus) vaikų elgseną, susijusią su internetu. „ES vaikai internete“ tyrimas rodo, kad dabar vis jaunesni vaikai pradeda naudotis internetu ir kad mažiems vaikams „techninių, kritinių ir socialinių įgūdžių trūkumas gali kelti [didesnį] pavojų“ (Livingstone ir kt., 2011, 3 p.). Šioje ataskaitoje pateikiama kritinė naujausių tyrimų, siekiančių suprasti naudojimąsi internetu, ir su vaikais – nuo naujagimių iki aštuonmečių – susijusių naujų politikos prioritetų apžvalga. Pagrindinės išvados:

  • Per pastaruosius penkerius–šešerius metus labai padaugėjo internetu besinaudojančių vaikų iki devynerių metų. Ši tendencija nėra vienoda visose šalyse, tačiau pastebėta, kad ten, kur apskritai daugiau vaikų naudojasi internetu, juo pradeda naudotis vis jaunesni vaikai.
  • Trūksta tyrimų, kurie analizuotų labai mažų vaikų naudojimosi internetu privalumus ir pavojus, atsižvelgiant į tai, kad tokių vaikų skaičius gerokai padidėjo, todėl jaučiama daug žinių spragų.    
  • Vaikai iki devynerių metų užsiima įvairia veikla internete, pavyzdžiui, žiūri vaizdo įrašus, žaidžia žaidimus, ieško informacijos, ruošia namų darbus ir bendrauja vaikams skirtuose virtualiuose pasauliuose. Kuo vaikai vyresni, tuo daugiau veiklos internete jiems siūloma.
  • Nenustatyta, kad vaikai iki devynerių metų visais atvejais gebėtų naudotis internetu saugiai ir naudingai, ypač kalbant apie šios amžiaus grupės vaikų bendravimą internete, nepriklausomai nuo to, ar tai būtų jų amžiui skirti virtualūs pasauliai, ar paaugliams ir suaugusiems skirtos interneto svetainės (pvz., „Facebook“, „You Tube“ ir kt.), prie kurių vaikai jungiasi nepaisydami interneto svetainių nustatyto amžiaus cenzo.
  • Tarp šios amžiaus grupės populiarios vaizdo įrašų bendrinimo svetainės – vienos pirmųjų interneto svetainių, kuriose apsilanko labai maži vaikai. Taigi, susirūpinimą kelia tai, kad vaikams lengva pasiekti netinkamą vaizdo turinį.
  • Atsirado nauja tendencija, kai vis daugiau mažų vaikų naudojasi prie interneto prijungtais įrenginiais, ypač planšetiniais kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais su lietimui jautriais ekranais. Dėl to vis daugiau mažamečių vaikų turi galimybę prieiti prie interneto, o tai didina tikimybę susidurti su pavojais.
  • Įvairūs šiuolaikiniai prie interneto prijungti įrenginiai ir programėlės kelia pavojų mažų vaikų privatumui ir saugumui. Operacinių aplinkų įvairovė apsunkina naudojimąsi saugumo ir saugos nustatymais asmeniniuose įrenginiuose, o vaikams prieinama daugybė programėlių, kurios nerodo, ar jų kūrėjai renka duomenis ir jais vėliau dalijasi. Jos taip pat dažnai nesuteikia galimybės tėvams ar vaikams lengvai pasinaudoti blokavimo parinktimis. Vaikų skaitmeniniai pėdsakai dabar pradeda formuotis labai anksti. Kai kurie tėvai rašo tinklaraščius, yra tėvų ir senelių, kurie reguliariai skelbia kūdikių ir vaikų nuotraukas bei vaizdo įrašus. Šie skaitmeniniai pėdsakai yra kuriami už vaikus, kurie yra per maži, kad suprastų ar galėtų duoti savo sutikimą (arba kurie dar net nėra gimę, kai jų tėvai skelbia tyrimo ultragarsu nuotraukas). Neaišku, ar vaikai ateityje galės susirasti, atsiimti ar pašalinti kitų paskelbtą medžiagą.

Visą tyrimą rasite čia.

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.