«Internetinės diskusijos
      

 

Kas yra pokalbių kambarys?

Pokalbių kambariais vadinamos internetinės atvirų diskusijų grupės, kuriose galima tiesiogiai kalbėtis su kitais vartotojais naudojant slapyvardį. Pokalbių grupės arba pokalbių kambariai paprastai pavadinami pagal temą arba amžiaus grupę. Diskusijoje gali dalyvauti daug vartotojų, tačiau dažniausiai galimi ir privatūs dviejų vartotojų pokalbiai. Pokalbių kambariuose vartojama jiems būdinga kalba, laikomasi tam tikrų etiketo ir net kultūros normų. Būtų gerai, jei tėvai susipažintų su šiomis pokalbių kambarių taisyklėmis. Rekomenduotina, kad jie tai padarytų kartu su vaikais.

Kas yra IRC?

IRC (Internet Relay Chat – internetu transliuojami pokalbiai) suteikia galimybę tiesiogiai bendrauti internete. Palyginti su paprastu pokalbių kambariu, IRC siūloma daugybė įvairių parinkčių. Kad galėtumėte prisijungti prie norimų kanalų – diskusijų grupių arba kambarių – turite įdiegti atskirą programą (IRC klientą). Naudojant IRC, vienu metu galima bendrauti keliais kanalais. Taip pat galima dviem žmonėms bendrauti privačiai. IRC saugaus naudojimo taisyklės yra tokios pačios kaip ir kitų pokalbių kambarių. Jei apie IRC norite sužinoti daugiau, apsilankykite www.irchelp.org.

Kaip saugiai bendrauti pokalbių kambariuose – instrukcijos

Pokalbių kambariuose besilankantys vaikai turėtų žinoti, kaip tai daryti saugiai. Visi turėtų pagalvoti apie šias bendravimo pokalbių kambariuose taisykles.

1. Saugoti/neatskleisti asmeninės informacijos.
2. Informuoti pokalbių kambario administratorių, jei prie jūsų arba prie ko nors kito priekabiaujama.
3. Išeiti iš pokalbių kambario, jei jaučiatės nejaukiai.
4. Pasakyti tėvams, jei bendraudami su kuo nors pasijutote nejaukiai.
5. Bendraujant pokalbių kambariuose, būti mandagiam su kitais žmonėmis.

Kas yra saugus bendravimas pokalbių kambaryje?

Ar jums smagu ir saugu bendrauti pokalbių kambaryje, daugiausia priklauso nuo žmogaus, su kuriuo bendraujate. Savo vaiko lankomo pokalbių kambario saugumą galite nustatyti atsakydami į šiuos tris klausimus:

1. Ar pokalbių kambarys skirtas vaikams?
Jei vaikas lankosi vaikams skirtame pokalbių kambaryje, sumažėja tikimybė, kad jis susidurs su jam netinkamomis temomis ar netinkamu žmogumi.

2. Ar pokalbių kambarys prižiūrimas?
Kartais pokalbius prižiūri savanoriai prižiūrėtojai, kurie tikrina, kad neužsimegztų netinkami pokalbiai, ir kurie gali blokuoti chuliganų ir kitų ramybės drumstėjų prieigą prie pokalbių kambario. Jei priežiūra nėra aktyvi, turėtų būti bent jau mygtukas, kurį spustelėjus būtų galima susisiekti su administratoriumi. Rekomenduotina, kad vaikai lankytųsi prižiūrimuose pokalbių kambariuose. Be to, saugumas padidėja, jei pokalbiai įrašinėjami.

3. Ar įmanoma blokuoti žmones?
Taip. Užblokavus konkretų asmenį, jis nebegali pokalbių kambaryje publikuoti savo pranešimų. Tuomet jo (jos) pranešimai ekrane neberodomi.

Privatus pokalbis
Kai internetinėje diskusijų grupėje su nauju žmogumi susipažįstate artimiau, galite su juo bendrauti ne viešai, o asmeniškai. Pavyzdžiui, iš pradžių galite bendrauti viešame pokalbių kambaryje, o paskui susirašinėti el. paštu arba naudodami tiesioginio pranešimų siuntimo programą. Naudodami šiuos įrankius, savo tapatybę ir toliau galite saugoti naudodami slapyvardį (pvz., slapyvardis01@domenas.lt). Be to, tokio tipo adreso lengviau atsisakyti, jei paaiškėtų, kad su naujuoju pažįstamu bendrauti nebenorite. Vaikams reikėtų patarti nepradėti asmeniškai bendrauti su žmonėmis, kurių jie iš tiesų nepažįsta.

Susitikimas su žmogumi iš pokalbių kambario
Jei jūsų vaikas bendrauja su nauju žmogumi internete, jis (ji) gali panorėti su juo susitikti akis į akį. Net jei internetinė draugystė trunka jau ilgai, derėtų pasvarstyti, ar tikrai verta susitikti. Nors daugelis susitikimų su internetiniais draugais yra smagūs ir nepavojingi, deja, kartais jų metu su vaiku elgiamasi netinkamai. Laimei, tokie atvejai yra palyginti reti. Jei susitikimas suplanuotas, vaiką turi lydėti vienas iš tėvų arba patikimas suaugęs žmogus. Be to, susitikimas turi vykti viešoje vietoje. Būtų gerai, jei su savo vaiku iš anksto aptartumėte susitikimą su internetiniu draugu.