Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Įspūdžiai iš „Saugesnio interneto“ forumo Briuselyje

Kiekvienais metais skirtingoje šalyje vykstančiame „Saugesnio interneto“ jaunimo forume dalyvauja ir Lietuvos atstovai. Šiemet į Briuselyje vykusį forumą keliavo Lietuvos atstovai iš įvairių institucijų bei mokinė Aistė Česnavičiūtė su savo mama.

briuselis_2013.jpg

Po forumo uždavėme kelis klausimus Aistės Česnavičiūtės mamai:

Pasidalinkite mintimis apie Saugesnio interneto forumą, ką galite pasiūlyti kitiems tėveliams, mums kaip organizatoriams?

Iš tikrųjų šis renginys man atvėrė akis, nes žinojau, kad yra grėsmių internete, bet kad jų yra tiek daug... Vaikai turi atsakingai elgtis naudodamiesi internetu. Jeigu jie pasisavina kokį kūrinį ir platina, tai jau yra nusikaltimas, ir jie turi žinoti, kad už tą nusikaltimą yra baudžiama. Gal platina nelegalų kažkokį dalyką, skleidžia blogą turinį ir pan., tai turi turėti atgarsį, būti sustabdyta, šalinama iš interneto. Ir šiame forume turėjome daugybę visokių pavyzdžių. Su tėvais diskutavome, kaip apsaugoti vaikus, kaip vaikai elgiasi, kaip juos atpratinti nuo interneto priklausomybės, nes iš tikrųjų daug jaunų žmonių nieko daugiau ir nedaro tik gyvena virtualiame pasaulyje. O yra ir kitas gyvenimas: ir sportas, ir žaidimai, ir kitos pramogos.

Gal jau dabar turite kokį patarimą tėvams?

Vieni tėvai sako, kad vaikams reikia daugiau meilės, daugiau bendravimo. Ir tiems, kurie nuolat sėdi internete, tiesiog trūksta tėvų meilės. Tėvai turėtų daugiau bendrauti su vaikais, kad nustatytų naudojimosi internetu ribas, mokytų, kad gyvenimas vyksta ne vien internete, yra ir realus gyvenimas. Per visas šias keturias dienas tikrai daug sužinojau, sužinojau, kaip elgtis, yra saugesnio interneto tinklalapis ir, jeigu pastebėjai, kad kažkas ne taip, tu gali pranešti. O tuomet tuo užsiims policija ar kiti atsakingi asmenys. Ir galės sustabdyti neteisėtus veiksmus. Nes kiekvienas žingsnis internete ateity žmogui gali labai atsiliepti. Ir reikia labai gerai apgalvoti, laiku sustoti prieš keliant kažkokią informaciją, nes ten ji lieka visą gyvenimą.

O kaip tėveliams pranešti, kaip juos pasiekti?

Sulaukėme patarimų, kaip nusistatyti privatumą internete, draugiško interneto tinklalapyje yra kalbama apie privatumo nustatymus. Tai labai apsaugotų nuo neigiamos informacijos, nes visokie anonimai ir pan. tikrai gali labai pakenkti. Tėvai turi nuo mažens vaikus sąmoningai mokyti. Technologijos eina į priekį, o mes atsiliekam. Tėvus taip pat reikia mokyti, šviesti, supažindinti su egzistuojančiomis problemomis ir jų sprendimo būdais.

DI_logo_3_bw.png

Kas šiame jaunimo forume tau buvo pačiai naudingiausia, kuo galėtum pasidalinti su kitais? – atsako Aistė Česnavičiūtė

Manau, kad kiekvienas turėtų būti atidesnis visoms interneto problemoms, nepraleisti jų pro akis, nes mažos problemos gali virsti didelėmis. Šiame forume diskutavome ir kalbėjome apie daugelį atvejų, kai kasdienės patyčios perauga į fizinį smurtą – viskas persikelia į realų gyvenimą. Vaikai, naršydami internete, turėtų suprasti, kad viskas, ką jie daro internete, gali turėti pasekmių realiame gyvenime. Kiekvienas turi prisiimti atsakomybę už savo veiksmus, ir suprasti, kad internetas nėra ta vieta, kur gali daryti, ką nori. Kaip elgiesi realiame gyvenime, toks turi būti ir virtualiame. Visos pasekmės yra tiesiogiai susijusios.

Galbūt turi kokių idėjų, ką dar galėtume nuveikti Lietuvoje? Ką galėtum patarti Saugesnio interneto informavimo centrui?

Manau, kad reikėtų daryti kažką panašaus, organizuoti forumą, nes bent jau aš nelabai žinojau, kas Lietuvoje vyksta, net nelabai žinojau apie pačias saugesnio interneto problemas, reiktų kuo daugiau apie tai kalbėti, kad visi susimąstytų, su kokiomis problemomis susiduriama internete.

Kaip tu siūlytum paskleisti tas idėjas?

Aš geriausiai sužinau per visokius konkursus ir renginius, forumus, mielai eičiau ir sutikčiau diskutuoti ir prisidėčiau prie renginių organizavimo. Konkursais ir panašiais renginiais skatinti šią idėją, kad labiau susimąstytų žmonės apie problemas internete. Man patiko organizuoti konkursai, rengėm savo mokykloje diskusiją, tikrai daug mokinių įsitraukė į ją. Ir mūsų kurti filmukai yra ir mūsų mokyklos puslapyje, ir jūsų draugiško interneto puslapyje, taip šios idėjos ir yra platinamos.

DI_logo_3_bw.png

Claudine Thomas, projekto Saugesnis internetas vadovė Europos Komisijoje, dalyvavusi apie 400 dalyvių sulaukusiame ir 2 dienas trukusiame Saugesnio interneto forume Briuselyje pasakojo, kad forumo metu buvo dalinamasi patirtimis ir žiniomis 5 pagrindinėmis temomis: vaikų privatumo apsauga, priekabiavimas internete, socialiniai tinklai ir technologijų industrijų atsakomybė, jaunimo ir mokytojų švietimas bei interneto privalumai ir trūkumai.

briuselis_2013_claudine.jpg

Projekto vadovė teigė, kad visi piliečiai turėtų rūpintis vaikų ir jaunimo apsauga internete, taigi jie visi gali prisidėti prie geresnio interneto kūrimo. Mes visi – tėvai, mokytojai, socialiniai darbuotojai – galime padėti vieni kitiem dalindamiesi savo žiniomis ir patirtimi. Kuo daugiau žinosime apie internetą, tuo naudingiau ir prasmingiau juo naudosimės.

Claudine nepamiršo pagirti ir Lietuvos už aktyvų dalyvavimą tarptautiniame konkurse „Europos apdovanojimas už geriausią interneto turinį vaikams“ ir Lietuvos Saugesnio interneto komandos pastangas kuriant geresnį ir saugesnį internetą.

DI_logo_3_bw.png

Aistės ir kitų dalyvių įspūdžiai iš forumo

Šį kartą diskutuoti tema „Geresnis internetas su Tavimi / Jaunimu“ (angl. Better Internet with You(th)) buvo pakviesti trisdešimt jaunimo atstovų iš ES šalių, kad atskleistų savo požiūrį į virtualaus saugumo problemas. Teko nemažai padirbėti: aptarėme anonimiškumo, elektroninių patyčių, privatumo, psichologinio smurto, grasinimų, žalingo turinio klausimus, kol galiausiai padarėme išvadą, kad mūsų visuomenėje vaikų veiklai internete suaugusieji skiria per mažai dėmesio. Manau, ne paslaptis, kad daugelis tėvų net nenutuokia, ką jų atžalos veikia virtualioje erdvėje, ką jau bekalbėti apie rūpinimąsi jų saugumu. Dažnas vaikas, gavęs neribotą laisvę, patiria riziką lengvai pakliūti į piktadarių rankas, patirti elektronines patyčias, žalingo turinio poveikį ir dažniausiai net nesusimąsto apie saugumą, kol nenukenčia pats. Vis dėlto nemažai tėvų ne ypač dažnai naudojasi internetu ir netgi nežino, kaip saugiai elgtis internete, kokios yra jų teisės ir galimybės – ne visuomet suspėjama paskui sparčiai tobulėjančias technologijas. Taigi, po dviejų dienų diskusijų buvo nuspręsta, kad reikia kurti daugiau pamokų saugesnio interneto tema, skatinti tėvus domėtis savo vaikų veikla virtualioje erdvėje taip pat, kaip ir realybėje. Juk mūsų ateitimi rūpinsis šiandieninis jaunimas, todėl jį ugdyti reiktų atidžiau. Visgi internetas gali būti ir labai pavojinga erdvė.

Nepaisant įtempto protinio darbo, iš Belgijos grįžau su šypsena: naujas žinių bagažas, įdomi patirtis, daugiau pasitikėjimo savimi ir  trisdešimt naujų pažinčių, kurių kiekviena ypatinga savaip. Tikrai nenusivyliau, o laikas prabėgo nepastebimai. Pasiruošimo renginiui metu (dvi dienos prieš forumą) mes ne tik diskutavome, tačiau užsiimdavome įvairiais pažintiniais žaidimais, padedančiais sesijų metu jaustis ir mąstyti laisviau. Viskas vyko gana sklandžiai, o idėja, kad tiek žmonių atvyko išgirsti jaunų žmonių balso, suformavo tikrai malonią atmosferą. Tikrai mielai sutikčiau atvažiuoti į tokį renginį ir dar kartą.

Aistė Česnavičiūtė,
Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mokinė

DI_logo_3_bw.png

Siekdami pelno žaidimų kūrėjai strategiškai siekia padaryti vaikus priklausomus nuo internetinių žaidimų

Vienas iš Saugesnio interneto forumo 2013 pranešėjų, profesorius, mokslininkas Joel Bakan (Britų Kolumbijos universitetas, Kanada), kalbėjo apie tai, kaip kompiuterinių žaidimų kūrėjai siekia ekonominės naudos, sąmoningai bandydami padaryti vaikus priklausomus nuo sukurtų žaidimų. Vienas iš mokslininko išvardintų žaidimų pavyzdžių — virtualūs gyvūnėliai. Virtualiu gyvūnėliu, kaip ir gyvu, reikia nuolat rūpintis – tai lemia vaiko prisirišimą, reguliarų ir dažną apsilankymą žaidime.

Tokio tipo žaidimų kūrėjai naudoja kazino taktiką, kad sukurtų vartotojo pasikartojantį, reguliarų ir nepertraukiamą žaidimą. Paprastai registracija žaidime yra nemokama, o pirmąjį kartą prisijungus yra suteikiami virtualūs pinigai, už kuriuos žaidėjas gali nupirkti išskirtinių prekių savo herojui. Žaisdamas tokio pobūdžio žaidimą, vaikas palengva prisiriša prie savo virtualaus „draugo“. Nerimauja, kad šis būtų sveikas, laimingas ir viskuo aprūpintas, nori jam nupirkti išskirtinų daiktų, kuriuos ne kiekvienas turi. Tačiau tokiems išskirtiniams daiktams reikia tikrų pinigų. Pavyzdžiui, žaisdamas tokį žaidimą išmaniajame telefone vaikas vienu mygtuko paspaudimu už tikrus pinigus įsigyja virtualių pinigų išskirtinėms prekėms, kurie yra nuskaičiuojami mobiliojo ryšio operatoriaus, todėl vėliau tėvai sulaukia milžiniškų sąskaitų už mobiliojo ryšio paslaugas.

Naujausi ir greičiausiai plintantys tokio pobūdžio žaidimai naudojami ir socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, Facebook’e. Šie žaidimai vadinami socialiniais žaidimais, kai norint pelnyti geresnių rezultatų žaidime, reikalinga draugų pagalba ir bendradarbiavimas. Žaidėjas į žaidimą įtraukia savo draugus, nuolat rungtyniauja, bendrauja, dalijasi ir taip žaidimas populiarėja grandinine reakcija.

Taigi tuomet, kai yra sukuriamas stiprus vaiko emocinis prisirišimas ir meilė virtualiam „draugui“, žaidimų kūrėjai užsitikrina didelį praleistų valandų žaidime ir paspaudimų skaičių, daugybę išleistų pinigų. Taikydami tokią taktiką žaidimo kūrėjai kraunasi milijonus, o vaikai tampa priklausomi nuo žaidimų.

Renalda Adamovič,
projekto „Saugesnis internetas“ komandos narė

DI_logo_3_bw.png

Vaikai iki 8 metų internete yra ypač pažeidžiami

Saugesnio interneto forume dažnai buvo akcentuojama, kad vaikams ir paaugliams, besinaudojantiems internetu, yra labai reikalinga vyresniųjų pagalba. Paaugliai ir jaunuoliai, nepaisydami gerų naudojimosi internetu įgūdžių, kalbėjo, kad jiems ypač trūksta patarimų, kaip elgtis internete, kaip rasti patikimos informacijos, kaip saugiai naudotis siūlomomis paslaugomis ir pan.

Darbo grupėje „Geresnis internetas: kaip mes padedame mažiesiems interneto naudotojams?“ buvo pristatytas tyrimas, kaip maži vaikai iki 8 metų naudojasi internetu įvairiose šalyse. Tyrėjų nuomone, šis vaikų amžius turėtų būti prioritetinis siekiant apsaugoti vaikus nuo pavojų internete. Svarbiausios priežastys:

  • pradėdami eksperimentuoti internete, vaikai pradeda mokytis;
  • šio amžiaus vaikai yra ypač pažeidžiami;
  • maži vaikai turi didesnę riziką patekti į pavojų naršydami internete be priežiūros;
  • ištekliai internete dažniausiai yra skirti vyresniems vaikams ir paaugliams (80 %).

Siekdami apsaugoti mažuosius, suaugusieji turi aktyviai prižiūrėti vaikų veiklą internete. Tėveliai privalo tam skirti laiko ir turi atsiminti, kad techniniai sprendimai (turinio filtravimo programos, slaptažodžiai ir kt.) neapsaugo nuo visų pavojų.

Didžiausia rizika internete kyla dėl netinkamo mikroklimato šeimoje, nesikalbėjimo, nepasitikėjimo vienas kitu. Tėvai turi aktyviai dalyvauti savo vaikų gyvenime, domėtis jų veiklomis, kurti pasitikėjimu paremtus santykius su savo atžalomis.

Belgijos Saugesnio interneto centras pristatė filmuką mažiesiems ir jų tėveliams – filmukas moko pačius mažiausiuosius saugiai elgtis internete. Pasižiūrėkime ir pasidalinkime su kitais!

Natalija Ignatova, Švietimo informacinių technologijų centras,
Projekto „Saugesnis internetas“  koordinatorė Lietuvoje

DI_logo_3_bw.png

Britų interneto verslininko ir knygų autoriaus Andrew Keen pranešimas apie kūrybiškumą, anonimiškumą ir hipermatomumą internete buvo vienas įdomiausių ir sukėlė daugiausia diskusijų Saugesnio interneto forume. Pranešime autorius meta iššūkį šiandien visuotinai priimtoms idėjoms apie mūsų, socialių ir interneto sujungtų piliečių, gyvenimą ir teigia, kad socialinės žiniasklaidos revoliucija silpnina, klaidina ir skaldo visuomenę, užuot kūrusi idilišką interneto sujungtą visuomenę. Jis perspėja, kad reikia iš naujo peržiūrėti vertybes, antraip po 25 metų dalykai, kuriuos pažįstam ir mėgstam, gali išnykti: nebebus profesionalios muzikos verslo, laikraščių industrijos ar knygų leidybos. Dar blogiau, šiuolaikinis internetas grasina mūsų privatumui, asmeniniam gyvenimui ir išskirtinei individualybei.

Vilius Nakutis, LR Ryšių reguliavimo tarnyba,
Projekto „Saugesnis internetas“ partneris

DI_logo_3_bw.png

Robertas Povilaitis, VŠĮ „Vaikų linija“ vadovas, kartu su kolegomis iš Ispanijos ir Vokietijos vedė vieną iš paralelinių sesijų „Apprectiating, envisionin, engaging, innovating – Managing risks for vulnerable users”. Šiame užsiėmime buvo aptariama, kuo internetas yra patrauklus vaikams ir jaunimui, bandoma įsivaizduoti, kaip interneto naudojimas gali pasikeisti ateityje ir ką įvairios organizacijos gali padaryti, kad vaikai jaustųsi saugesni.

DI_logo_3_bw.png

Saugesnio interneto forume dalyvauja visi, kuriems rūpi geresnis internetas ir galimybė pasidalinti ar surasti idėjų, kaip tai padaryti. Asociacijos „Viešieji interneto prieigos taškai“ nariai aktyviai dalyvavo forume ir pasidalino patirtimi, įgyta ES Saugaus  interneto programos finansuojamo projekto „Social Web – Social Work“ metu.

Didelį įspūdį paliko forume dalyvaujantis jaunimas, sąmoningas, žinantis interneto privalumus ir technologijų teikiamas galimybes, bet suprantantis ir kylančias grėsmes. Kaip sakė vienos sesijos dalyvis – jaunuolis, svarbu, kad jaunimas turėtų net tik virtualių, bet ir realių draugų.

Julita Pigulevičienė, VIPT asociacija

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.