Žodynėlis


Antivirusinė programa

Programa, kuri apsaugo sistemą nuo kenkėjiškų programų, aptikdama užkrėstus failus ir juos panaikindama arba išvalydama.

Atsisiuntimas
Internetinių failų įrašymas savo kompiuteryje.

Diskusijų forumas
Diskusijų svetainė internete, kurioje paprastai diskutuojama konkrečia tema ir žmonės gali publikuoti internetinius pranešimus, naudodami šios paslaugos teikėjo nurodytus formatus. Norint dalyvauti kai kuriuose diskusijų forumuose, reikia užsiregistruoti.
Kartais forumuose būna archyvas, kuriame galima ieškoti tam tikros temos. Kai kurie forumai yra prižiūrimi. Forumo administratorius turi teisę naikinti ar redaguoti publikuotus pranešimus arba uždrausti užgaulių vartotojų prieigą.

Duomenų apsauga
Taisyklių rinkinys, užtikrinantis, kad bus išsaugotas informacijos konfidencialumas. Duomenų sauga apima konfidencialią informaciją, pvz., asmeninę informaciją, ir yra įgyvendinama remiantis informacijos saugos strategija arba privatumo patvirtinimu.

Informacijos sauga
Strategija, kuri yra įgyvendinama, kad būtų galima išvengti informacijos saugai kylančių pavojų.

Internetinis dienoraštis
Viešas internetinis dienoraštis.

Kirminas
Kenkėjiška programa, kuri interneto tinklais gali plisti savarankiškai. Kirminai gali plisti el. paštu arba jei yra interneto naršyklės ar operacinės sistemos informacijos saugos spragų. Net jei vartotojas nieko nedaro, kirminai gali gauti prieigą prie neapsaugotų kompiuterių, kai kompiuteris prijungiamas prie interneto. Kirminai trukdo sistemai arba kompiuteriui veikti ir gali platinti kitas kenkėjiškas programas.

Laikinasis langas
Naujas langas, kuris atsidaro virš aktyvaus interneto naršyklės lango. Šis langas paprastai neturi savo internetinio adreso. Laikinuosiuose languose, atsidarančiuose vartotojui nepageidaujant, paprastai rodoma reklama.

Nepageidaujamas el. paštas arba el. pašto šiukšlės
Nereikalingi el. laiškai, paprastai siunčiami tiesioginės reklamos tikslais. El. pašto šiukšlės beveik visada vienu metu siunčiamos daugeliui gavėjų.

Operacinė sistema
Pagrindinė programa, kuri dirba „tarp“ kompiuterio ir programinės įrangos. Operacinė sistema leidžia kompiuteriui valdyti, prižiūrėti ir naudoti įdiegtą programinę įrangą. Dažniausiai naudojamos sistemos yra Microsoft® Windows®, Apple® Mac-OS ir Linux®.

Paštas, el. paštas, el. laiškas
Elektroninis laiškas. Elektroniniu būdu iš vieno kompiuterio programos adreso į kitą perduodamas tekstas arba paveikslėliai.

Pavojingos programos: virusai, kirminai ir Trojos arkliai
Programa arba programos dalis, dėl kurių kompiuteris arba informacinė sistema ima veikti netinkamai (pvz., virusai, kirminai arba Trojos arkliai).

Pokalbių kambarys
Tiesioginių diskusijų forumas, kai vartotojai pasikeičia rašytine informacija, kuri iškart parodoma ekrane. Rodomi pranešimai keičiami naujais pranešimais, todėl matomi tik naujausi pranešimai.

Programišius, įsilaužėlis
Asmuo, kuris įsilaužia į organizacijos informacijos tinklą ar sistemą arba naudojasi ja be leidimo. Pastaba: sąvoka „programišius“ turi dvi reikšmes – taip gali būti vadinamas ir patyręs kompiuterių entuziastas.

Serveris
Programa, kuri pagal iš anksto nustatytas taisykles paskirsto failus į tinklo kompiuterius. Pavyzdžiui, internete vartotojai el. laiškus gauna iš tinklo el. pašto serverio. Žodis „serveris“ dažnai naudojamas kalbant apie kompiuterį, kuriame yra serverio programa.

Užkarda
Programinė įranga arba įrenginys, sukurtas valdyti tinklų arba tinklo ir atskiros kompiuterio sistemos ryšį. Pavyzdžiui, užkarda gali apriboti duomenų srautą, remdamasi iš anksto nustatytomis taisyklėmis, kuriose nurodoma, kad leidžiamas tik nustatytų adresų ryšys.

Virusas
Kenkėjiška programa, kuri plinta kopijuodama save į kitas programas. Virusas gali plisti per failus, el. laiškus arba interneto puslapius. Virusas į kompiuterį gali patekti vartotojui naršant internete arba atidarant el. laiško priedus. Virusai gali pabloginti kompiuterio arba sistemos veikimą.