Svetainės medis|    
  Pagrindinis   Vaikams ir jaunimui Tėvams  
Pranešk
Vaikų linija 116 111

Archyvas

/2006-10-06/

Susibūrimų vietos internete

Įvairiausių pomėgių žmonėms prikurta daugybė virtualių susibūrimo vietų. Dienraščio Wall Street Journal redaktorius Jasonas Fry neseniai atidžiau pažvelgė į dvi specifines tokių vietų rūšis: blogus (interneto dienoraščius) ir internetinės tikrovės žaidimus. Pridėčiau dar vieną pagrindinę kategoriją, kuria daugiausiai naudojasi paaugliai ir vos dvidešimt peržengę jaunuoliai: bendravimo internetu svetaines. Šias kategorijas dar galima skaidyti į įvairiausius porūšius, tarp jų – į „nišines“ bendravimo svetaines, internetu suburiančias įvairaus amžiaus ir pomėgių žmones (žr. „Bendravimo svetainių daugėja kaip...“), nors interneto svetainėse MySpace, Facebook, Xanga, LiveJournal, YouTube renkasi daugiausiai jaunimas.

"Nuo namų nutolę namai"

Šiame straipsnyje įdomu tai, kad J. Fry susibūrimų internete vietas lygina su fizinėmis gyventojų susibūrimo vietomis – “nuo namų nutolusiais namais”, kuriuos Vakarų Floridos universiteto sociologijos profesorius Ray Oldenburgas savo 1989 m. išleistoje knygoje „Didžioji geroji vieta“ apibūdina kaip „trečiąsias vietas“ (po namų ir darbo arba mokyklos). „Prof. Oldenburgas išvardija aštuonias trečiųjų vietų ypatybes, - rašo J. Fry. - Tai neutrali teritorija, „lygių teisių oazės“, kur rangas ir padėtis nesvarbūs, ten svarbiausia veikla – pokalbis, jas lengva pasiekti ir prie jų prisiderinti, jos turi pagrindinę įtakingų senbuvių grupę, jų profilis – kuklus, o ne rėksmingas, jų nuotaika – žaisminga, jose jaučiamasi kaip namie nesant namuose“. Įsivaizduokite barą, kuriame su draugais susirenkate kiekvieną trečiadienį ar klasioko namus, kur po mokyklos einat pažaisti naujo “Playstation” žaidimo. Šiandieninėms bendravimo svetainėms būdinga daugelis šių savybių, išskyrus tai, kad ne visi, bet vis dėlto kai kurie „MySpace“ vartotojai bendrauja ne visiškai lygiomis teisėmis (kai kurie „MySpace“ dalyviai varžosi dėl kuo aukštesnio jų nuotraukų vertinimo ir populiarumo. Iš tikrųjų, tai virtuali mėgstamų rajono gyventojų susibūrimo vietų versija.

Namų rūšys

Taigi yra trijų rūšių vietų, kur įvairaus amžiaus žmonės randa sau artimą bendruomenę: dislokacijos - „tikrojo pasaulio susibūrimo vietos“, bendrų interesų - virtualiosios vietos ir vietos, buriančius žmones tiek pagal interesus, tiek pagal fizinį artimumą (pavyzdžiui bendravimo svetainės, skirtos vartotojams Vilniuje, Klaipėdoj, automobilių mylėtojai Kupiškyje ir pan.). Pasak J. Fry, jeigu būtų tik pirmos dvi, iškiltų pavojus, kad virtualioji bendruomenė gali pakeisti tikrojo pasaulio buveines. „Kai laikas leidžiamas tik su bendraminčiais, rizikuojama pasitraukti į panašaus mąstymo ir patirties [] erdves, kol prieštaraujantys požiūriai galiausiai taps retai išgirstami ir lengvai atmetami“. Tai reikšminga bendravimo internetu keliama rizika vaikams – tiems, kurie čia randa nederamų paskatų tyrinėti narkomaniją, mitybos sutrikimus, fanatizmą, lošimus ir pan. – dalykus, į kuriuos mes visi turime pradėti kreipti dėmesį.

Privalumai
Vis dėlto trečios, hibridinės, rūšies susibūrimo vietose slypi ir galimybės. J. Fry rašo: „Turbūt dėl to, kad esame užsiėmę, drovūs ar nedrąsūs prisiimdami įsipareigojimus, daugeliui iš mūsų gali būti lengviau dalyvauti bendruomenės gyvenime virtualiai, bent jau iš pradžių. Įsitraukus į tokį bendravimą, galima įgyti draugų, kurie greičiausiai gyvena kažkur netoliese. Atėjus laikui susitikti, tai nebus sunku. O taip yra todėl, kad tas susitikimas įvyks tikrojo pasaulio trečiojoje vietoje, kurią palaiko virtualioji trečioji vieta“. Autoriui pavyko užčiuopti tai, į ką vis labiau krypsta tyrėjų žvilgsnis.
Nors J. Fry kalba labiau apie suaugusiuosius, paaugliai taip pat yra svarbi šios diskusijos dalis. Būsima tėvų, pedagogų ir gydytojų užduotis – padėti jauniesiems interneto bičiuliams susirasti saugią ir sveiką bendravimui internetu skirtą tarpinę teritoriją. Pavyzdžiui, mums reikės sudaryti jiems galimybes bendravimo svetainėse nugalėti drovumą, sukurti erdvę saviraiškai ir bendravimui, o ne skatinti kraštutines emocijas ar destruktyvų elgesį. Pastarasis, mano nuomone, tikrai yra aktuali saugumo internete problema, pareikalausianti visų mūsų turimų įgūdžių bei paauglių patirties lankantis susibūrimo vietose internete.

« Atgal

Užsuk sužinoti tai, ką seniai turėjai žinoti, bet niekas nesakė. Atrask, pažink, būk tikras.