Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Naujienos

/2011-09-13/

Bibliotekininkai – aktyvūs gyventojų vedliai į skaitmeninį pasaulį

Nors apie 30 proc. Lietuvos gyventojų dar nesinaudoja internetu, jų skaičius nuosekliai mažėja. Tam didelės įtakos turi bibliotekininkų veikla – pastaraisiais metais būtent bibliotekų darbuotojai tapo vienais aktyviausių skaitmeninio raštingumo ugdytojų. Bibliotekininkai – aktyvūs gyvevedliai į skaitmeninį pasaulį. Bibliotekininkai aktyviai jungiasi ir į kitų organizacijų vykdomas gyventojų mokymo programas. Verslo įmonių aljansas „Langas į ateitį“ šiuo metu įgyvendina projektą „Lietuvos e. piliečiui – paslaugos internete“, kurio metu su informacinėmis technologijomis planuojama supažindinti 16 tūkst. šalies gyventojų. Vykdant šį projektą, būtent bibliotekininkai tapo vienais aktyviausių gyventojų vedlių į informacinių technologijų pasaulį. Į aljanso „Langas į ateitį“ iniciatyvą įsitraukė 36 bibliotekos, o jose dirbantys 296 bibliotekininkai skaitmeninio raštingumo žinių jau suteikė 5 tūkst. šalies gyventojų.

Pagrindine vaikų laisvalaikio veikla tapo naudojimasis internetu, rodo apklausos duomenys. Jei prieš 2-3 metus vaikai ir paaugliai laisvalaikį dažniausiai leisdavo su draugais, tai dabar kompiuteris ir internetas tiesioginį bendravimą su bendraamžiais nustūmė į antrą planą. vaikų priklausomybei nuo informacinių technologijų, ypač svarbu atkreipti dėmesį į saugų interneto naudojimą – tiek tėvai, tiek mokytojai, tiek bibliotekininkai turi mokyti jaunąją kartą apsisaugoti nuo grėsmių internete“, – teigė projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius. Didelė dalis vaikų teigė asmeniškai pajutę internete slypinčius pavojus. 62 proc. jų yra susidūrę su grėsmėmis kompiuteriui, 22 proc. – su įžeidžiančiais komentarais, 14 proc. – priklausomybe nuo interneto, 9 proc. – interneto pažintyse slypinčiais pavojais, 6 proc. – asmens tapatybės pasisavinimo grėsmėmis. Vaikų bendravimas persikėlė į internetą Projekto „Bibliotekos pažangai“ užsakymu RAIT atliekamų 12-14 metų vaikų apklausų duomenimis, 2009 m. laisvalaikį su draugais dažniausiai leido 39 proc. vaikų, tuo tarpu 2010 m. pabaigoje – vos 28 procentai. Naudojimasis kompiuteriu, kaip populiariausia laisvalaikio forma, šiuo periodu vaikų auditorijoje išaugo nuo 22 proc. iki 30 procentų. Trečia pagal populiarumą laisvalaikio veikla – televizoriaus žiūrėjimas (14 procentų). „Šiuo metu maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų nesinaudoja internetu, tuo tarpu tarp vaikų ir paauglių nesinaudojančių internetu praktiškai nebėra.

Susidūrę su interneto grėsmėmis, 48 proc. vaikų teigia pagalbos besikreipiantys į šeimos narius, 32 proc. – į draugus ir pažįstamus, 13 proc. – į mokytojus. Miesto vaikai pagalbos dažniau kreipiasi į šeimos narius – 55 proc. (kaime – 36 proc.), o kaimo vaikai – į bibliotekininkus (11 proc., tuo tarpu mieste – 3 proc.). Tačiau bibliotekos ne tik padeda kovoti su internete slypinčiomis grėsmėmis, bet taip pat aktyviai prisideda prie skaitmeninio turinio kokybės gerinimo. Bibliotekų iniciatyva įgyvendinamų projektų metu taikant modernias technologijas kuriami elektroniniai žinynai, į virtualią erdvę perkeliami literatūros ir spaudos leidiniai, vaikus siekiama sudominti naudingais žaidimais ar galimybe pritaikyti naujausias informacines ir kompiuterių technologijas mokslui ir pažinimui.

Daugiau informacijos temomis „Pokyčius bibliotekose lemia visuomenės poreikių kaita“, „Regionų įžymybės po Lietuvą pasklis skaitmeniniuose pasakojimuose“, „Šiais metais kaimo bibliotekas pasieks beveik 600 naujų kompiuterių“, „Internetas kaimo gyventojams padeda nugalėti ilgesį ir nerimą“, „Saldūs kampanijos „Atsargus internete“  vaisiai“ ir kitas galite skaityti programos „Saugesnis internetas“ partnerių Projekto „Bibliotekos pažangai“ informaciniame elektroniniame leidinyje, kuris skirtas ne tik viešųjų bibliotekų darbuotojams, bet ir besidomintiems interneto pažanga Lietuvoje piliečiams.

Čia galite ATSISIŲSTI pilną informacinį elektroninį leidinį

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.