Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Archyvas

/2006-11-23/

1984 arba stebėkite savo vaikus

Spaudoje internetu bendraujančių vaikų auklėjimo priemone tėvai vis dažniau raginami pasitelkti ne filtravimą, o stebėjimą. Kodėl? Kadangi internetas tampa vis labiau prieinamas daugelyje vietų ir įrenginių, tėvams tampa vis sunkiau pasikliauti filtrais, blokuojančiais konkrečias svetaines visuose prieigos taškuose.

Atsiradus bendravimui tinkle ir priemonėms, skirtoms šioms naujoms interneto naudojimo reikmėms, dabar turime trijų rūšių stebėjimą (kol kas daugiausiai „MySpace“ vartotojams):

  • Žmonių atliekamas stebėjimas, kuriam atlikti pasitelkiama technologija (pvz., SafeSpacers.com, siunčianti tėvams elektroninio pašto pranešimus apie veiklą portale „MySpace“);
  • Techninis stebėjimas (pvz., BeNetSafe ir myspaceWatch), kuriam atlikti naudojama paieškos technologija, leidžianti paauglius kontroliuoti lengviau ir patogiau, negu pačiam lankantis jų puslapiuose, ir...
  • Atviras klavišų registro stiliaus stebėjimas, kurio metu registruojamas kiekvienas konkrečiu kompiuteriu besinaudojančio asmens klavišo paspaudimas.

Trečiasis būdas naudojamas maždaug nuo interneto atsiradimo pradžios. Daugelio apie internetą nutuokiančių tėvų manymu, tai kraštutinė išeitis, nes fiksuoja viską, ką vaikas veikia internete, todėl nesuteikia jokio privatumo – privilegijos (o ne teisės), kurią vaikai turi turėti galimybę užsitarnauti. Miniu tai kaip vieną iš galimų sprendimų, kadangi kartais nekomunikabilius vaikus, kurie gali atsidurti pavojuje, būtina kontroliuoti ir taip apsaugoti.

Pirmos dvi alternatyvos – iš tikrųjų labiau patogumo priemonės. Tėvai gali patys stebėti savo vaikų puslapius, jeigu šie nurodo puslapių interneto adresus arba URL (tai yra gerai, nes kalbama apie veiklą internete!). Vis dėlto kartais užimti tėvai siekia gauti iš paslaugos teikėjo vieną elektroninio pašto pranešimą per dieną arba per savaitę, kuriame nurodoma pagrindinė informacija, pavyzdžiui, viešai paskelbtas adresas arba telefono numeris. Jeigu vaiko puslapyje yra įjungtos privatumo funkcijos, dėl kurių jis tampa neprieinamas visiems, išskyrus draugų sąraše esančius, asmenims, kai kurie tėvai reikalauja, jog į tą draugų sąrašą būtų įtraukti ir jie, kad galėtų tą puslapį retkarčiais patikrinti. Šios naujos stebėjimo paslaugos taip pat gali padėti tėvams rasti vaikų profilius „slaptu režimu“, tačiau vėlgi, juos suradus, paprastai geriau atvirai kalbėti apie stebėjimą, o ne konfrontuoti su vaiku išaiškėjus jo neprideramam elgesiui. Pernelyg audringa reakcija ir konfrontacija neretai verčia vaikus pasitraukti į interneto pogrindį, kur esti dešimtys bendravimo internetu paslaugų. Daugelis vaikų turi kelis profilius vienoje arba keliose svetainėse, kai kuriais atvejais – vienus profilius, kuriuos mato Mamytė ir Tėvelis, o kitus, kurie nėra skirti suaugusiųjų akiai.

 

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.