Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Vasaros stovykla Rumunijoje 2013 m.

Kiekvienais metais organizuojama vasaros stovykla, kurioje kviečiami dalyvauti ir atstovai iš Lietuvos. Projekto Saugesnis internetas komanda už labai aktyvų dalyvavimą projekto veikloje šiais metais atrinko mokinę Gabrielę ir mokytoją Jolitą, kuriuos keliavo į Rumuniją. Stovyklos dalyvių įspūdžius galite skaityti žemiau.

Būkite aktyvūs ir keliaukite į stovyklą bei tapkite mūsų Sėkmės istorijų pagrindiniais veikėjais!!!

Jaunimo vasaros stovykla Rumunijoje:
Internetas tampa mobilus. Kur link mes einame?“

mokiniai.jpg

Šių metų liepos 10-16 dienomis Timisul de Jos, Baršove, Rumunijoje, vyko Rumunijos Saugesnio interneto centro organizuota vasaros stovykla jaunimui tema „Net goes mobile. Where do we go?" („Internetas tampa mobilus. Kur link mes einame?"). Ši stovykla sukvietė jaunimą iš skirtingų Europos šalių: Moldovos, Estijos, Kipro, Vengrijos, Slovakijos, Nyderlandų. Didžiausias dalyvių skaičius buvo iš Rumunijos. Šiemet pirmą kartą į stovyklą vyko ir Lietuvos atstovė - 16-metė moksleivė iš Kuršėnų Gabrielė Mažeikaitė. Visus dalyvius vienijo bendras noras, kurį jie pasakė per pirmąjį seminarą: sužinoti apie problemas bei galimybes, susijusias su saugiu internetu bei jo mobilėjimu ir, žinoma, susirasti naujų draugų bei smagiai praleisti laiką. Kad stovykloje nenuobodžiaus, moksleiviai įsitikino jau pirmo vakaro metu. Po skanios ir gausios vakarienės įvyko susipažinimo vakaras. Kiekviena dalyvių komanda pristatė savo šalį įvairia atributika, dainomis, šokiais, video medžiaga. Išmonės ir linksmybių netrūko! Nuostabu buvo matyti abipusę suaugusiųjų (stovyklos organizatorių) ir jaunuolių partnerystę: visi drauge patvirtino taisykles ir susitarimus (nekritikuoti vienas kito, bendradarbiauti ir padėti vienas kitam siekiant bendrų tikslų, kelti klausimus), kurių laikėsi visos stovyklos metu.

Penkias dienas rytais ir po pietų moksleiviai lankė seminarus, kur klausėsi interaktyvių paskaitų įvairiomis temomis: mobilus internetas, skaitmeninis pasaulis, kibernetinės grėsmės, priklausomybė nuo interneto ir mobiliųjų telefonų, jaunimo galia keisti pasaulį. Lektoriai dalykiškai, bet gyvai, su humoru dalinosi savo patirtimi ir žiniomis, kiekvieną kartą pabrėždami ir įkvėpdami mintį, kad ateitis priklauso jaunimui. Manau, jiems tai pavyko, nes ir patys pranešėjai - įdomios, įkvepiančios asmenybės. Stovyklos dalyviai turėjo progą pabendrauti su organizacijos „Insafe“ atstove Briuselyje  Anni Siltanen, Kompanijos Kaspersky Lab. (tai tarptautinė informacijos apsaugos programinės įrangos gamintoja) atstovu Stefan Tanase; Rumunijos Digital Champion nugalėtoju Paul Andre Baran, programos „Gelbėkime vaikus“ psichologe Diana Stanculeanu. Tai, kad temos aktualios ir įdomios, rodė nesibaigiantys klausimai pranešėjams.

Kiekviena paskaita buvo integruojama su praktine seminaro dalimi (angl. workshop), kur kiekvienas dalyvis, dirbdamas skirtingose grupėse bei komandose, praktiškai taikė išgirstas žinias, dalijosi savo patirtimi bei idėjomis, teikė siūlymus, galėjo konsultuotis su lektoriumi. Pratybų metu jaunimas demonstravo kūrybingumą, originalumą, išradingumą, mokėjimą argumentuoti bei išklausyti kito nuomonę, dirbti komandoje bendradarbiaujant.

Tokia dienotvarkė nė kiek neišvargindavo stovyklos dalyvių. Priešingai, visą dieną leidę mokydamiesi, jie dar energingiau leisdavo vakarus. Iki vėlumos vykdavo karaokė, parodijų konkursai, šokiai, netgi sumo imtynės, kurios kėlė daug juoko! Šie vakarai stiprino draugystę, užsimezgusią tarp naujų draugų. Intrigą kėlė „slapto draugo“ vokeliai. Kiekvienas iš moksleivių turėjo ištraukti vardą žmogaus, kuriam kiekvieną dieną į voką (pakabintą ant sienos) įdėdavo ką nors malonaus. Nė vienas nežinojo, nuo ko gauna smulkmenėles ir staigmenėles iki paskutinio vakaro.

Važiuodami Brašovo miesto link, visi galėjo grožėtis Transilvanijos gamtovaizdžiu - savita architektūra, nesibaigiančia žaluma ir Karpatų kalnų grandinėmis. Atvykus į Brašovą, vieną iš labiausiai turistų lankomų miestų, moksleiviai susiskirstė į komandas ir gavo užduotį „Lobio ieškojimas“, kai per tam tikrą laiką pagal duotą žemėlapį su užuominomis reikėjo rasti žymiausius Brašovo miesto objektus: Juodąją bažnyčią, Šv. Nikalojaus katedrą, Tarybos skverą ir kt. Šiame žaidime pralaimėjusių nebuvo,- visi buvo apdovanoti aukso medaliais. Kita stotelė - Rašnovo pilis, kuri XV a. buvo viena tvirčiausių Transilvanijos tvirtovių. Pakilę linksmu traukinuku į daugiau nei kilometro aukštį, galėjome vaikštinėti kažkada čia buvusį kaimelį primenančiomis gatvelėmis, užsukti į restauruotus namelius. Akį vis traukė kalnų didybė...

Sekmadienį pakeitė pirmadienis, paskutinė stovyklos diena. Visus praktinius užsiėmimus vainikavo Projektinio darbo konkursas, kurio finalas įvyko vakare. Tai buvo tęstinė užduotis, kurią 6 komandos žingsnis po žingsnio įvykdė visos stovyklos metu.

Labai džiaugiuosi proga dalyvauti šioje Saugaus interneto vasaros mokykloje.  Jaučiuosi tvirčiau ir esu pasiryžusi dalintis informacija su bendraamžiais savo mieste ir šalyje apie Internetą ir projektų kūrimą ir vykdymą.  Tai pat esu dėkinga stovyklai už tai, kad padėjo man paaugti emociškai, savo vidumi ir padovanojo naujus draugus. Jos metu supratau – nesvarbu, iš kur esame, nepaisant išvaizdos, kalbos barjero ar tradicijų,  visi susiduriame su tomis pačiomis problemomis. Mūsų komanda buvo puikus pavyzdys, kaip keturios skirtingos šalys gali susivienyti ir jas išspręsti!

Stovyklos metu, išklausę paskaitą apie projektų kūrimą ir vykdymą, turėjome visą savaitę sukurti savo projektą. Komandą pavadinome „Negania“ ( Mišinys šalių: Lithuania, Romania, Netherlands, Hungary). Pasirinkome „Internetinių patyčių“ temą, nes visi mūsų komandos nariai su šia problema yra susidūrę.   Mūsų projekto tikslas – skatinti jaunimą nebijoti prabilti, jeigu iš jų tyčiojamasi internetinėje erdvėje.  Tu renkiesi, ar būti auka ir leisti kitiems užgaulioti internete, ar didvyriu ir apie tai pranešti!

Štai, kokiais įspūdžiais dalijasi Gabrielė: „Turbūt žinote tą jausmą, kai pradžioje kelionės taip neramu, lyg ir namo norisi, bet kai ateina laikas išvykti - ašarų pakalnės ir pasisakymai, kad norėtum čia likti amžinai... Stovyklos tikslas buvo mokyti mus apie saugų internetą, tačiau ji išmokė ir kur kas daugiau dalykų: dirbti grupėje ir kartu priimti sprendimus, išklausyti kito nuomonės, patobulinome anglų kalbą bei susipažinome su kitomis kalbomis, papročiais, maistu... Stovykla išmokė ir savarankiškumo, lankstumo, ir atsakingumo.

Įspūdžiais dalinosi mokytoja Jolita Navickienė ir mokinė Gabrielė Mažeikaitė.

Trumpus video siužetus iš stovyklos galite pamatyti čia:

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.